EKO-HAUS
04.09.14,08:32
Do záhrady sme si dali vyvŕtať studňu. Záhrada má dĺžku 100 m a šírku 40 m. Hĺbka vŕtanej studne je 21 m. Studňa je vyvŕtaná úplne na kraji v rohu. Prosím Vás vedeli by ste mi poradiť aké ponorné čerpadlo (najlepšie aj konkrétny typ) by som si mala kúpiť, lebo keď som sa spýtala v jednom obchode tam mi povedali, že stačí 250 eurové a v druhom, že minimálne 800 eurové. Ide mi o to, aby malo dostatočný výtlak na 21 m studňu a 100 m hadicu prípadne uvažujeme dať aj rozprašovače, ktoré by mali dostreknúť minimálne 15 - 20 m. ďakujem
J500j
02.10.14,07:35
Ja mám už roky ponorné čerpadlo TM 10M. Keď som ho kupoval stálo okolo 8000Sk. Leto, zima, od kúpy je stále v studni. Som s ním spokojný.
vicktor
10.10.14,15:04
Trosku sa prizivim: napr. sa obavam zamrznutia cerpadla vonku v zahrade, alebo ho tam jednoducho v zime nepotrebujem, tak ho premiestnim do pivnice - mam ho skladovat suche, alebo zaliate (v kybli)?

K otazke: tu nejde o cenu, ale parametre.
Podla mna sa zle pytas na ponorne cerpadlo, tie su dost slabe. Mozno islo o hlbinne? Alternativne moze byt (samo)nasavacie.
Ci je studna v rohu nie je podstatne.
Pozemok je na rovine alebo vo svahu?
Ze je studna hlboka 21 m je vedlajsia informacia - ako hlboko je hladina vody?
Aka je vydatnost studne?
Aj o slabom cerpadle klamu ze za hodinu precerpa az 3000 litrov - mozno v rovine a dostrekne 2 m, ale nie do kopca a polievat do dialky. Dobre cerpadlo nech vytiahne polovicu, ale za 5 hodin studna moze byt prazdna. Toto sa stalo mne. Vyber som nechal na zahradnika/pribuzneho. Doniesol cerpadlo podla mna predimenzovane za 380(?) a polievam prerusovane. Cez den kvety a zeleninu, travnik v noci s casovym/casovacim spinacom, ale voda dotekala.
Podla mna by mi stacilo cerpadlo "slabsie" za nizsiu cenu, ale odporucam ti take co ma zasobnik - neviem ci som to dobre pomenoval...