Palo Chalko
17.09.14,18:28
Ako záhradkár pestujem pre vlastnú potrebu aj zemiaky. Mám vybudovaný sklep, cca 1 m pod zemou. Cez zimu je prijateľná teplota 5-8 stupňov. Od októbra - novembra však začínajú klíčiť. V tomto roku je teplo celý september, v sklepe je teraz 14 stupňov a už sú prvé náznaky klíčenia. Hľadal som po internete niečo, čím by bolo možné obmedziť klíčenie zemiakov. Chemické prípravky na sadbu som vylúčil, nakoľko sa jedná o konzumné zemiaky. Našiel som informácie, že sú prírodné inhibítory - silice z kmínu a kôpru, ktoré túto vlasnosť majú t.j. oddialiť klíčenie. Pri tom kôpru mi na záhradke rastie každý rok dosť. Bolo by možné túto schopnosť kôpru využiť na obmedzenia klíčenia zemiakov v podmienkach záhradkára? Ako na to ?
Vopred ďakujem za radu.
legolas
19.09.14,14:23
..prečo si robíš starosti s kličením???, na jar tie klíčky odstrániš, vykličia nové a je to OK...
evuš
19.09.14,14:39
Trochu sa čudujem, že už ich máte vykopané .... Bolo by im ešte lepšie v zemi...zemiaky majú byť uskladnené v sudu, tme a v chlade s teplotou 3-4 stupne a vlhkosťou cca 55% ... Existuje nato prášok /i na konzumné zemiaky/ aby sa predišlo klíčeniu, no názov si nepamätám ....
Palo Chalko
19.09.14,16:58
Vďaka za radu. Vňať bola už suchá, tak čo s nimi, asi by ich boli zožrali myši. Sklep mám dobrý, len po letných horúčavách ešte nevychladol. Ale o týždeň má prísť chladnejšie počasie. A ten prášok, nemal som možnosť sa poň dostať, ale na inete som zistil, že je to Neo-Stop v práškovej forme. Voľne v predaji som ho tiež neobjavil, v predaji majú len veľkoobjemové balenia.

A ešte k tej silce D-karvon, v niektorej literatúre S-karvon som urobil pokus. Niekde som čítal, že ich možno vyluhovať liehom, alebo éterom. Tak som to urobil, trvalo to cca 2 týždne a dostal som tak do hneda kvapalinu. Dal som toho trochu do sklepu, tak tam bola siná vôňa po kôpre. Uvidím, ako to bude učínkovať na obmedzenie klíčenia.

Moja otázka bola, či s tým nemá niekto už skúsenosti.
Palo Chalko
19.09.14,17:05
Ale áno, tejto jari som tak riešil použite zemiakov zo starej úrody. Klíčky som olámal, zemiaky dal do teplejšej svetlej miestnosti, trochu porosil a o 10 dní som mal parádne naklíčene zemiaky, ktoré som zasadil a úroda bola uspokojivá. Mne išlo tiež o konzumné zemiaky, ktoré klíčenim strácajú na váhe i kvalite.
Aj tak vďaka za info.
evuš
19.09.14,17:50
Mali sme skúsenosť s tým práškom proti klíčeniu...svokor ich ošetril a boli super do ďalšej úrody....bohužial, názov nevieme a svokor je už v nebi 6 rokov......
arizona
19.09.14,19:42
evus, asi zalezi,kde zije. Aj u nas uz maju vsetci zemiaky vykopane a uskladnene. / ZS kraj/
terezamaria
19.09.14,20:01
Starí ľudia hovorievali, že medzi zemiaky sa majú dať do pivnice aj jablká....množstvo podľa množstva zemiakov....1 - 3 kg na cca 200 - 300 kg zemiakov....vraj bránia klíčeniu.