Fanny62
09.10.14,15:29
Kúpili sme malú chatku na asi 5000 m2 . Je tam starý jabloňový sad, z časti listnatý les a časť len poprerastaná malinčím a náletovými drevinami. Chceme z toho spraviť z časti jedlý les (zasadili sme aroniu, zemolez, goji, muchovník, egreše). Na každé zvlášť sme dali ochranu z pletiva, lebo celý pozemok nieje oplotený a chodia nám tam srnky. A otázka je, dá sa tam niečo pestovať (na tej poprerastanej časti po vykosení a zúrodnení), čo by nám tie srnky nezjedli?
buchač
12.10.14,19:29
Mám oplotený pozemok...moji susedia tiež.
Ja síce nič (zatiaľ) nemám posadené, ale chystám sa tento týždeň. Špekulujem jak erža, že ako to urobiť s tými sadenicami stromov a kríčkov, aby sa vysoká nedostala k potrave.
Lebo sused sa pravidelne "modlí", nakoľko mu srnky a či jelene požerú občas niečo z úrody...les je čoby kameňom dohodil.

Takže v tom lese to bude ešte horšie....a neoplotený pozemok žiadna výhra.
osky
13.10.14,16:26
vravis ze chatku ste kupili-tak teda je vasa.nerozumiem,preco si teda neoplotite svoj pozemok.
srnky zjedia aj travu,nieto este daku dobru urodu :-D
najprv plot,potom sadit....
wabi
14.10.14,23:20
Pestovať sa dá samozrejme čokoľvek. Len je dobre urobiť nejaké tie opatrenia.Je to dobrý nápad venovať trochu času pestovaniu vlastných zdravých potravín. . Stretávam sa s tým poslednou dobou častejšie a to je dobre. Hlavne netreba rúbať staré stromy. Tie robia mikroklímu a treba si ich vážiť, keď na tom mieste už toľko rokov rastú. Tiež náletové dreviny sa dajú preštepiť a využiť na odrody, ktoré tam chcete mať. Vysokokmeň je menej náchylný na poškodenie, ale také tá sivá kúrenárska izolácia je pomerne lacná, treba ju len uchytiť o kmeň
Zvážte oplotenie, pretože časom k tomu asi i tak pristúpite. Farmárske pletivo okolo 1,5€, predpokladám že ho budete pri danej výmere potrebovať okolo 300 m to je asi 6 kotúčkov, stĺpy si urobíte z náletových nerodiacich drevín, či z lesa, ktorý iba preriedite, alebo kúpite, nie je to zas tak drahé a je to najúčinnejšie... Samozrejme je tu tiež možnosť živého jedlého plota. Ak chcete viac kontaktujte ma trebárs telefonicky a poradím podrobnejšie s drevinami len k tomu budem potrebovať viac podrobností o lokalite...
Čosi som napísal aj do témy živé ploty, len som to asi zle odoslal, nevadí napíšem znovu.