ziv123
09.12.14,10:48
Aké dátumy je potrebné napísať do daňového priznania k dani z motorových vozidiel ak beriem ako živnostník osobný automobil na finančný leasing . Čo je to vlastne dátum prvej evidencie vozidla ktoré je potrebné úvádzať v daňovom priznaní Oddiel III riadok 1? To je dátum osvedčenia ktoré sa vybavuje na polícii, časť II alebo časť I, alebo dátum keď som prepral auto od leasingovej spoločnosti?A takisto dátum daňovej povinnosti je čo za dátum?
Mishok
09.12.14,10:04
Čo tak prečítať poučenie?

Riadok č. 01 – uvedie sa dátum prvej evidencie vozidla podľa osvedčenia o evidencii časť I a osvedčenia o evidencii časť II. V prípade, že osvedčenie o evidencii časť I a osvedčenie o evidencii časť II takýto údaj neobsahuje, daňovník uvedený riadok nevypĺňa.

Daňová povinnosť vzniká dňom použitia vozidla na podnikanie.

https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-motorovych-vozidiel/_informovanie#VznikDanovejPovinnostiInf

https://pfseform.financnasprava.sk/Formulare/Poucenia/DMVv13-poucenie.pdf
avalik
09.12.14,10:06
Pozri poučenie k tlačivu DzMV.
Dátum vzniku daňovej povinnosti je definovaný v § 89 ods. 1) zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

Na porade viackrát zodpovedané, stačí použiť vyhľadávač.
ziv123
09.12.14,10:22
Ďakujem a potom dátum prvej evidencie vozidla časť I a časť II sa zhodujú. Ja som mal auto čo ešte nebola nejaká evidencia časť I a vraj to policia posiela potom domov až, mám v aute vodičak , techničak a o evidencii časť I počujem prvý krát. Ale potom logicky riadok 2 v daňovom priznaní dátum vzniku daňovej povinnosti nesmie byť skorší ako riadok 1 dátum prvej evidencie vozidla. Takže ak zoberiem auto z leasingovej spoločnosti trebars 15.12.2014 nemôžem si tento dátum napísať ako dátum vzniku dańovej povinnnosti /hoci už od 15.12 budem mať naklady na benzín, veď musím na tom aute jazdiť/
pokiaľ nedostanem od policie doklady o osvedčení o evidencie časť I a časť II
Mishok
09.12.14,10:27
Dátum prvej evidencie!!!
Nie vašej ale vobec prvej... vola sa to aj rok výroby

Priznanie podávate do konca januára, dovtedy papiere mať budete.

Ešte raz:
Daňová povinnosť vzniká dňom použitia vozidla na podnikanie
ziv123
09.12.14,10:34
auto bolo vyrobené v Nemecku povedzme už 10.11.2014 a kde ten dátum nájdem? Alebo bolo by vyrobené pred rokom a bolo tam na sklade?. Začínam tomu úplne nerozumieť.Pracovníčka na Dańovom úrade mi povedala, že dátum vzniku daňovej povinnosti nemôže byť skorší ako keď dostanem na policii poznávaciu značku?
Mishok
09.12.14,10:39
Ten dátum nájdete v techničáku:
Základné údaje o evidencii:
B: Dátum prvej evidencie vozidla (rok výroby)

Tetu na daňovom nepočúvajte kým vám to nedá písomne.
1. Počkajte si na technický preukaz.
2. priznanie podávate do konca januára 2015 takze dovtedy budete mat papiere.
3. v priznaní vyplníte dátum prvej evidencie a dátum vzniku danovej povinnosti čo je deň kedy ste auto začali používať na podnikanie
(EV číslo alebo po našom ŠPZ napíšete to čo budete mat pridelené v technickom preukaze)
ziv123
09.12.14,10:43
Po auto si pôjdem povedzme teraz v pondelok 15.12.2014 do leasingovej j spoločnosti . Môžem si napísať tento dátum ako dátum vzniku daňovej povinnostii?Ten riadok 2 v dańovom priznaní.? Od tohto dńa mám náklady na auto predsa. Na daňovom úrade mi pracovnička povedala, že si nemôžem dať auto do nákladov skôr ako nebudem mať poznávaciu značku od polície.
Mishok
09.12.14,10:48
zopakujem ešte raz:
§ 89
Vznik a zánik daňovej povinnosti
(1) Daňová povinnosť vzniká dňom použitia vozidla na podnikanie, ak odsek 3 neustanovuje inak.

§ 2
Podnikanie
(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

Čiže nie keď vznikajú náklady ale keď ho používate na podnikanie.

Náklady súvisiace s obstaraním (dovoz, poplatky...) si dáte do obstáravacej ceny a budete odpisovať spolu s kúpnou cenou.
marjankaj
09.12.14,10:52
Aká pracovníčka DU? Manažérka podlahových krytín? Tá je nad zákonom?
ziv123
09.12.14,10:54
Ďakujem za odpovede, len som chcel vedieť či môžem používať auto na podnikanie hneď ke´d výjdem z predajne aút, v ten deń aj keď mám ešte iba prevoznú značku , lebo odpove´d tety z daňovho úradu mi nejako logicky nesedela.
marjankaj
09.12.14,11:16
Zákon 8/2009
§ 128
(3) K tabuľke so zvláštnym evidenčným číslom obsahujúcim písmeno C alebo písmeno M sa súčasne vydávajú aj tlačivá na vedenie prehľadu o manipulácii s tabuľkami so zvláštnym evidenčným číslom a o ich prideľovaní, tlačivá o pridelení zvláštneho evidenčného čísla, osvedčenie o pridelení zvláštneho evidenčného čísla a určia sa podmienky na ich používanie.