jiva
01.10.14,14:02
sro sa stala platcom DPH z dôvodu prekročenia limitu....od prekročenia limitu sa zaregistruje v zmysle zákona o DPH....od registrácie realizuje len príjmy za nájom nehnuteľnosti.....a tu mám otázku...nájom si určí ako oslobodený príjem, nebude účtovať s DPH. Popri nájomnom má zmluvne dohodnutý paušál na odber energií (voda, plyn, elektrika) a pevnú mesačnú sadzbu za internet. Ako správne vyhotovovať faktúry s pohľadu DPH? Faktúruje sa mesačne, vždy v danom mesiaci za daný mesiac. Ide o to, že konateľovi som dala informáciu, že ak sa sro stane platca DPH, neovplyvní to celkovú výšku fakturácií, lebo nájom je oslobodený, a ak nebudú iné príjmy ktoré podliehaju zdaneniu vyhne sa koeficientu, len som akosi opomenula energie....poradíte mi nájsť nejaké riešenie? vopred ďakujem
a_je_to
01.10.14,20:17
Na faktúrach bude nájomné bez DPH, ako oslobodené. Ale energie a internet bude musieť byť s DPH. Takže celková výška fakturácií sa nezmení, to si informovala dobre, ale koeficientu sa nevyhneš. Lebo príjmy budú aj oslobodené, aj zdanené, Krátiť sa budú koeficientom iba výdavky správnej réžie, nie všetky nákupy. Inak, neuvažovali ste o zrušení sro-čky ? Načo vlastne je, keď iba prenajíma majetok ? Aby mohla platiť vyššiu daň z príjmu ? Prenájom majetku je občianskoprávna záležitosť, nato sro netreba.
jiva
02.10.14,05:42
to je des...ja som ešte dúfala, že by sa to nejako dalo nazvať ako záloha na nájomne a nájomne by obsahovalo aj energie...internet by som neriešila....a potom na konci roka by som urobila vyúčtovanie nájomného a vtom by som prepočítala energie....k tomu samozrejme by som upravila po dohode s nájomníkmi i zmluvné podmienky....tadiaľto cesta nevedie???
a_je_to
02.10.14,07:45
Nie, nedá sa spájať do jedného - nájom a energie, ak ide o nájomcu nepodnikateľa. U nájomcu podnikateľa sa dá spájať, ak nájomné nie je oslobodené, ale zdaňované. Zálohou sa to nedá obísť, lebo záloha za energie je tiež dodaním s DPH. Niečo podobné sa konfrontovalo aj tu http://www.porada.sk/t217139-dph-najom-sluzby.html . Pootváraj si tam aj celé komentáre a preštuduj. Ťažké je to iba na začiatku. Keď si zvykneš, tak už nebude.
jiva
02.10.14,13:51
veľmi pekne ďakujem...škoda....no uvidíme ako to zoberie konateľ....