mandyla
25.09.14,08:30
V júli sme zaočkovali podpník višnu očkami odobratými z čerešne. Z 8-ich očiek sa prijalo jediné, okolo ostatných sa vytvoril slzotok. Čo sa bude diať s prijatým očkom, nemalo sa " prebrať" až na jar?Nevymrzne to cez zimu? Snažíme sa zachovať odrodu čerešne ktorú nepoznáme a ktorá nám postupne vysýcha (cca 15 ročný strom) preto mi veľmi záleží na prežití tohto očka. Dalo by sa nejako pomôcť aby prežilo?
viktorviktor
25.09.14,12:38
záleží aká, ako dlhá bude jeseň , aká tuhá zima príde. /nevadí, že prútik zamrzne, dôležitý je zrast a prezimovanie spiacich očiek/
Podmienky očkovania na spiace očko
dobre vyvinuté spiace puky
na podpníku sa kôra ľahko odlupuje /prúdi druhá mazga/
očkujeme čo najneskôr
čerešne a višne sa vrúbľujú aj koncom augusta

čítaj http://www.zahradnictvocaklov.sk/ovo/rozmnozovanie.html
wabi
28.09.14,04:50
S toho čo píšeš mi to pripadá že tých 8 očiek sa jedno prijalo a začalo aj hneď rásť a teda sa jedná o "bdiace" očko, ktoré rastie v rovnakej sezóne - lete ako bolo zaočkované a nie "spiace" očko, ktoré začína pučať až na jar nasledujúceho roku. Nechať očko hneď rásť je dobre len keď je to začiatkom leta júl je už tak stred leta a je to na zváženie... Dôležité je či na začiatku alebo na konci júla, tiež či sa jedná o bujne rastúci mladý stromček... Tiež aký druh je to, či odolný voči tuhšej zime alebo chúlostivejší druh či odroda a napokon kde to jem aká nadmorská výška a mikroklíma. Je toho veľa čo treba zohľadniť a upresniť...
Keďže však už raší a rastie, zrejme mal motiváciu pretože bol zrezaný...
Čerešňa je strom pomerne odolný mrazu, najmä na juhu či v dobrých podmienkach by som sa toho nebál...
Nezabudnite zaštipnúť konček práve v tomto období aby drevo ešte do mrazov stihno zahojiť ranku a pomôže to vyzretiu dreva a zvíši mrazuodolnosť...