mondes
29.07.14,19:59
Ahojte, prosím Vás, bude SP posielať živnostníkom, oznámenia, že koľko majú platiť do SP od 1.7.2014? Napr. taký živnostník, ktorý platí minimálne odvody, DP mu spraví účtovníčka, ako má vedieť, či sa mu zvýšili odvody do SP, alebo nie?
Katy a R
29.07.14,18:14
mondes
29.07.14,18:19
Hmm, ale ani nevieš, akí živnostníci môžu existovať. Nevedia, čo je základ dane, nevedia si vyhľadať údaj v DP. Podľa mňa by poisťovňa mala rozposielať nejaké oznámenia o zvýšení, resp. znížení odvodov.
Katy a R
29.07.14,18:26
každá szčo by mala poznať svoje povinnosti - nuž ja viem, že nepoznajú - no a keď nepoznajú, majú mať aspoň na to lidi ;)
práveže SP v poslednej robí užitočné veci ...v tomto smere
mondes
29.07.14,18:33
Prosím ťa a nevieš mi ešte povedať, že ak vyšli SZČO vysoké preddavky na SP, či je možné požiadať o úpravu. V ZP je taká možnosť. Totižto SZČO v tomto roku ešte ani nepracoval a nepredpokladá vysoké príjmy, preto neviem, či bude schopný platiť preddavok na SP vo výške cca. 250 eur a do ZP vo výška cca. 120 eur.
Katy a R
29.07.14,18:39
no to asi nepôjde .. ak ozaj nie je schopný - nech preruší živnosť ??? äsa mu to neoplatí)
mondes
29.07.14,19:08
Ešte ťa poprosím. Ak SZĆO má v Nemecku živnosť aj n SK, DP podával na SK, tak z hľadiska dane z príjmu ide o vyňatie príjmov, ale z hľadiska odvodov sa tie príjmy započítavajú do ZD pre výpočet poistného, však?

Klientom chodia nedoplatky do ZP a teraz zisťujem,, že aj v SP budú platiť o dosť vyššie preddavky.
Nebolo niekedy keĎ sa dobre pamätám tak, že do príjmu na výpočet odvodov sa brali len príjmy zo živnosti na SK? Srdečná vďaka.
Anik
29.07.14,19:28
mondes keď mu účtovníčka odovzdáva DP predpokladám, že ho aj informuje o tom, že ho čakajú pri jeho príjme zvýšené odvody, resp. že sa stáva ak nebol platcom odvodov.
čo sa týka tých živnostníkov pracujúcich v zahraničí, ale odvodovú povinnosť si plnia voči SVK (prostredníctvom tlačiva PDA1) tak sa ani netreba čudovať v Nemecku by tie odvody platili zrejme ešte vyššie. Ak majú napríklad AT živnosť a tam si platia odvody tu im už výška príjmov z AT nenavyšuje odvody.
mondes platí odvody len v jednom štáte, ktorý by mala mať určený a tam potom platí aj to zdravotné poistenie. Po minulé roky ak sme mali takýto prípad tak sme to dokladovali aj na zdravotnej aj na SP, aby tento príjem nebol započítaný do výpočtu odvodov a uspeli sme. Tento rok takú skúsenosť nemám, ale radila by som Ti ísť to vykonzultovať s DP aj na SP aj na zdravotnú. Avšak ak platí odvody len na SVK tak tam by som sa neohradzovala.
skús si prečítať aj toto
http://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-rakusko/21-Formulare-E106-a-E101
mondes
29.07.14,20:02
Ako že nie? Uff, dajme si príklad.
SZČO ma živnosť na SK aj v AT. Na SK má príjem cca. 5 000 eur a z AT cca. 10000 Eur. Suma 15000 eur vstupuje do tab.1, r. 2 DP, t.j. príjmy zo živnosti. V stl. 2 sa píšu výdavky a v nich sú zahrnuté aj odvody na SK (napr. 1500 eur) aj odvody v AT (napr. 3500 eur).
ZD bude 10 000 Eur. A presne tento ZD sa berie na výpočet odvodov na SK. Takže podľa mňa aj ked platia odvody v AT, aj tak im výška príjmov z AT navýši odvody na SK. Alebo to zle chápem?
mondes
29.07.14,20:54
Prosím, vysvetlíš, ako si myslela toto?

"Ak majú napríklad AT živnosť a tam si platia odvody tu im už výška príjmov z AT nenavyšuje odvody."

Veď k ZD sa pri výpočte odvodov pripočítavajú aj zaplatené odvody na SK aj v zahraničí.
Anik
30.07.14,17:00
mondes doplnila som Ti do príspevku
mondes
30.07.14,19:38
Ahoj Anik, ďakujem Ti veľmi pekne. Áno, máš pravdu, dnes sme boli v SP vybaviť doklad - určenie legislatívy (také ako PDA1), na základe ktorého bude platiť odvody len v DE, tu nie. Len teraz neviem, ako to budem riešiť v DP na druhý rok. Tu bude zdańovať len príjmy zo živnosti na SK? A v DE všetky príjmy? (Na základe určenia legislatívy je rezidenttom DE).