hebrer
14.08.14,08:13
Od 1.7. 2014 si mam ako zivnostnik platit socialne poistenie vo vyske x eur. Pocas roka mavam okrem prijmov z podnikania aj prijmy zo zavislej cinnosti ( napr. z dohod), z ktorych odvody strhava uz zamestnavatel. Aky to ma vplyv na vysku poistnej sumy x eur, ktoru si platim mesacne? Dakujem za odpoved.
KloferHladny
14.08.14,06:19
žiadny, do sociálky sa platí podľa výšky údajov z DPFO za rok 2013. Ak bol dosiahnutý minimálny príjem, potom vzniká povinnosť platiť minimálne poistné.
Ak neuvažujem, že spoločne (zamestnávateľom + SZČO) poistné nepresiahlo strop (maximum), potom živnostník platí duplicitne s dopadom na výšku vyplácaných dávok (dôchodok, nemoc...)
hebrer
14.08.14,06:26
Dakujem za rychlu odpoved. Pre mna velmi zla sprava :(
hebrer
14.08.14,06:31
ak moja povinnost je zaplatit x eur v danom mesiaci a zamestnavatel posle za mna y eur a ja poslem x-y, spolu dostane soc. poistovna predpisanu sumu - ako to moze byt nesplnena povinnost?
KloferHladny
14.08.14,09:47
dobrá otázka na nesprávnom mieste. Je to skrátka tak.
Katy a R
14.08.14,10:49
ja by som to nenazvala duplicitou;) - jednoducho platí podľa toho - koľko zarobí (VZ) samozrejme existuje strop.
A aj nárok na dávky je potom podľa toho - z akého VZ platí ;)
Ak napr je VZ v PP 600 eur a VZ szčo je 400 eur - tak zaplatí (v súčte) z VZ 1000 eur.
Ak je VZ v PP 1000 eur a nie je szčo - tiež zaplatí z VZ 1000 eur
Katy a R
14.08.14,10:58
Budeš mať dve poistenia - tak vlastne sa ti poistná suma zvýši . Aby sme boli presní - tu sa to nazýva VZ (nie PS) . Samozrejme - poistné platíš vždy z VZ (platí ale max VZ). A nárok na prípadné dávky budeš mať z dvoch poistení.

ešte doplním (aj keď nie je v otázke) - že pri nižších príjmoch by si mohol ušetriť niečo na zdravotnom poistení
hebrer
14.08.14,11:49
Trochu sa to komplikuje, ale skúsim overiť, či tomu dobre rozumiem: Ak napríklad v auguste 2014 za mňa zamestnávateľ uhradí odvody do sociálnej poisťovne z dohody, tak príjem z tejto dohody sa už nebude započítavať do môjho VZ z podnikania pri novom výpočte k 1.7.2015. Je to tak?

Alebo ešte z inej strany:
Keď som si vyrátal VZ z príjmov v roku 2013 tu: http://www.socpoist.sk/kalkulacky-na-vypocet-poistneho-pre-szco/55442s
tak do tohto VZ neboli zarátané príjmy zo závislej činnosti v roku 2013, len príjmy z podnikania? To by mi dávalo zmysel...
Mila123
14.08.14,12:29
podnikanie a zamestnanie sú dve poistenia, delia sa príjmy a výdavky na DP, a príjem zo zamestnania sa nenapočítava do výpočtu povinnosti platiť poistné do SP
Katy a R
14.08.14,12:30
:) - sú to dve samostatné poistenia! - a každé má svoj VZ .