Vicino
14.10.14,16:02
Urobím fotku vo fotošope - prenesiem do Irfanu a tam sa totálne stratí živosť fotky. Keďže spracúvam vo fotošope a tlačím v Irfane - tak mi to dosť vadí. Mám dojem, že v nastavení som už všetko presondoval - ale možno sa mýlim
misoft
14.10.14,14:18
A v akom formáte? Pretože si uvedom, že síce niečo spracuješ v jednom, uložíš v nejakom formáte (a tie sú niekedy tzv. stratové) a otvoríš v druhom, tak otvorí súbor, ktorý už stratil niektoré atribúty (tou kompresiou).
Bezstratový *.png, *bmp, *.tiff
Stratový (kompresia) *.jpeg, *.gif,
Vicino
14.10.14,15:13
Takže presnejšie - upravím fotky v RAW fotošop. Prenesiem ako JPG. Jemne upravím ešte priamo vo fotošope. JPG má asi 15 mega. Zdá sa mi v pohode a pozriem ju ešte aj v Mic. picture manageri - ktorý mám nainštalovaný ako prehliadač. Farby O.K. Tú istú fotku v JPG prenesiem do počítača - ktorý mám napojený na tlačiareň, otvorím v Irfane a farby sú v čudu. Ak máš Irfan - vyskúšaj si to. Kolegovi to robí tiež. Nebude to niečo v nastavení profilu ?? Vo fotošope sa dá nastaviť ale v Irfane som to nenašiel ...
misoft
14.10.14,15:23
*.raw - tomuto sa niekedy vraví aj digitálny negatív! Teda pracuješ so "surovým" materiálom. Akonáhle však ho exportuješ do iného formátu, tak už stráca niektoré hodnoty. Takže to nebude v nastavení, ale v spôsobe spracovania. Ak by si spracovával *.jpg a preniesol, tak by neboli straty - lebo by si pracoval s koncovým výsledkom.
Inak - aj v Irfane sa ešte dajú upravovať farebné hodnoty - na to si neprišiel? Ak ich upravíš, stačí prepísať originál.
vlado 33
14.10.14,16:07
Začnem od fotoaparátu: máš nastavené ADOBE RGB..... alebo s s RGB IEC..........
Photoshop máš nastavený ako?: úpravy, nastavenie farieb je do ADOBE RGB..... alebo s s RGB IEC.......... Ďalej zobrazenie, nastavenie kontrolného náhľadu je nastavené ako? Je odškrtnutý kontrolný náhľad farieb alebo nie. V každom inom prehliadači to bude trochu odlišne. Pokiaľ upravíš foto v PS a máš ho dobre nastavený, nevidím dôvod tlačiť v inom programe. Aký je to PS?

Doplním: tak som to spravil ako si chcel, ja tam žiadne zmeny nevidím.
Vicino
14.10.14,21:45
O.k. ešte presnejšie - v programe RAW som už spracoval tisíce snímkov. Uložím ako JPG v najvyššom rozlíšení. Fotka je O.K.v JPG aj vo fotošope aj v pic. manageri. Bežné fotky aj cez ne tlačím - ale v Irfane mám kvôli rýchlosti nastavený špeciálny rozmer fotky. Musí tu byť dáky nesúlad medzi programami. Ale skúste to isté aj vy - je to otázka pár minút . Inak pri spracovaní mám priradený profil RGB 1998. Lenže keby to bol probém, boli by zlé fotky v iných napr. fotka má dobré farby aj vo Window vieweri. Len keď ju otvorím v Irfane - je to iné. Opakujem - skúste to aj vy.
nunenko
15.10.14,06:47
Tak načo to stále otváraš v Irfane? Je to absolutne nepodstatné ako je nastavený, ako čo zobrazuje, pre tlač.
v programe RAW som už spracoval tisíce snímkov
RAW je formát, nie program
------------------
ale v Irfane mám kvôli rýchlosti nastavený špeciálny rozmer fotky
teda musí snimku resamplovať?
Vo Photoshope je to rýchlejšie nastaviť.
-------------------------
fotka má dobré farby aj vo Window vieweri
to čo značí? "Fotka" je to čo vidíš na obrazovke?
vlado 33
15.10.14,09:15
nunenko (Dnes 08:47) Tak načo to stále otváraš v Irfane? Je to absolutne nepodstatné ako je nastavený, ako čo zobrazuje, pre tlač.
v programe RAW som už spracoval tisíce snímkov
RAW je formát, nie program

Asi mal na mysli modul Camera RAW
viktorviktor
15.10.14,11:28
tu ti tiež doporučujú to isté čo misosoft
https://irfanview-forum.de/showthread.php?t=2097

a tiež kalibráciu monitora
http://www.imaging-resource.com/ARTS/MONCAL/CALIBRATE.HTM
misoft
15.10.14,11:40
Vidíš? A to som ani nečítal. Jednoducho logika. Ak niečo nafotim, upravim a prekonvertujem - furt sa niečo zmení. Ale keď nafotim, prekonvertujem a potom upravim konverziu - už nie je čo podr*kať konveziou (tá už bola...).
Vicino
16.10.14,05:32
Samozrejme som mal na mysli Camera Raw, fotky sa v tom spracúvajú oveľa rýchlejšie a to nielen v RAW formáte (pre učiteľských poradcov). Musí to súvisieť s profilom. Lebo to čo vidím na obrazovke sa mi aj vytlačí. A v nastavovaní profilu sa moc nevyznám. A prečo Irfan? No mám na to dôvod - dosť dlhé na vysvetlovanie...