T.František
18.07.14,08:10
Dobrý deň prajem všetkým! Prosím, keď viete, pomôžte mi v nasledujúcej problematike:
Sme 4 súrodenci. Vlastníme rodinný dom + pozemky. Dom bol skolaudovaný už v roku 1972, a každý z nás tam mal aj trvalý pobyt niekoľko rokov (ja osobne 18 rokov). Po smrti našich rodičov sme dedili predmetné nehnuteľnosti, ale naše nehnuteľnosti boli 4 roky neobývané(každý z nás už býval inde), ale boli bez ťarchy, a nemali sme žiadne dlžoby, týkajúce sa našich nehnuteľností. Teraz sa nám podarilo predmetné nehnuteľnosti predať ( prebieha katastr. konanie), a každý z nás dostal 14500 eur.
Chcem sa opýtať, či musíme podať daňové priznanie a zaplatiť daň z prevodu a prechodu nehnuteľností? V akej lehote ? Keď daň platiť nemusíme, či máme podať daňové priznanie?....a prípadne ešte iné súvisiace záležitosti !
Prosím pomôžte, veľmi pekne ďakujem za vaše príspevky !!!
Chobot
18.07.14,06:32
Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností (tzv. trojdaň alebo tiež nazývaná dedičská daň) bola zrušená v roku 2004, takže túto daňovú povinnosť nemáte.

Prichádzala by do úvahy daň z príjmu (ktorý ste mali pri predaji nehnuteľností). Ale ako uvádzaš, dom bol od roku 1972 vo vlastníctve rodičov a potom ste ho zdedili. V takom prípade sa uplatňuje § 9 ods. 1 písm. b):

§ 9
Príjmy oslobodené od dane


(1) Od dane je oslobodený príjem
a) .......
b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ......

podľa ktorého je príjem z predaja vašich nehnuteľností oslobodený od dane z príjmu, lebo od nadobudnutia nehnuteľnosti tvojimi rodičmi uplynulo viac ako 5 rokov.

Jediná povinnosť, čo mi napadá je, že treba ísť na miestny úrad (miestny správca dane z nehnuteľností) a oznámiť, že ste nehuteľnosti predali, aby vám zbytočne nevyrubili budúci rok daň z nehnuteľnosti.
T.František
18.07.14,09:23
Veľmi pekne Vám ďakujem za informáciu !
O dani z nehnuteľností som vedel, ale ďakujem!
Ešte by som sa chcel opýtať, že ani daňové priznanie nemusím podať? Počul som o prípadoch, keď sa daň neplatí, ale priznanie treba podať ...(?)
Katy a R
18.07.14,09:30
daň z prevodu a prechodu neexistuje
da´ň z príjmu - v tomto prípade tiež nie , pretože je to oslobodný príjem (ako už tibor vyššie napísal)
netreba ani DP v prípade OP. riešiš si len ostatné tvoje príjmy (napr ak si zamestnaný, tak rzd u zamestnávateľa)
ale treba podať DP z nehnuteľnosti na obec - zánik daňovej povinnosti do konca januára 2015 . teraz oznamovať netreba nič;)
T.František
18.07.14,09:55
Veľmi pekne ďakujem aj Vám, a prajem príjemný deň a víkend!
Chobot
18.07.14,09:57
Príjem z predaja nehnuteľnosti netreba uvádzať v daňovom priznaní.
luja5
18.07.14,10:52
@T.František: "...Počul som o prípadoch, keď sa daň neplatí, ale priznanie treba podať ...(?)"

Daňové priznanie by bolo treba podať (resp. v DP uviesť aj príjem z predaja nehnuteľnosti), ak by nešlo o príjem oslobodený od dane. Ak by si teraz predával dom, ktorý by si kúpil pred rokom, nešlo by o príjem oslobodený od dane. DP by si teda musel podať, ale daň by mohla vyjsť nulová (neplatila by sa), ak by Tvoje výdavky v DP boli rovnaké, ako príjem z predaja. Napríklad ak by si teraz predal dom za rovnakú cenu, za aký si ho pred rokom kúpil, ako výdavok by si v DP uviedol kúpnu cenu spred roka, ako príjem súčasnú predajnú cenu a rozdiel medzi príjmom a výdavkom (= daňový základ ) by bol nulový. Tým by aj daň bola nulová.
LydaLyda
19.07.14,20:30
Ale ak chce, môže už aj teraz podať DP z nehnuteľnosti na rok 2015 na obec, alebo počká s podaním až do 31.01.2015. Ale aby nezabudol, tak nech ho podá.