Filip881
13.11.14,20:12
Pekný večer prajem,
Ospravedlnujem sa, ak tu už podobna otazka bola, no hľadám info už dlhšiu dobu a nič som nenašiel.

Rád by som vedel či je vôbec možné presádzať / premiestnovať veľké (naozaj veľké) lesné stromy (listnaté / ihličnaté).
Našiel som info, že sa dajú presádzať 2 - 3 metrové stromy, existuje vraj na to nejaké stroj, stojí to okolo 350 eur za kus, avšak o väčších stromoch som nič nenašiel.

Rád by som sa teda spýtal, ak máte niekto také informácie, či je vôbec možné "premistniť" / presadiť naozaj veľké stromy (javor, dub, buk, hrab, prípadne ihličnany).
Ako hovorím, na Slovensku som nenašiel žiadnu firmu ktorá by sa tým zaoberala (okrem toho čo som napisal vyššie - 3 metre max). V zahraničí som našiel niekoľko firiem ktoré na stránkach pisali o "sťahovaní" stromov s priemerom 1m a viac, dokonca stromov starších ako 100 rokov, čiže teoreticky by to malo ísť, avšak všetko čo som našiel boli firmy z USA.
Vopred ďakujem za akékoľvek info.
S pozdravom,
Filip
Katy a R
13.11.14,20:39
wabi
17.11.14,20:43
Nuž presádzať stromy je pre ne trauma oveľa väčšia než si vieme vôbec predstaviť...
Ale ak už tak používam takýto príklad: Keď 50 ročnému človeku aputujete jednu nohu a a polámete pravú ruku a pošlete ho napríklad do Papui novej Guinei, ťažko sa tam v cudzom prostredí tento mrzák bude pretĺkať... Ak však tam pošlete zdravého 2 ročného chlapca a budú sa tam o neho starať adoptívny rodičia, chlapec si zvykne bez väčších problémov a prispôsobí sa. Stále však bude biela vrana, oproti tamojším domorodcom.
Ak presádzate strom, najdôležitejšie sú korene. Práve tie vlasočnícové, ktoré živia strom, budú odtrhnuté a poškodené. Strom sa s toho už nikdy nespamätá... Je lepšie sadiť nové mladé stromy a nikdy ich nepresádzať. je to záslužné a má to význam a logiku. Ak chcete starý strom, proste si ho kúpte aj s pozemkom ak na to máte...
Našťastie ľudia ešte prírode nedokážu vo všetkom rozkázať. Presádzať starý strom je nepochopením...
Na druhej strane držím palce, najmä ak sa jedná o záchranu takéhoto stromu. Je to samozrejme len otázka peňazí a sily strojov.
Jednoduchšie je však proste ísť do lesa či do parku a tešiť sa s tamojších krásnych stromov, než kaličiť jeden z nich len preto aby rástol u vás v záhrade...
Investujte radšej do záchrany a výsadby ohrozených odrôd...
Vysadil som už desiatky tisíc stromov a sem tam aj nejaký starší a väčší ale len nerád ak už naozaj nie je iná možnosť...
Filip881
17.11.14,20:48
Vďaka za radu, určite sa im ozvem akonahle to bude aktualne a zistím viac info. Na stránke píšu, že ručne vedia presadiť prakticky akýkoľvek strom, tak uvidíme čo je na tom pravdy :)
Filip881
17.11.14,21:03
Samozrejme, zo všetkým čo ste napísali plne súhlasím. Určite nieje našim cielom likvidovať stromy alebo ich presadiť a potom nechať "vyhynúť" - našou prioritou je aby sa dané stromy "ujali" a skrášlovali okolie ešte desiatky rokov.
Jedná sa o väčší developerský projekt a samozrejme počítame s vysadením stoviek stromov, kríkov ako aj s tisickami metrov štvorcových krikov a trávnikov, avšak nič z toho sa nevyrovná pohľadu na, povedzme, 25 metrový javor.
Zaujimalo ma teda hlavne, či je niečo také vobec možné s tým, aby to ten strom bez problémov "prežil", ak by to možné nebolo tak by to bolo samozrejme zbytočné.