Socci
21.08.14,15:41
Ahojte poradaci,

ak nemám povinnosť mať ERP lebo poskytujem služby, ktoré zatiaľ nie sú v zozname prílohy zákona o ERP. Moji odberatelia sú väčšinou obyčajní ľudia, ktorí mi platia väčšinou v hotovosti. Moja otázka znie: akým spôsobom daňová kontrola skontroluje či som priznala všetky príjmy za všetky poskytnuté výkony? Vediem si len zoznam klientov a výkonov, ktoré som im poskytla.
Ďakujem :)
jslancik
21.08.14,13:56
dnes sa s vtipálkami roztrhlo vrece, či čo? :D Svätá prostato :D
Otázka dobrá, ale takto verejne ju klásť? Snáď nechceš podvádzať na daniach a odvodoch? Vieš, že ti to tu nemôžeme schváliť.
Odpoveď: ťažko.
ata111
21.08.14,14:05
Vystavíš fa, následne príjmový doklad a zavedieš do účtovníctva. Možno sa nejaká teta pochváli na DÚ ako dobre u teba nakúpila. A je to Veď ako ináč ... "svätá prostoto" :)
Carsgirl
21.08.14,14:13
perfektné! :DD
Socci
21.08.14,14:17
Nie, nechceme na daniach podvádzať, do takého rizika by sme nešli. Len mi napadlo, že to vlastne je naozaj na každom človeku svedomí takto poctivo priznať všetky príjmy. Či je to vôbec nejako skontrolovateľné? A tiež ide o to, či náhodou nie je potrebné robiť niečo navyše, čo nerobíme, aby to bolo lepšie dokázateľné...

Veď aj daňový úrad môže povedať, že nám dokážte, že všetko, čo tu máte zaznamenané, že všetky vystavené faktúry a príjmové doklady, sú naozaj za všetky služby, že ste nič nevynechali. Ako to ja viem dokázať?
Dáša_
21.08.14,15:33
teoreticky by du mohol skusiť určiť daň podľa pomôcok - napríklad, poskytuješ službu, pri ktorej ako pomocnu látku potrebuješ hmotu A. Na jednu službu spotrebuješ povedzme 1 jednotku danej hmoty. Do tržieb priznáš jedného klienta denne, ale v nákladoch budes mať 1000 jednotiek danej hmoty - to potom bude jasný nepomer a môže byť problém
Zita5
21.08.14,17:26
Netvrdím , že sa to vzťahuje na Vašu činnosť ...že sa to môže stať aj Vám , ale nevylučujem , že aj takto to môže byť ....http://www.porada.sk/archive/index.php/t-138129.html , čítajte ..je tam aj rozsudok ..

alebo http://www.ginallrobinson.eu/portal/uj.php?judikat_id=116
sosak
21.08.14,17:48
Fyzická osoba vykonávajúca podnikanie na základe živnostenského oprávnenia postupuje pri vystavovaní dokladov v zmysle ustanovenia § 10 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o účtovníctve“). Náležitosti vystavovaných dokladov upravené zákonom o účtovníctve sú pre živnostníka záväzné bez ohľadu na skutočnosť, či vedie živnostník účtovníctvo (jednoduché alebo podvojné) alebo daňovú evidenciu v zmysle zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Medzi povinné náležitosti účtovných dokladov patria:

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,

b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,

c) peňažná suma alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,

d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,

e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,

f) podpisový záznam osoby zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,

g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

Ak príjmový pokladničný doklad vystavený vyššie uvedeným živnostníkom obsahuje povinné náležitosti upravené zákonom o účtovníctve, osobitná faktúra k nej už nemusí byť vystavená. Predpísané náležitosti musia spĺňať tak vydané ako aj prijaté doklady. Doklad, ktorý dostane odberateľ tovaru alebo služby musí obsahovať údaje zhodné s dokladom dodávateľa, t.j. dodávateľ môže odberateľovi poskytnúť aj kópiu dokladu, avšak s vlastnoručným podpisom zodpovednej osoby.

Ak by bola fyzická osoba vykonávajúca podnikanie aj platiteľom DPH, doklady ním vystavené by podliehali aj ustanoveniam zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty
http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-financie/ako-zivnostnik-vystavuje-doklady.html
jslancik
21.08.14,18:36
No, klamanie nie je vhodne pre uplnych dementov. A musela by byt desna nahoda, aby vobec niekoho zacali tak skumat. Alebo udanie od niekoho...
Socci
09.09.14,19:56
Dakujem krasne za linky, prestudujem.