liviag
04.09.14,21:07
Dobry den, prosim o radu, prenajimam obchodne priestory ako FO. Co vsetko si mozem dat nakladov okrem energii, dane z nehnutelnosti? Uver na priestor nemam, je cisty bez tarche. Zacula som nieco take ze pomaly nic, teda opravy, úpravy, rekonstrukcie atd. Ako to vlastne je? Dakujem :)
Sarlotka
04.09.14,22:58
liviag
05.09.14,14:33
no napriklad novu zamkovu dlazbu pred vstupom do budovy? Pozemok je moj a najomnici tam parkuju svoje auta. d.
liviag
05.09.14,18:02
Ako si zaradim nehnutelnost do obchodneho majetku ako FO?
liviag
05.09.14,18:04
Ja si nemozem dat do vydavkov ani dan z nehnutelnosti? to vazne? Kedze ju nemam v obchodnom majetku? Stiham si to zaradit este toho roku a dat si do vydavkov aj potrebne upravy a opravy?
Sarlotka
06.09.14,10:44
liviag zaradenie do obchodneho majetku znamena ze budete o nom uctovat alebo ho evidovat v evidencii (vtedy ho moze aj odpisovat okrem pozemkov tie sa neodpisuju) ... dajte si pozor, treba si to poriadne rozmysliet, nakolko v pripade predaja nehnutelnosti, ktora bola zaradena do obchodneho majetku podlieha predaj 5 rokov od vyradenia dani z prijmov a taktiez sa platia zdravotne odvody.... (neviem sice ako dlho teraz vlastnite danu nehnutelnost ale je mozne ze bez toho aby ste nehnutelnost zaradili do obchodneho majetku by ste mali pripadny predaj nehnutelnosti oslobodeny od dane) takze zaver treba si to trosku prepocitat a rozhodnut aj vzhladom k pripadnych buducim zamerom s nehnutelnostou...
pripajam aj link na info k predaji nehnutelnosti
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn/predaj-nehnutelnosti
pripadne link na poradu kde su tiez uzitocne clanky

http://www.porada.sk/t232156-ako-zaradit-nehnutelnost-do-obchodneho-majetku.html
liviag
06.09.14,15:50
dakujem Sarlotka, no neuvazujem o predaji tejto nehnutelnosti, to znamena ze by som (z pripadneho predaja) platila dan 20% ? Alebo z rozdielu nakup - predaj? Nehnutelnost mame a prenajimame uz 3. rok. Ziada teraz vacsie upravy a opravy, ako aj vymenu plynoveho kotla a zistila som ze nic z toho si nemozem uplatnit ako vydavok kym nehnutelnost nie je v obchodnom majetku. Zdravotne odvody uz platim. No
Sarlotka
09.09.14,11:26
1. pri predaji zaklad dane tvori rozdiel medzi prijmom z predaja a danovou zostatkovou cenou, z tohto rozdielu zaplatite 19% dan z príjmov (samozrejme pri vyssiom základe dane cast mize spadat pod. tzv. milionarsku dan a zdani sa 25%) (po zaradeni nehnutelnosti do obchodneho majetku mozete uplatnovat odpisy, danova zostatkova cena je rozdiel medzi nadobudacou cenou a odpismi)
2. Zároveň sa zo základe dane z predaja nehnutelnosti plati aj odvov do zdravotnej poistone (bez ohladu na to ci si zdravotne odvody platite aj z ineho titulu, zdravotna poistovna prihliadne aj na tieto odvody ktore vysporiada vramci rocneho zuctovania zdravotneho poistenia)
3. ano je to pravda pokial nehnutelnost nevlozite do obchodneho majetku nemozete zahrnovat do danovych vydavkov opravy , vymenu kotla a pod.