Jaronimo
21.08.14,10:14
Dobrý deň,
ruším živnosť a chcem založiť s.r.o. Ako živnostník som bol najprv klasický neplatca DPH a neskôr som sa registroval podľa paragrafu 7, pretože odo mňa zahraničný dodávateľ vyžadoval IČ DPH.
Založenie s.r.o. nechám na firmu na to špecializovanú a chcem sa spýtať, či sa registrácia podľa paragrafu 7 rieši už pri zakladaní a mal by som to tej firme hneď povedať alebo je jednoduché to spraviť dodatočne :-)
Ďakujem za radu
kn-alka
21.08.14,08:20
§ 7
Na začiatok

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 14 000 eur.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 14 000 eur.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

(4) Žiadosť o registráciu pre daň sa nepodáva, ak je zdaniteľná osoba registrovaná pre daň podľa § 7a.


§ 7a
Na začiatok

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.


Ak dodávaš tovar, máš čas, kým nedosiahneš hranicu 14000€
Ak dodávaš služby, musíš sa zaregistrovať pred dodaním - takže hneď.
KEJKA
21.08.14,08:30
Ak si §7 potreboval ako SZČO, predpokladám, že sro bude mať rovnak činnosť a tiež bude potrebovať ičDPH.
Ak si rozhodnutý od začiatku nakupovať tovar a dodaňovať v SR DPH, tak kludne môžeš riešiť registráciu cez zakladajúcu spoločnosť. Predpokladám, že to bude služba doplnková, za ktorú budeš doplácať. Obvykle služba založenia sro končí zápisom do OR a následné kroky voči DU už rieši konateľ firmy.
Jaronimo
21.08.14,08:32
Dodávam tovar, avšak ako som písal, dodávateľ odo mňa vyžadoval IČ DPH (resp. VAT number), čo mu nedám, keď nebudem registrovaný. Samozrejme si ho môžem ľahko odvodiť z DIČ, ale predpokladám, že to sa len tak nemôže :-)
Preto chcem vedieť (keďže ako som zatiaľ zistil, tak byrokracia týkajúca sa s.r.o. je nákladnejšia ako pri živnosti), či sa to dá riešiť už pri zakladaní alebo to mám až dodatočne a bude to zas čosi stáť :-).