Fanny62
26.08.14,14:43
Dopestovala som pekný, veľký cesnak, nechala som ho presušiť, potom som ho zaviazala do venca a visel mi pod strechou. Zvrchu sú hlavičky pekné, ale pri čistení vidím, že sa začínajú tvoriť na strúčikoch fliačiky. Čo s ním mám robiť, dá sa mi úroda ešte nejako zachrániť?
panamaus
26.08.14,12:51
Nedá

nabudúce pred sadením namor 5% Sulkou aspoň 2-3 hodiny

najlepšie zmeniť miesto, lebo huba je už v zemi
viktorviktor
26.08.14,14:18
pozri aj tu http://carozahrady.sk/zelenina/cibulacesnak/zdravotnystavcesnaku.html

Skleróciová hniloba cesnaku a cibule

– ochorenie spôsobuje huba Sclerotium cepivorum a napáda predovšetkým cibuľu a cesnak, zriedkavejšie aj pažítku a pór. Ochorenie sa rozširuje hlavne počas vlhkého a chladného počasia. Rastliny vädnú, korene sú napadnuté bielym vatovitým mycéliom huby. Neskôr v tomto povlaku vznikajú drobné čierne útvary, tzv. skleróciá, ktoré si v pôde udržia životnosť až 10 rokov a preto sú trvalým zdrojom infekcie v zamorenej pôde. Optimálna teplota pre šírenie huby je 15 – 20 oC. Hube sa darí v kyslejších pôdach a silnejší výskyt ochorenia podporujú vyššie dávky dusíka.
Preventívnym opatrením je opatrné hnojenie dusíkom a zvýšenie hodnoty pH kyslých pôd vápnením, morenie sadiva pred výsadbou proti hubovitým chorobám. Na zamorenej pôde niekoľko rokov nemá pestovať cibuľová zelenina.