myma
18.07.14,13:03
Potrebovala by som poradiť: Od včera máme v paviniči ako v úli, je v ňom plno včiel.
Pavinič je rozrastený asi 10 m do šírky, ale včely lietajú asi len na 3 metroch. Roj sme nenašli žiadny. Pavinič vyzerá, že je odkvitnutý, sú tam len malé bobuľky. Čo tam tie včely môžu robiť? Záhradu máme len prvé leto, tak nevieme, či to býva každý rok takto.Ďakujem za rady.
Antea
21.07.14,17:37
Nezbierajú náhodou medovicu? To je tá "šťava", čo vypúšťajú vošky, nie sú listy paviniča akoby mokré, lepkavé
myma
23.07.14,09:44
Nie, nie, listy sú suché. Po nejakom sledovaní sme si všimli, že včely prilietajú až popoludní, odvtedy ich počuť.
Oliwa
23.07.14,10:41
Žeby volili kráľovnú? :):D
Sorry, neviem poradiť, ale zaujal ma názov témy. Skúste ho povedať desaťkrát za sebou... :D
Hotové jazykové cvičenie na "mluvidlá"... :)
Antea
23.07.14,18:22
Nie, nie, listy sú suché. Po nejakom sledovaní sme si všimli, že včely prilietajú až popoludní, odvtedy ich počuť.
teda ja by som to preskúmala, chvalabohu nie som alergická na pichnutie, keď máš odvahu tak pozri, ale choď tam čerstvo osprchovaná, bez voňavky, tak radia včelári
Terezia13
24.07.14,08:27
kde je ten pavinič umiestnený? ťahá sa po múre? na konštrukcii? ak sa ťahá po múre, môžu byť v nejakej pukline - usadil sa roj
Milas265
24.07.14,09:47
Tak,asi kvitne nie? :-)
R_R
29.07.14,12:26
Bingo, :-))) áno, ten pavinič kvitne .Včely a aj osi tam majú plno práce. Neboj neublížia a nepoštípu. Lietajú len do západu slnka.
myma
30.07.14,08:43
Ďakujem za odpovede. Tie včely fakt makajú do nejakej piatej a potom sa stratia. Asi majú vtedy padla. Asi to naozaj kvitne, lebo keď som stála pred 3 dňami pri paviniči, pukalo tam niečo a zistila som, že to asi kvietky pučia tak nahlas, lebo z nich vypadával taký žltý poprašok. Tá naša príroda stále niečím novým prekvapí.:)