newdove
16.08.14,10:37
Dobrý deň,
Moja dcéra kúpila v septembri 2008 byt do osobného vlastníctva. V marci 2013 mi ho darovala darovacou zmluvou (bez uvedenia hodnoty daru).
Čiže dcéra tam bývala 4 a pol roka a potom mi ho darovala. Mala tam trvalý pobyt celý čas. Čiže v čase darovania ona splnila požiadavku oslobodenia od platenia daní.
Chcem ho teraz predať, tak či platím daň. Lebo niekde som čítala, že sa to dá spätne na základe spätného znaleckého posudku za rok 2013. Čiže by som platila len rozdiel medzi znaleckým posudkom a predajnou cenou?
Reprodukčná obstarávacia cena určená znaleckým posudkom?

Lebo mi niekto povedal, keď ten, čo daroval splňal podmienku oslobodenia od platenia dane, tak sa to dá takouto formou na základe znaleckého posudku a reprodukčnej obstarávacej ceny...

T.j. chcem predať za 65.000, znalecký by bol urobený na 60.000 tak platila by som len daň z 5.000 alebo z celej predajnej ceny???

Dakujem

A.
Kvaka
16.08.14,08:41
Áno, je to tak, dobre si si to preštudovala. Na určenie hodnoty bytu v čase darovania ti stačia aj údaje z realitiek, za akú cenu sa porovanteľné byty v roku 2013 predávali, nemusíš mať znalecký posudok.
newdove
16.08.14,08:46
Ďakujem za odpoveď, takže daň a zdravotné odvody, t.j.33% spolu budem platiť "iba" z 5.000 :) to som rada :)