IvetaH
25.10.14,11:52
Klient stavia nehnuteľnosť dodávateľsky určenú 100% na podnikanie. Vo februári uhradil českému dodávateľovi zálohu na dodávku sauny a aj montáž bude od neho. Český dodávateľ poslal faktúru na zaplatenú zálohu, ale ja som neurobila samozdanenie, čo som asi mala. Je to dodávka tovaru s montážou. Montáž aj dodávka sa uskutočnili teraz v auguste. Nedá sa to nejako, že do 3Q daňového priznania? Ak by to bol len tovar a nie dodávka s montážou, tak by to bolo predmetom samozdanenia až v auguste?
ariadna22
04.12.14,17:53
faktúra na zaplatenú zálohu je poskytnutie preddavku v rámci eu - sa dph nerieši
montáž aj dodávka- august, to patrí do augusta
daj dodatočné za 3 q, samozdan aj odpočítaj, a napíš im oznámenie,že ste zabudli na túto fa pri podávaní dp a kv dph
zlatica76
05.12.14,05:55
to vážne musí podávať oznámenie, že zabudli jednu faktúru??? :O
Podľa mňa stačí podať len dodatočné priznanie k DPH a dodatočný kontrolný výkaz. Dôvod prečo môžu vysvetľovať pri prípadnej daňovej kontrole.
ariadna22
05.12.14,14:08
niektorí podávajú, niektorí nepodávajú, neviem či musí
ariadna22
05.12.14,14:09
hentak si to vytlačia, založia ad acta a je to v suchu
IvetaH
08.12.14,18:15
Toto som našla v PP z r. 2010 síce, ale podľa mňa to platí.

3.2 Poskytnutie preddavku zahraničnej osobe na dodanie tovaru s montážou
Daňová povinnosť prijatím platby vzniká v tuzemsku zdaniteľnej osobe (platiteľovi dane alebo neplatiteľovi dane), ak je platba prijatá pred dodaním tovaru, pri dodaní tovaru s inštaláciou alebo montážou, ktorý jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o tovar s miestom dodania v tuzemsku (§ 69 ods. 2 zákona o DPH). Základom dane je suma platby zaplatená tuzemským odberateľom (suma platby x 19 % sadzba dane).
Príklad č. 10:
Tuzemský platiteľ si objednal od poľskej firmy identifikovanej pre daň v Poľsku (firma nie je registrovaná pre daň v tuzemsku) dodanie stroja vrátane jeho montáže v sume 20 000 € bez DPH. Stroj bol dopravený z Poľska na územie SR a zmontovaný poľskou firmou v priestoroch tuzemského podnikateľa. Podľa zmluvne dohodnutých platobných podmienok zaplatil tuzemský podnikateľ dva mesiace pred dodaním tovaru preddavkovú platbu vo výške 50 % z ceny stroja dňa 22. 3. 2010. Stroj bol zmontovaný dňa 25. 5. 2010. Poľský dodávateľ vyhotovil faktúru za dodanie tovaru s montážou v sume 20 000 € bez dane dňa 25. 5. 2010. Suma platby k úhrade bola ku dňu vyhotovenia faktúry 10 000 €. Tuzemský platiteľ je povinný v tuzemsku platiť daň (§ 69 ods. 2), daňová povinnosť vznikla:
podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH v mesiaci marec 2010 v rozsahu ním zaplatenej platby; v daňovom priznaní za marec 2010 uplatní tzv. samozdanenie, prizná daň v sume 1 900 € (10 000 x 19 %), túto daň si súčasne môže odpočítať, podmienkou odpočítania dane je, aby ju mal zaevidovanú v záznamoch podľa § 70 ZDPH, právo na odpočítanie tejto dane nie je platiteľ dane povinný preukázať faktúrou od zahraničného dodávateľa, pre účely účtovníctva účtuje na základe interného účtovného dokladu;
podľa § 19 ods. 1 zákona o DPH dňom dodania stroja, dňa 25. 5. 2010, vzniká daňová povinnosť v rozsahu platby, ktorú po odpočítaní preddavkovej platby požaduje od neho zaplatiť dodávateľ (10 000 €); platiteľ v daňovom priznaní za máj prizná daň v sume 1 900 €, túto daň si môže odpočítať.