Ivva
13.12.14,16:09
Dobrý den, prosím sikovných ludí o radu ako ostrihat vinič na priložených fotkách. Kúpili sme dom so zahradou a viničom a kedže som v tomto smere úplny začiatočník tak neviem ako na to Najviac by mi pomohlo zaznačit na fotkách ktoré výhonky mám odrezať. Ďakujem pekne.
zlatica76
13.12.14,15:12
asi ti moc neporadím - moja rada je, skús sa popýtať skúsenejších susedov v okolí. Predsa len, na fotkách napr. nie je vidieť, či niektorý konár už nie je suchý.....

Druhá možnosť - google... a vlastné pokusy a omyly...

A pokiaľ viem, vinič sa strihá na jar, a pomerne hlboko. Mám pocit, že vinič rodí na jednoročných konároch, a strihá sa tak, aby zostalo iba zopár očiek.
buchač
13.12.14,15:18
KoxXxo
13.12.14,18:07
Prvý strih určite zver odborníkovy.
rastislav849
02.01.15,19:27
dobrý den, z obrázka nie je celkom dobre vidieť ktoré konáre sú minuloročné a ktoré staršie. Musíte ho ostrihať tak, aby ste na kríku ponechali požadovaný počet očiek na jednoročnom dreve. Z obrázka tiež nie je vidieť v akom stave je krík. Koľko očiek nechať určuje aj odroda a priestor ktorý má krík pre svoj rast. Zásadná otázka pre Vás je aký má mať krík pestovateľský tvar ale vyzerá to na stredné vedenie s dvoma ťažňami, tie sa musia vytvoriť v nasledujúcej sezóne. Takže prakticky - zrezať na konci marca cca 10cm pod spodným drôtom a zrezať aj ten obrast čo je po bokoch (pokiaľ nie je jednoročný). Z jari vyrastú na kmienku nové výhony, z ktorých ponecháte 2 ks, každý na jednu stranu. Tieto Vám zarodia v roku 2015. Ale neľutujte to, veď pokiaľ bol krík neudržovaný tak by úroda aj tak bola o ničom. Samozrejme prichádza do úvahy aj preštepenie, ak sa v tom nevyznáte tak to radšej zatiaľ nerobte. S pozdravom RS
celeon600
20.01.15,15:30
Dobrý deň,
potreboval by som poradiť ohľadne vytvarovania mladého viniča a nechcem zbytočne zakladať novú tému, tak snáť nevadí keď to hodím sem.
Z pestovaním viniča nemám žiadne skúsenosti.
V lete som si kúpil 4 sadeničky(zakorenené v kvetináčoch) stolové odrody Nero a Original černyj, ktoré stihli do jesene narásť do výšky približne 210cm avšak sú strašne tenučké asi ako ceruzka.

Ešte v lete mi známy radil aby som to takto do výšky zapestoval a na jar potom zrezal na cca 70cm. Z takto vzniknutého kmieniku ďalší rok zapestoval ťažeň.

Avšak cez víkend sme mali doma na návšteve jedného pána ktorý vyššie uvedený postup označil ako nesprávny a povedal že sadenice keď mám také vysoké tak ich mám vo výške cca 60cm ohnúť do pravého uhla a odstrihnúť v mieste kde začína druhá sadenica, že takto už získam aj kmienik aj ťažeň ak som ho teda dobre pochopil.

Samozrejme mám z toho ako úplny laik teraz v hlave strašný zmätok, tak pekne prosím niekoho kto sa do toho rozumie aby mi poradil ktorý postup je vhodnejší a ako mám ďalej postupovať.

Pre doplnenie: sadenice sú od seba asi 125-130cm ďaleko stĺpiky už mám zabetónovavé v zemi majú asi 180cm ale mal som ich v pláne predĺžiť na 210cm ako mi radil prvý pán(on mi napísal na papier že v presne akej výške mám naťahať drôty prvý 80cm..........posledný 210cm), samozrejme víkendová návšteva spochybnila aj to a radila úplne inak, že posledný drôt úplne stačí deď bude v 180cm výške.

Vopred pekne ďakujem za všetky rady.
viktorviktor
21.01.15,13:09
tvar ktorý chceš zrejme vypestovať sa volá jednoduchá záclona, nieje vhodný pre všetky sorty, záleží od schopnosti rastu tej ktorej odrody, tam kde si ich kupoval sa popýtaj na rast, alebo najskôr od susedov, lebo niektorí predajcovia ti povedia čo chceš.
k výške rezu kmienika, záleží ako si vysoký, aby si nemusel strihať z rebríka, prečo zrovna 210 a nie 180, čím vyššie tým viac starostí, a nie všetko rastie do neba, záleží aj od podpníka, pôdy, neskôr zistíš keď si naštuduješ problém.
môžeš začať aj tu, a hlavne vybehni do vyníc tam sa dozvieš a uvidíš

http://slovplant.sk/shop/v%C3%BDsadba-rez-a-tvarovanie-vini%C4%8Da?view=print

"vinič jednoduchá záclona" "rez viniča" "pestovanie viniča" pozri aj obrázky
Vlado996
31.01.15,10:25
Keďže sadenice máte od seba 130 cm, bude treba rezať na 2 ťažne. Keby ste nechali len 1 ťažeň od jednej rastlinky k druhej, bol by príliš dlhý a mohlo by sa stať že by veľmi nerovnomerne obrastal (čo samozrejme záleží aj od druhu pôdy a podpníka). Pri 2 kratších ťažňoch tento problém nie je.

Ja by som dal na radu toho prvého. Zrezať na úrovni nosného drôtu a ponechať len 2 vrchné puky z ktorých v lete vyrastú 2 prúty. Na ďalší rok zrezať tieto 2 prúty na 2 puky na každom prúte (čiže na vrchole kmeňa ostanú dva dvojpúčikové čapíky). V lete by z každého čapíka mali vyrásť 2 prúty.
V ďalšom roku na každom čapíku spodný prút zrezať na 2 puky a vrchný prút použiť ako ťažeň.

V podstate ďalšie roky potom aplikovať tzv. Guyotov spôsob rezu (na 2 ťažne a 2 záložné čapíky).