pile1983
16.08.14,15:29
Značka kosačky: Castel Garden
Ty kosačky: C390
Už pri poslednom kosení som si všimol, že moja kosačka trávu skôr orie ako ju kosí. Hučala, prášilo sa spod nej a miestami vrhala kusy hliny spod seba. Po miestnej porade na porade.sk sa mi nôž (obr.2) podarilo demontovať. Zistil som, že nôž bol na jednej strane značne ohnutý (obr.1), v porovnaní so stranou druhou (obr.3). Pokúsil som sa tento ohyb napraviť. Upol som nôž do zveráka a ručne som sa pokúšal to ohnúť naspäť. Trochu som s tým pohol. Položený na zveráku som po ňom potom trieskal tupou stranou kladiva v nadeji, že nevhodný ohyb odstránim. Bez úspechu. Odfotil som nôž až po mojom chabom zákroku, preto už je ten ohyb nie až tak dobre vyditeľný.
V Mountfielde mi "technik" povedal, že nemôžem s tou kosačkou kosiť krtince, kamene a pne. Bránil som sa, že krtince nemáme, že sa na kameň alebo zabudnutý konárik natrafiť u nás v záhrade dá, a že máme nerovný a komplikovaný trávnik (rád ho volám aj burinník). Dodal, že to je to, čo spôsobilo ohnutie. Že ak nôž v tých otáčkach do niečoho tresne, že sa ohne.

Ale prečo? Veď údery kladivom s tým ani nepohli. Ohýbanie noža upnutého vo zveráku takmer bezo zmeny. Ďalej mi nejde do hlavy, prečo je tá oceľ taká aká je. Prečo sa nepoužíva materiál odolný na nárazy. Áno, biznis. Tak preto sa pýtam aj na toto: Dal by sa použiť podomácky vyrobený nôž z nejakého iného materiálu? (Napríklad z listu pružiny pérovania náklaďáku).

Pre tých čo majú selektívne čítanie zopakujem moje otázky:
1. Prečo sa nôž na sekanie trávy vyrobený z ocele ohne po náraze do tvrdej prekážky, respektíve do prekážky s absorbčnými vlastnosťami aké má pôda?
2. Prečo sa nepoužíva oceľ odolná na nárazy a ohyby?
3. Dal by sa použiť podomácky vyrobený nôž z vhodnejšieho materiálu ako náhrada originálneho noža?
sosak
16.08.14,15:30
Na výrobu noža sekačky sa používa špeciálna oceľ. V jadre materiálu je táto oceľ húževnatá a povrch tvrdý, aby nôž držal ostrosť. Tieto ocele sa nazývajú cementovacie. Keby si použil amatérsky vyrobený nôž, tak riskuješ úraz nielen sebe, ale aj všetkým naokolo, pretože nôž by sa rozletel na všetky strany.
sosak
16.08.14,15:38
franceek : nástrojová oceľ je triedy 19 nie 12 !
http://sk.wikipedia.org/wiki/Ozna%C4%8Dovanie_ocel%C3%AD
buchač
16.08.14,15:56
Pre tých čo majú selektívne čítanie zopakujem moje otázky:
1. Prečo sa nôž na sekanie trávy vyrobený z ocele ohne po náraze do tvrdej prekážky, respektíve do prekážky s absorbčnými vlastnosťami aké má pôda?
2. Prečo sa nepoužíva oceľ odolná na nárazy a ohyby?
3. Dal by sa použiť podomácky vyrobený nôž z vhodnejšieho materiálu ako náhrada originálneho noža?
Selektívnosťou by sa dalo povedať, že :
1. Nôž na sekanie trávy je primárne určený na tú trávu a nie na tvrdé prekážky.
2. Lebo tráva nie je tak pevný materiál, ako iné-tvrdšie prekážky.
3. Dalo, čoby aj nie.
Len je potrebné si veľmi dobre premyslieť, čo za materiál by sa použil. O tej presnejšej výrobe ani nevravím, nie každý má adekvátny vercajk.
Dá sa povedať aj to, že každý stroj je projektovaný, konštruovaný a aj určený na svoju činnosť.
sosak
16.08.14,17:53
Plus cementačná teplota v šachtovej peci. Uhlík nadifunduje do povrchovej vrstvy, obvykle 0,3 - 0,5 mm, závisí od času.
sosak
16.08.14,18:13
A sme doma. Preto v amatérskych podmienkach nemáš šancu vyrobiť porovnateľný nôž do kosačky, pretože nemáš možnosti na spracovanie cementačnej ocele.
220870
16.08.14,19:11
Je to tak preto aby ste neohli hriadeľ na motore .Preto aby povolila ľahšie opraviteľná časť.
buchač
16.08.14,19:14
Dalo by sa pouvažovať nad zakalením a následným popúšťaním ...
Ale zasa sme pri tom vybavení dieľne a aj schopnostiach.
sosak
16.08.14,19:21
Po nacementovaní, ocele nasleduje zohriatie na kaliacu teplotu a zakalenie do oleja a následne popustenie, na odstránenie pnutia. V tom vybavení máš pravdu.
vlado 33
16.08.14,20:46
1.Píšeš, že si po noži udieral kladivom a nevyrovnal si ho, prečo asi? Lebo je pružnejší ako to tvoje listové péro z nákladiaku.
2.Výrobca garantuje, že aj pri nešetrnom zaobchádzaní tí nôž nespôsobí újmu na zdraví a toho si váž!
3. Ako chceš podomácky vyrobiť nôž ako píšeš z listového péra?
Ako budeš vŕtať diery? Predpokladám, že strojným vidiovým vrtákom, aj to neviem či materiál nebudeš musieť popustiť.
Čím to budeš vŕtať? Jedine strojnou vŕtačkou.
Ako budeš ohýbať vyhadzovače trávy? To si neviem predstaviť bez žíhania.
Ako späť získaš požadovanú tvrdosť, húževnatosť, pružnosť? kalenín, cementovaním? Vieš technologický postup tepelného spracovania + vlastnosti tvojho materiálu?
4. Ako ten nôž vyvážiš
5. Radím ti, nehraj sa s ohňom, zájdi do obchodu a kúp si nový nôž! Stojí od 6 do 15€. Keď spôsobíš úraz sebe alebo niekomu inému, budeš toho ľutovať do smrti.
Každý výrobca má svoj recept na výrobu, ver, že sa ho nedozvieš.
Milujem kutilov.
vlado 33
16.08.14,21:12
Preštuduj si radšej témy, ak splanírovať pozemok alebo akú strunovú kosačku kúpiť.
taiko
17.08.14,09:16
nebolo by jednoduchsie vyrovnat teren, ako vyrabat doma noz?
vlado 33
17.08.14,10:24
Už len čakám, že niekto bude chcieť vyrobiť vrták.
taiko
17.08.14,10:41
:D:D:D a napise sem: "... ako nan pripevnit tu vidiovu hlavicu?" :D:D:D
Oliwa
17.08.14,18:47
Manžel menil na kosačke nôž zrovna minulý týždeň. Cena noža pár eur a kosí ako britva. Rozhodne by Ti malo ísť o bezpečnosť. Neriskuj zdravie seba a svojich blízkych a kúp si originál, pozri trebárs tu:
http://www.kramp.com/do/action/ProductDisplay?currentPage=0&categoryId=435528&langId=-42&productId=543843&storeId=58
Ferdosondo
18.08.14,04:03
Prečo sa To podarilo ohnúť nôž? Preto, lebo to je kosačka na trávu. Nie na pne kamene, železo, drôty a iné cárachy. Si uvedom, že kosačka nie je blbuvzdorný aparát. Vyrábať nôž? Smiešne, zbehni do obchodu a kúp nový. Predtým však odstráň všetky prekážky z trávnika, alebo si kúp strunovku.