anetta84
09.09.14,13:34
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, aké mini ihličnany, príp. stálozelené mini listnáče sa hodia do hrantíkov (dlhé 50cm)? Výška stromčekov, kríčkov max 50 cm, chcela by som to dať do okien na južnej strane (slniečko svieti od 11:00 do večera). Nejaké mrazuvzdorné ... ĎAKUJEM za rady, typy ...
ivka70
09.09.14,11:49
To zavisi v ktorej oblasti to budes mat vysadene, lebo v hrantiku je malo zeminy, ak pridu -20 stupnove mrazy, tak ti zamrznu korene, aj ked to bude stalozelene rastlina.

Ja mam takto kruspan a zemolez na juhu Slovenska.
Tuto zimu vydrzali bez problemov, vlanajsiu som ich pocas najvacsej zimy schovavala do lodzie a prikryvala.

A nesmies zabudnut, ze aj v zime musia byt zalievane .... ale nie tak, aby zamrzla poda :)
maped
09.09.14,12:30
Do väčších kvetináčov môžeš zasadiť na jeseň druhy a odrody, ktoré majú prirodzene husté kratšie vetvičky, napr. smaragdovozelenú tuju západnú alebo strieborný cypruštek. No do hrantíkov je lepšie vysadiť jesenné trvalky kvitnúce v tomto období. Ako sú vresy, vresovce, chryzantémy, jesenné astry a rozchodníky. Dozdobiť výsadbu môžeš trvalkami s ozdobnými listami ako sú napr.zbehovce alebo brečtany. :)
korela
09.09.14,12:51
Možno sú vyšľachtané nejaké nízke druhy. Ja som si vysadila každých 20 cm rovnaký druh, keď začali vyrastať, upravila som ich - zostrihala ako živý plot. Nepustila som ich až do výšky 50 cm, iba asi 25, mám ich na okne do ulice, je to S-V strana, aby tak nebolo vidno dnu. Mám ich asi 10 rokov, nevymrzli, obšas v zime nasneží, ak treba trochu polejem ak nemrze.
Ostatné čo som nasadila do väčších kvetináčov vyrástli pekné stromčeky, asi 1,30 cm. Keby boli iba v zemi, sú ďaleko väčšie, tu nemajú korene dostatok miesta. Podľa mňa si môžeš kúpiť akékoľvek, aj zmes, kvôli nejednotnej farbe. Je to efektné, a nebudú mať rovnakú výšku.
Na leto ich z okna skladám a dávam letničky. Stromčeky mám od jesene po letničky.