Olga Gbely
18.11.14,15:39
wabi
19.11.14,06:26
Lieska potrerbuje opeľovač. Musí to byť rozdielna odroda, alebo aspoň nejaký semenáč poblíž, inak úroda nič.
Kľudne ma kontaktujte mám aj červenolisté odkopky a pritom rodí pekné oriešky a dobre opeľuje, alebo aj klasika veľkoplodé...

Musím to dolniť aby nedochádzalo k nedorozumeniam...
Liesky sa síce štepia na liesku tureckú aby boli ako stromček a nie kríček, ale to je také panské huncútstvo... zmenšuje to plody a má aj ďalšie nevýhody...
Osobne preferujem klasiku - normálny krík liesky prirodzený tvar.
Ak nie je miesto v záhrade proste vysadíte dva tesne vedľa seba a o to lepšie sa budú opeľovať, vytvoria vlastne opticky jeden krík či dva spojené kríky. Rastlinám to nevadí, veď aj v lese rastú často blízko seba a je to pre ne prirodzené...
Čo sa týka toho, že vám aj jedna lieska zarodila bez druhej, ktorá by ju opeľovala. Lieska je vetrom opelivá, podobne ako niektoré slobodné mamičky. Včely zbierajú jej peľ skoro na jar ale neopeľujú... pretože peľ je iba na jahňadách (také tie fúzaté slíže čo visia na jar aj z liesok a potom opadnú) a blizna je úplne inde...
Pel liesky je jemný a jarný vetrík ho donesie ďaleko... Proste niekde odkiaľ najčastejšie na jar v období kvitnutia vietor fúka sa môže vyskytovať porast liesok a tieto vám liesku môžu niekedy opeliť, hoci by bola aj kilometer ďaleko, ale na to sa samozrejme dá ťažko spoliehať... Dva stromy blízko seba, znamená istota bohatej úrody, inak je to na náhode a na polohe... vietor je prelietavý a neistý milenec...
Všimnite si samčích kvetov - jahniad - dlhých "slížov" na jar na lieske na ktorých sa vytvára peľ a naopak maličkých samičích kvetov s fialovou malou blizničkou na mieste kde bude ak sa opelí oriešok...
osky
19.11.14,20:35
je zname ze treba opelovaca.my sme vsak na sk tiez mali roky liesku,ktora kazdy rok bohato zarodila,a veru na okoli nebolo inej....tak cudne je to.potom ju ale zacal napadat daky lykozrut alebo co,tak vyhynula-ale dlho sme ju veru mali.a oriesky pekne,velke.


ale skus si dat na jeden storm dve odrody-wabi ti mozno taku vyrobi.
aj ja budem taku chciet.