DanielaSL
30.04.06,07:27
Zajtra máme máj , vtedy je bryndza najchutnejšia a tak prikladám niekoľko receptov pre jej milovníkov.
pavel9
30.04.06,12:54
Pekný deň.
Zo záujmom som si prečítal recepty z bryndzou. Neviem nie som vyučený kuchár, ale z praxe varenia viem že halušky sú uvarené, keď vyplávajú na povrch. Takže teraz asi vyskúšam kedy halušky klesnú na dno po uvarení (recept o haluškách). Alebo sa mýlim?
pavel9.
Cila
30.04.06,13:10
Daniela, diky moc za recepty. Ja som z južného Slovenska a keď varím mužovi bryndzové halušky povie, také nie sú ako sme jedli v Tatrách. Je pravda že halušky robím obyčajné bez zemiakov, to majú byť zemiaky surové? a preto boli tatranské halušky do modra? Neviem aké sú tie pravé ale jemu tie tatranké veľmi chutili. Tvoje recepty vyskúšam potom napíšem.
Cila
Elena Navrátilová
30.04.06,13:20
Áno bryndzové halušky sa robia zo surových, narajbaných zemiakov, zahustených hladkou múkou.
gitka SL
30.04.06,13:26
Názov prvého receptu v poradí máš prosím odkiaľ ? Pýtam sa preto, že také isté zloženie nátierky aké uvádzaš - ale my to doma voláme Bryndzová nátierka. Chcem to vedieť - aby som mohla povedať mojej mame, že to má aj iné pomenovanie.
Ďakujem. ( PS - som tiež zo SĽ )
Želám pekný deň, Gitka
Cila
30.04.06,13:27
Elenka ďakujem, ešte mi prezraď čo znamená výraz narajbaných?
Cila
AGRO
30.04.06,13:32
nastrúhaných - je to lepšie ?
Elena Navrátilová
30.04.06,13:36
Cilka ja mám také štvorhranné strúhadlo, a zemiaky sa rajbú na strane nie slzičkovej /sú na otvory ako slzičky, ale na tej strane/ale tie otvory sú okrúhle s takými vystupujúcimi pichliačikmi /rýchlo si môžeš porajbať aj prsty/. Musíš byť opatrná. Ešte je strúhadlo čisto len na strúhanie zemiakov. To je len jednostranné. Priznám sa, že ja ich niekedy keď robím aj zemiakovú babu /aj na tú sa rajbú zemiaky na tom strúhadle/, tak ich rozmixujem v mixéri na nástavci s dvojitými nožmi. Na kvalite to neuberie.
Cila
30.04.06,13:45
Ďakujem za vysvetlenie , také strúhadlo mám aj ja, už som si aj prsty párkrát porajbala-len ten výraz som nepoznala. Už budem vedieť.
Cila
DanielaSL
30.04.06,14:04
Áno bryndzové halušky sa robia zo surových, narajbaných zemiakov, zahustených hladkou múkou.

A ja zvyknem dávať aj múku polohrubú.
korela
03.05.06,13:14
Nastal skutočne ten najptimálnejší čas na konzumáciu bryndze, tak si dovolím okrem tejto všeobecne známej informácie ponúknuť ešte nasledovné. Kto vie, ako sa ťažko zrážajú niektoré krvné biochemické hodnoty, snáď ho to osloví.

Krajiny, v ktorých sa konzumujú mliečne produkty obsahujúce veľké množstvo baktérií mliečneho kvasenia, sú známe dlhovekosťou.
Naším tradičným domácim produktom je BRYNDZA, ktorá obsahuje veľké množstvo takýchto baktérií (1 gram netermizovanej bryndze obsahuje približne 200 miliónov baktérií Enterococcus Faecium). Podľa predbežných výsledkov štúdie na dobrovoľníkoch,ktorí 8 týždňov konzumovali denne 100 g čerstvej bryndze, sa zistil významný pokles hladiny cholesterolu, LDL-CH, cukru v krvi, tlaku a C-reaktívneho proteínu. (str. 90, z kapitoly XIII. Výživa)

zdroj:
Vieme zdravo žiť? (Zdravotný stav obyvateľstva populácie 1999-2004 a prevencia kardiovaskulárnych a civilizačných ochorení - Lekárska fakulta UK Bratislava, Jana Jurkovičová, 2005)

http://www.unilever.cz/cs/unilever-cr/novinky-a-akce/4508-unilever-zdavy-zivotni-stryl-civilizace.html

12. 4. 2006
Monografie Vieme zdravo žiť? mapující zdravotní stav slovenské populace na základě výzkumů značek Flora a Pfizer

Monografii Vieme zdravo žiť? Vydala v roce 2005 Lekárska fakulta Univerzita Komenského v Bratislave. Knižní podobě předcházela téměř desítka let práce v terénu, na které se podíleli lékaři, laboranti a odborníci z Regionálních úřadů veřejného zdravotnictví z celého Slovenska. Díky projektům Zdravé mestá, Zdravé pracoviská a Florabus bylo vyšetřeno téměř 17 tisíc osob ve 49 městech.

Spojení dobré vůle samosprávy, odbornosti účastníků a podpory společností Pfizer a Unilever umožnilo obyvatelům slovenských měst a zaměstnancům pracovišť přístup k bezplatným lékařským konzultacím, vyšetřením a informacím, související s životním stylem, stravováním a civilizačními chorobami.



MUDr. Jana Jurkovičová z Ústavu hygieny Lekárskej fakulty University Komenského v Bratislave na základě dlouhodobého zpracovávání údajů a dotazníků zmapovala aktuální stav publikací, která poprvé v historii Slovenska dokumentuje zdravotní stav dospělé slovenské populace.

Věříme, že monografie Vieme zdravo žiť? bude významným zdrojem informací pro všechny odborníky, kteří vnímají prevenci jako součást svého profesionálního poslání. Uplatní se při projektování ozdravných opatření, výchově pracovníků ve zdravotnictví a pomůže rozvoji preventivní medicíny a veřejného zdravotnictví. Doufáme, že pozitivní příklad společností Pfizer a Unilever bude motivovat podnikatelské prostředí na Slovensku ke konkrétním činům. A poslouží i široké veřejnosti jako zdroj informací o možnostech prevence.
pavel9
11.05.06,11:21
Pekný deň.
Keďže som nútený si variť, často rozhovory vediem aj týmto smerom.Pri rozhovore s kolegom o bryndzi a jej použití v kuchyni mi povedal recept na jeho bryndzovú polievku. Keďže rád experimentujem, naozaj som ju urobil a poviem Vám, nemala chybu.
Ak budete variť halušky, nevylejte po vyvarení vodu, v ktorej ste varili halušky, ale pridajte asi 2 až 3 nadrobno pokrájané cibule, varte asi 20 minút. Ja som náhodou mal aj údenú slaninu na oškvarky, takže kožu som nevyhodil, ale dal variť spolu s cibuľou.Cca po 20 minútach som pridal asi dva váčšie zemiaky, pokrájané nadrobno. Keď sú zemiaky mäkké, odstavíme z ohňa. Medzi tým si pripravíme bryndzu,asi 25 dkg, ktorú si rozmiešame s troškou mlieka na redšiu kašu. Túto bryndzovú kašu zriedime cibuľovým vývarom a všetko vlejeme naspäť. Nezabudnite vybrať, ak ste varili aj kožu zo slaniny. Dobrú chuť.

P.S. Doporučujem najskôr vyskúšať v menšom množstve, nie všetci máme rovnaké chuťové poháriky.
pavel9
17.05.06,10:43
Pekný deň.
Dovoľte mi pridať môj recept na domácu bryndzu.

Pravý ovčí syr necháme pri izbovej teplote niekoľko dní (cca4) "odpočívať. Za tento čas sa z neho ešte oddelí srvátka a popritom sa vytvoria väčšie "oká " . To je znak, že je dobre vyzretý. Odvážime si ho. Pripravíme si do misky z celkovej hmotnosti syra asi 2% soli. Ovčí syr pomelieme na mäsovom mlynčeku, je dobre si ho predtým nakrájať na menšie kúsky. Postupne pridávame soľ, podľa chuti, nemusia jej byť práve až tie 2%. Dobre premiešame. Takto pripravenú bryndzu si môžeme naformovať a zabaliť do fólie a zmraziť. Nebojte sa ju zmraziť, mám to odskúšané
vema
17.05.06,13:28
Pekný deň.
Dovoľte mi pridať môj recept na domácu bryndzu.

Pravý ovčí syr necháme pri izbovej teplote niekoľko dní (cca4) "odpočívať. Za tento čas sa z neho ešte oddelí srvátka a popritom sa vytvoria väčšie "oká " . To je znak, že je dobre vyzretý. Odvážime si ho. Pripravíme si do misky z celkovej hmotnosti syra asi 2% soli. Ovčí syr pomelieme na mäsovom mlynčeku, je dobre si ho predtým nakrájať na menšie kúsky. Postupne pridávame soľ, podľa chuti, nemusia jej byť práve až tie 2%. Dobre premiešame. Takto pripravenú bryndzu si môžeme naformovať a zabaliť do fólie a zmraziť. Nebojte sa ju zmraziť, mám to odskúšanéKeď je pomletá a zmiešaná so soľou,tak už nemusí nejako zreť?
Marína
17.05.06,14:48
Elena Navrátilová
17.05.06,14:51
Na halušky je dobré nakrájať na drobno, pažítku, kôpor alebo so škvarkami aj cibuľku do červená popražiť. Samozrejme buď jedno, druhé alebo tretie.
korela
19.05.06,18:17
Netermizovanú májovú bryndzu je možné v Bratislave zakúpiť podľa mojich vedomostí iba v Carrefouri. Jednota Terno má iba balenú, tá je termizovaná. O iných predajniach neviem.

Carrefour má túto bryndzu v máji každý rok z Liptovských mliekarní. Predáva sa na váhu.


-

Vyjadrenie Liptovských mliekarní z 01/2005:



Čo sa týka ovčích výrobkov - v súčasnosti nevyrábame žiadny výrobok čisto z ovčieho mlieka. Bryndza plnotučná letná aj Bryndza plnotučná zimná je v súlade s Potravinovým kódexom SR vyrobená zo zmesi ovčieho a kravského syra, tak ako je to uvedené v zložení (obsah ovčieho syra je min. 50%). Ćisto ovčia bryndza bola "Liptovská bryndza", ktorú už žiaľ nevyrábame (z dôvou nízkej produkcie ovčieho mlieka).

Verím, že vašu dôveru k našim výrobkom ani v budúcnosti nesklameme.

S pozdravom
Ľubica Dzuriaková
---------------------------------
manažér kvality
Liptovská mliekareň, a.s.
e-mail: lubica.dzuriakova@bongrain.sk
kukučka
19.05.06,20:30
Skúste frankovskú bryndzu aj balený ovčí syr - balada.
Tak ako je malebné celé Zamagurie a dedina Franková.
Už pár rokov je druhý júlový víkend na EĽRO v Kežmarku aj mliekárensky a syrársky trh a sú tam aj z Frankovej.
Cila
24.05.06,15:43
Ďakujem Vám všetkým, uvarila som bryndzové halušky podľa Vašich rád a boli veľmi dobré. Teraz môžem vyrábať v kuse, veľmi chutili celej rodine.
Ešte raz vďaka.
Cila:D :D
Orim
28.05.06,22:35
Ja som tiež vždy rajbal zemiaky ale vyskúšal som mixér a teraz zemiaky rozmixujem a je to. S tým mixérom mi to ide rýchlejšie.
maritta
02.06.06,11:51
ja davam na halušky hrubu muku.lepsie viaze vodu zo zemiakov a halusky su nadychanejsie.
ormika
02.06.06,12:06
A halušky sú lepšie ak do cesta pridáte vajíčko, alebo bez vajíčka?
liba2
02.06.06,12:27
Skúste frankovskú bryndzu aj balený ovčí syr - balada.
Tak ako je malebné celé Zamagurie a dedina Franková.
... a je v tej Frankovej salaš ? Alebo kde je možné kúpiť ich výrobky?
Ak sa dá v obci kúpiť bryndza-syr, kde treba odbočiť z hlavného ťahu?
liba2
02.06.06,12:28
A halušky sú lepšie ak do cesta pridáte vajíčko, alebo bez vajíčka?....no už sa to tu písalo, mám dojem že viacerí majú názor - bez vajíčka. Ja tiež nedávam, ale je to otázka chuti.
ormika
02.06.06,13:01
hmm... mám hrozný zážitok zo zemiakových halušiek. Robila som ich už veľmi dávno prvýkrát a všetko odoka a aj to tak dopadlo. Vo vode sa mi rozsypali. Asi bolo cesto riedke. Zajtra ich vyskúšam a budem sa držať receptu, čiže si presne všetko odvážim. A s vajíčkom sú asi tvrdšie ale zase asi držia pokope.
kukučka
02.06.06,13:57
Ormika každá gazdiná má za sebou aj nepodarky, aj tá najšikovnejšia, nenechaj sa odradiť.
Pri haluškách neexistuje "dobrý" recept a to preto, že rozhoduje nielen kvalita múky, ale hlavne zemiakov. Urob ho trošku tuhšie a nechaj postáť nech múka vpije vodu a potom skús hodiť len pár halušiek a uvidíš, múka do cesta sa dá domiešať vždy. Ale nie zas veľmi tuhé, lebo ho nepretlačíš cez haluškár. Iné cesto máš z nových a úplne iné zo starých zemiakov. Vajíčko sa nedáva, ale niekto dáva a ešte sa neotrávil.:)
Držím ti palce a zajtra sa pochváľ.
2009
22.10.09,06:47
Vedeli ste...?
buchač
22.10.09,08:54
Vedeli ste...?

My , slovač už dávno ......

Ale v Bruseli to majú na háku , preto nám ju chceli , beťári , zrušiť ....ako všetko dobré - to naše ....

Veď kto už chce pizzu , donalda .....?

Ja teda nie ....;)