Zappx
05.11.14,15:57
szčo vystavil fa, umyselne si nechal platby posielať na novozalozenu sro, ako ma taketo platby zauctovat nova sro? On chce tie platby identifikovat ako splatenie zakl.imania, uctovnicka ma z toho hlavu v smutku :( Diky
zlatica76
05.11.14,15:05
Účtovníčka nech uteká od takéhoto "špekulanta" - lebo toto je len začiatok.

Ale ako sro by som to riešila nasledovne:

1. prijatá platba - 221 / 379 (keďže neviem, od koho to je).
2. predpokladám, že je zaúčtovaná otváracia súvaha zhruba v tvare 364 (pohľ. voči spoločníkovi) / 411 (zapísané ZI)
3. keď sa na 379 nazbiera dostatok peňazí, dať SZČO podpísať papier, že platby na 379 sú vlastne splátkou ZI a zaúčtovať interným odkladom 379 / 364

Otázka - ako si potom SZČO vyrovná svoje pohľadávky u seba vo svojom účtovníctve? Veď aj tam si to musí dať do poriadku... Lebo, to že si niekde zbiera peniaze, veď to môže aj kdesi mimo účtu sro.

Lebo záväzok splatiť ZI nie je záväzok SZČO ale fyzickej osoby ako takej. On je chudák, teraz taký trojjediný, tak si na to musí dávať pozor.

Trojjediný = 1x ako fyzcká osoba, 1x ako SZČO (pozor, to je iné ako FO) a 1x ako spoločník sro. Tieto svoje tri polohy by mal dosť dobre od seba odlišovať, inak účtovníčku doženie do šialenstva.
marjankaj
05.11.14,17:56
FO je fyzická osoba. Aký trojjediný? Má iba jedno rodné číslo.
zlatica76
05.11.14,17:59
iste, ale nákupy potravín robí ako FO, ale nákup napr. počítača môže urobiť ako FO (t.j. na domáce použitie) ale aj ako SZČO (t.j. na podnikanie) alebo ako SRO (t.j. na podnikanie). Preto je trojjediný, lebo hlavne pri výdavkoch musí rozmýšľať do ktorej kolonky si ich zaradí (aj z pohľadu optimalizácie daní).

Áno, z právneho hľadiska je jedna FO, ale z hľadiska účtovníctva to musí trochu rozlišovať, lebo síce podáva jedno daňové priznanie, ale zvlášť vyčísluje príjmy ako FO (napr. zamestnanec) a zvlášť ako SZČO.

Preto je trojjediný.
marjankaj
05.11.14,18:15
A ak má manželku, tak je zase ďalšia FO, ak má milenky, tak zase pár ďalších FO.
A FO podáva iba jedno DP.
FO môže byť spoločníkom vo veľa spoločnostiach. Zákon to neobmedzuje. Ale ako jediný spoločník maximálne v troch.
Účtovníčka to zaúčtuje podľa doložených dokladov. Ak ten príjem nebude vydokladovaný, tak nech mu do dá do výnosov a zdaní.