JAJA11
03.11.14,10:49
Do časti B.3 kontrolného výkazu sa uvádza súčet bločkov z ERP. Môže platiteľ do tejto časti (súčtu bločkov) zaradiť aj bloček s hodnotou vyššou ako 100 eur? Ak nie, kam tento bloček zaradí v kontrolnom výkaze?
našla som na internete takúto otázku s odpoveďou, že platiteľ DPH platiteľovi DPH nemôže takýto doklad vydať a neuvádza sa v B3.
Ja som mala vždy za to, že sa to týka až dokladov, ktorých suma je vyššia ako 1000 EUR pri platbe v hotovosti a 1600 EUR pri platbe platobnou kartou?

odpoveď je takáto:

Do časti B.3 kontrolného výkazu vedeného podľa § 78a zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov príjemca plnenia uvádza celkovú sumu základov dane a celkovú sumu dane a celkovú sumu odpočítanej dane zo všetkých prijatých zjednodušených dokladov, z ktorých si uplatňuje odpočítanie dane v zdaňovacom období, za ktoré podáva kontrolný výkaz. Ide o doklady podľa § 74 ods. 3 písm. a) až c) zákona o DPH. Teda v časti B.3 uvedie platiteľ nielen doklady z ERP, ale aj bločky s hodnotou do 100 eur.

Ak platiteľ dostal bloček s hodnotou nad 100 eur, zrejme ho vystavil neplatiteľ DPH, tieto doklady platiteľ v kontrolnom výkaze neuvádza (dodávateľ – ak je platiteľ DPH, by nemal vyhotoviť bloček – zjednodušenú faktúru, ak je cena nad 100 eur).

Poznámka redakcie:

§ 78a zákona č. 222/2004 Z. z.
§ 74 ods. 3 písm. a) až c) zákona č. 222/2004 Z. z.
kn-alka
03.11.14,09:53
nehnevaj sa, ale tu na porade je to už 100milionkrát vysvetlované, že bloček z ERP a zjednodušený daňový doklad do 100€ sú dve rozdielne veci


Všetky bločky z ERP nezávisle na hodnote (teda do tých 1000€) idú do B3 !!!!
JAJA11
03.11.14,09:58
lenže ja som tú odpoveď našla na stránkach poradcu podnikateľa, tak ma to dosť zarazilo......
kn-alka
03.11.14,10:08
však to tam máš: .... uvedie platiteľ NIELEN doklady z ERP, ale aj bločky s hodnotou do 100 eur...

bločky znamenajú: zjednodušený daňový doklad, NIE doklad z ERP.

bloček = zjednodušená faktúra
nie bloček z ERP

sú to dve rozdielne veci
kn-alka
03.11.14,10:09
.... alebo nechápem, na čo presne sa pýtaš.
JAJA11
03.11.14,10:32
tak som to asi len ja zle pochopila .....
JAJA11
03.11.14,11:38
ja som pochopila otázku ako otázku na bloček z ERP vyšší ako 100 EUR..... odpoveď je však zameraná na bločky, ktoré nie sú z ERP a to ma pomýlilo.... pretože tvrdenie, že do B3 dáme všetky bločky z ERP nie je správne, tam rovnako existuje obmedzenie (1.000, resp. 1.600 EUR) ako na obyčajných bočkoch (100 EUR) .....
druhýkrát musím odpoveď čítať viackrát a aj medzi riadkami :-) aby som sa zbytočne nerozčuľovala :-)
kuravesele
03.11.14,18:15
do 100 e je napr. PPD
promont maja
04.11.14,09:39
§ 74 Zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty

(3) Platiteľ a zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, môžu vyhotoviť zjednodušenú faktúru, ktorá neobsahuje všetky údaje podľa odseku 1. Zjednodušenou faktúrou je
a) doklad za tovar alebo službu, ak cena vrátane dane nie je viac ako 100 eur; doklad nemusí obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. b) a jednotkovú cenu podľa odseku 1 písm. g),
b) doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou podľa osobitného predpisu,29a) ak cena tovaru alebo služby vrátane dane uhradená v hotovosti nie je viac ako 1 000 eur alebo uhradená inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť nie je viac ako 1 600 eur a doklad vyhotovený tankovacím automatom pre bezobslužné čerpanie pohonných látok, ak cena tovaru vrátane dane uhradená elektronickým platobným prostriedkom nie je viac ako 1 600 eur; doklad nemusí obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. b) a jednotkovú cenu podľa odseku 1 písm. g),
c) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho identifikačné číslo pre daň, dátum predaja nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane,
d) faktúra podľa § 71 ods. 2; faktúra musí obsahovať poradové číslo pôvodnej faktúry a údaje, ktoré sa menia.

(4) Zjednodušená faktúra podľa odseku 3 písm. a) a b) sa nesmie vyhotoviť pri dodaní tovaru alebo služby poľa § 72 ods. 1 písm. b), d) a e).