Tripmag
07.10.14,20:56
da sa pH pody znizit este nejakym inym lacnejsim sposobom?
jedna sa o zahradu okolo 150m2 a kupovat 1,2,3,.. kubiky raseliny sa mi zda trochu drahe...
meral som 2x a vzdy mi vyslo bez par stotin pH 8
ovocne stromy vazne trpia chlorozou a stale ich polievat a striekat zelezom nema velky zmysel...
predpokladam ze kvoli vysokemu pH su blokovane potrebne prvky
zvysenie pH je lacna zalezitost pouzitim vapenca ale opacne som sa zatial nikde nedopatral nejakeho lacnejsieho riesenia
za rady vopred dakujem
J500j
08.10.14,07:06
Niekto tu až radil H2SO4 zo starých autobatérií ale neviem ako to dopadlo

(Sú to pravdaže len srandičky - srandičky)

Rašelina aj tak nie je na trvalé zníženie PH. Je len na dočasnú úpravu. Postupom času okolité vápenité prostredie umelé zníženie PH aj tak prekoná. Vedia o tom svoje hlavne tí ktorí sa pokúšajú pestovať čučoriedky. Pozri návody na pestuvanie čučoriedok, hlavne v tzv. bazénoch, vreciach, nádobách.
skovco
08.10.14,07:41
Mam obavu ze to je nerealne na tak velkej ploche dosiahnut, problem je ze ked tam zacnes aj liat nejaku prijatelnu kyselinu (asi by to bolo drahsie ako ta raselina), tak sa ti PH bude dlho drzat na 8 a potom zrazu skoci ovela vyssie, takze presne davkovanie je takmer nemozne. podobny problem maju akvaristi, lenze tam sa pracuje s vodou a ovela mensim objemom ale aj tak je to narocne a vela ludi od upravy pH upusti - tam sa pouziva na znizenie Ph este CO2 ale to tebe nejak nepomoze.

Asi sa len modlit za kysle dazde :-)
Este ma napadlo ze rozkladajuce ihlicie zvysuje PH (Hrabanka z ihličia má pH 3,6 až 5,5, pričom najkyslejšia býva pod jedľami a smrekmi.)
J500j
08.10.14,08:12
Máš pravdu. Postupom času sa aj tak PH vráti na pôvodnú hodnotu. Už len polievanie vodou zo studne alebo vodovodu postupne PH upravuje smerom hore
arizona
08.10.14,09:43
Skus pod stromy,v kruhu velkosti koruny zasypavat pilinami,alebo drevenou stiepkou ( na pilach a u stolarov sa da zohnat lacno) v par cm vyske. Potupne dosypavat. Ako sa piliny rozkladau,zvysuju kyselost pody.
Alebo uz vyssie spominanu hrabanku spod ihlicnatych stromov.

My mame doma drticku konarov,drt odkladam vo vreciach a potom vzdy dosypavam na zahony,kde pestujem kyslomilne rastlinky. Je to prakticke,vyuzijem odpad a zahrade to tiez pomoze. Usetrim na chemickych hnojivach:-)
Tripmag
08.10.14,13:56
dakujem za rady

este to trochu upresnim
zahradu vlastnime iba prvu sezonu tak az teras sme prisli na to kde je problem a vobec netusim co tu stvaral predchadzajuci majitel...
je mozne ze vela vapnil lebo uz tu bolo par expertov co ked zbadali ovocne stromy tak hned mudrovali ze to im chyba kalcium a treba postriekat a rozhadzat vapenec... no to by im tak pomohlo...

som priamo z Trnavy a nemyslim si ze v tejto lokalite je taketo vysoke pH prirodzene
poznam tu vela ludi co maju zahradu a nikde takyto problem nemali

ak je to nahodou prevapnene tak ako dlho sa tam ten vapenec udrzi?

skusim teda rozhadzat raselinu zatial aspon pod ovocne stromy

teoreticky ked sa ta zanedbana zahrada bude obrabat a obcas sa zabracuje kompost, trochu raseliny a hodim na vrch mulc tak by sa to malo casom upravit?
Tripmag
08.10.14,14:02
les nemam zrovna za rohom tak skorej ako niekde previezt benzin sa oplati ta raselina :)

prave par dni uz poskulujem po zahradnych drvicoch ale este som sa nerozhodol ci noze alebo valec
snazime sa aj dost kompostovat tak asi skorej noze ale tam mitrochu prekaza ta hlucnost...
arizona
08.10.14,16:07
Aj kosacka,ci pila su hlucne, nie? A predsa sa pouzivaju:-) A zas, drtis par krat do roka, takze to nie je nic strasne,da sa to vydrzat
pmajap
15.10.14,19:07
Jediné dostupné hnojivo ktoré mení kyslosť pôdy je síran amónny, nie je tak drahý, kupujem ho v záhradkárskych obchodoch pre kyslomilné rastliny.
http://www.agrochemtrade.cz/siran-amonny-zemedelske-hnojivo.html#siran-amonny-zemedelske-hnojivo.html

http://www.zahrada.cz/forum/broskvone/siran-amonny-vyborny-pomocnik-proti-chloroze-293665/?stranka_oblast=0
Tripmag
15.10.14,19:42
dobra tem dik za odkaz
presne co potrebujem
snad sa podari broskyne zachranit
wabi
21.10.14,06:16
Tak v prvom rade treba povedať, že pH 8, či dokonca nižšie, nie je žiadna tragédia ani dôvod prečo majú jablone chlorózu. Je to pomerne bežné pH a v takýchto podmienkach jablone normálne rastú a bez chlorózy. Nie je to teda jediný dôvod, musí byť v zložení pôdy aj iný problém, niečo čo zabraňuje rastlinám využívať všetky potrebné mikroelementy s pôdy, ktorá ich neobsahuje, či obsahuje v nevhodnom pomere. Iste zmena pH mební veľa, ale nie je všeliekom. Iste nie je to optimum, takéto pH, ale nie je to žiadna tragédia veď na Slovensku máme veľa vápencových podloží...
Iste je možné že prdchádzajúci majiteľ veľa vápnil a tiež je tu riziko že to povápnil nie mletým dolomitickým vápencom ale že znehodnotil pôdu stavebným vápnom a či dokonca iným sajrajtom a to je zle. Treba však povedať, že riešenie kyselina sírová nie je vôbec drahé. Dá sa vo väčšom kúpiť lacno a nie je potrebné ju používať vo veľkých koncentráciách. Ak by bol problém vo vápniku pomerne spolahlivo ho eliminuje aspoň na povrchových vrstvách a pritom pri správnej koncentrácii ničomu neublíži...
Najjednoduchším riešením jwe postreňiekať aspoň 2x ročne hnojivom na list napriklad vuxal, či niečo podobné sú aj biohnojivá s obsahom stopových prvkov a mikroelementov. Tiež by bolo dobré poznanie aké stromy sú to, ich počet, vek a podnož....
Tripmag
21.10.14,07:46
dik za reakciu
nemam ani tusenie ake to ma podpniky a co za odrody su na tom nastepene
jablone to znasaju pomerne dobre ale uz sa chloroza prejavuje aj tam
najhorsie dopadli slivky a jednu sme uz museli aj zlikvidovat...
mame tu este par broskyn tie su na tom tak isto dost zle
skusal som samozrejme striekat zelezom aj 3x aj wuxalom a pomohlo to trochu len tak na tyzden mozno 2

ci su tie zakladne ziviny a mikroprvky v pode nemam ako zistit
skusim na jar prihnojit siranom amonnym ako sa tu spominalo a prihodim este raselinu
teras pred zimou rozhodim granulovane kravince

uvidime co to spravi buduci rok a ked nic tak asi budem ochotny odskust aj tu kyselinu... :)j
Krokro
13.05.18,14:09
Ako si dopadol? Pomohlo pridať síran amonny?