Miriam.x
03.05.06,10:38
Chcem sa spýtať na váš názor, prípadne skúsenosti. Moje deti (7 a 9 rokov) dostali ovčie kiahne. Čo je podľa vás lepšie, ponatierať ich tekutým púdrom a pár dní ich nesprchovať, alebo nenatierať a sprchovať? Počula som obe varianty a neviem sa rozhodnúť čo bude lepšie.
Viera123
03.05.06,08:41
Ponatierať tekutým púdrom, ja by som volila jednoznačne túto možnosť. A keď ich aj osprchuješ za nejaké tie 2-3 dni, tak ich ponatieraš opäť. Len nech nejdú von, je to zradné...
chudaska
03.05.06,08:54
Ahoj Miriam, ja som s dcerkou prekonala kiahne pred 2 týždňami a veľmi sa mi osvedčila rada pani doktorky, aby sa viackrát za deň kupala a natierali sme sa fenistil gelom, dcerka bola vyhadzana po celom tele aj vo vlasoch a v ustach,usta je dobre vyplachovať repikom. Nerozškriabala si ani jednu kiahnu, a myslim že to je zásluha fenistil gelu, na noc sme dávali prvé dni ditiaden.Určite nepoužívaj tekutý púder,vraj to rýchlo vysušuje a potom to viacej svrbí. Kritické dni sme mali 4 a 5 deň,kedy mala aj dosť vysoké horúčky,ale behom týždňa bola v pohode a keď sme boli na kontrole na 10.deň u pani doktorky,tak už na väčšine tela mala len chrastičky.
Miriam.x
03.05.06,08:59
Tiež som počula, že je lepšie nenatierať a sprchovať, ale nepoznám nikoho kto s tým má skúsenosti. Chalani to majú 2 deň a už sa im to vyhadzuje aj vo vlasoch, preto sa mi viac páči to s tým sprchovaním, len som si chcela byť istá.
Viera123
03.05.06,09:13
Ahoj Miriam, ja som s dcerkou prekonala kiahne pred 2 týždňami a veľmi sa mi osvedčila rada pani doktorky, aby sa viackrát za deň kupala a natierali sme sa fenistil gelom, dcerka bola vyhadzana po celom tele aj vo vlasoch a v ustach,usta je dobre vyplachovať repikom. Nerozškriabala si ani jednu kiahnu, a myslim že to je zásluha fenistil gelu, na noc sme dávali prvé dni ditiaden.Určite nepoužívaj tekutý púder,vraj to rýchlo vysušuje a potom to viacej svrbí. Kritické dni sme mali 4 a 5 deň,kedy mala aj dosť vysoké horúčky,ale behom týždňa bola v pohode a keď sme boli na kontrole na 10.deň u pani doktorky,tak už na väčšine tela mala len chrastičky.
Ja mám doma fenistil tiež, ale keď som si prečítala v príbalovom letáku, čo všetko fenistil obsahuje, tak ho aj teraz moc nepoužívam.Iba vtedy, ak majú deti nepríjemné štípance. Vtedy fenistil nebol, keď boli moje deti malé, ale tekutý púder zabral vždy... Žiadne vysoké horúčky. Každý máme svoje skúsenosti, ja som mala takéto, preto som ich prezentovala.:) Každý organizmus je iný, každý inak reaguje. Ja by som veru nesprchovala, ale možno doba pokročila a aj ovčie kiahne chcú byť in:D.
Viera123
03.05.06,09:14
Tiež som počula, že je lepšie nenatierať a sprchovať, ale nepoznám nikoho kto s tým má skúsenosti. Chalani to majú 2 deň a už sa im to vyhadzuje aj vo vlasoch, preto sa mi viac páči to s tým sprchovaním, len som si chcela byť istá.
Miriam, istá si ani po prečítaní sto príspevkoch nebudeš, každý organizmus je iný. Vyskúšaj a uvidíš.:)
Lubica3
03.05.06,13:37
Tiež som mala deti v takom veku s kiahňami - doporučené sprchovanie a Fenistil zabral u každého ináč. Fakt to uvidiš až po aplikácii individuálne. Vyskúšaj, dá sa to v priebehu liečby aj meniť, podľa toho, v akom rozsahu a intenzite sú vysypaní. Dokonca brali aj kvapky Fenistil, aby ich to veľmi nesvrbelo. Držím palce.
monr
04.05.06,08:26
Moja dcéra prekonala kiahne na jeseň, brala fenistilové kvapky a natierala som ju tekutým púdrom, ale sprchovala som ju každý deň, a potom znova natrela. Prešlo jej to dosť rýchlo, zostala jej iba jedna malá jazva na chrbáte.
LubicaN
04.05.06,08:52
Moje deti si doniesli kiahne zo školky. Jedna sa mi vysypala týždeň pred Vianocami, tú to prvé 3 dni strašne svrbelo, tak som ju každú chvíľu sprchovala. To jej pomáhalo. Osušiť len jemnými dotykmi. potom som ju natierala striedavo mentolovým tekutým púdrom alebo fenistilom. Ústa sme vyplachovali šalviou - teplá voda s florsalminovými kvapkami, lebo mala plnú pusu hnisavých pupáčikov. Vtedy veľmi málo jedla. Menšia to dostala 2 týžne neskôr a jej fenistil nepomáhal vôbec, iba ten mentolový púder. Kvapky fenistil som dávala tiež, ale nejaký účinok som nevidela.

...netreba sa toho báť, ako to prišlo, tak to aj odíde, len sa treba chrániť pred chladom a pred slnkom. A keby im zostala nejaká tá jazvička, nebuď nešťastná... Ja mám krásnu jazvu uprostred čela a ako vraví moja mamka "minula som sa". No a moje deti keď videli princeznú Ladu so zlatou hviezdou na čele, vraveli, že vyzerám ako ona, iba že ja tam mám krúžok... ale to som už mimotemy .


zubo
05.05.06,06:03
pridám aj ja moju skúsenosť. Dcéra mala kiahne asi pred rokom. V Žiline vraj primár na kožnom (neviem či je to pravda ) zakázal dávať púder, vraj to upcháva a môžu byť z toho komplikácie. Jednou z mála doktorov , ktorá s ním súhlasila bola naša pediatrička a dcére predpísala fenistil, minuli sme dve tuby. Okrem toho som mala dcéru kúpažť v hypermangáne (ružová voda) ktorá perfektne sušila kiahne. Dcéra ich mala asi milión ale celkom v pohode sme ich zvládli. Okrem toho je dôležité byť v deobrom teple, pretože kiahne potrebujú vyliesť von a nie zostať v organizme. Priateľkine dcéry ich mali v hrdle v puse a vraj aj na žalúdku. Na hrdlo som dávala strepsils a myslím že vit . B.
Kristína
05.05.06,06:43
Ja som svoje dcéry sprchovala a vyrážky sme vysúšali domácou ražovicou, naozaj. Minuli sme celý liter, poradila nám to naša lekárka. Zabralo to.
Summer
05.05.06,06:50
Z mojich skúseností rozhodnie nie tekutý púder. Hrozne to z neho svrbí keď uschne. Veľa sprchovať, držať v teple a natierať niečim proti svrbeniu ( Fenistil ap.). Najhoršie sú intímne miesta ale tie len sprchovať.
jess
09.05.06,10:24
V našom kraji je zase opačný názor a to je : "V žiadnom prípade nesprchovať"...jasné, že intimne miesta umývať...Fenistil kvapky od svrbenia alebo Dithiaden...na vyrážky tekutý mentolový púder...Moje deti mali kiahne cca pred mesiacom a mali prvé 4 dni horúčky do 39 stupňov, dcéra sa pridružil aj malý zápal stredného ucha (vraj to je normálne). Čo som čítala na nete, tak kuaihne sú vysoko infekčné a až 90 detí zo 100 , ak ich nemalo , tak ich určite dostane. Kiahne sú infekčné až po vyschnutie poslednej vyrážky cca 2-3 týždne ( to mám z netu aj z vlastnej skúsenosti) :( U nás v okrese bola normálne epidémia...celé rodiny ležali doma . Názory na liečbu sa rozchádzajú..každý lekár a každý lekárnik vám povie iné.

www.dieta.sk............tu sú tiež diskusie na túto tému :)
Evaman
09.05.06,12:46
No tak ja som kiahne dostala minulého roku a to už mám po tridsiatke. Sa hovorí , že v dospelom veku je to nebezpečné , ale našťastie u mňa to malo dobrý priebeh, teploty som mala len 1 deň a kiahne zmizli asi za týždeň a mala som ich presne 21 kúskov.Našťastie.Ale ostali mi po nich sem tam biele fliačky.Ja som mala na predpis od kožiarky nejaký krémik , ktorý mi namiešali v lek.Nebol to tekutý púder ale niečo hnedé a nemalo to moc príjemnú "vôňu". Ale hlavne , že pomohlo. Samozrejme dithiaden a sprchovať som sa mala s čistou vodou.Tiež mi prízvukovala že treba byť v teple a vyhýbať sa prievanu.
Som nechcela veriť lekárke , keď mi povedala , že mám ovčie kiahne.Asi som vtedy nebola v škôlke keď to deti mali.
Miriam.x
16.05.06,07:24
Tak kiahne sme úspešne zvládli, chlapci sú už v škole. Ďakujem vám všetkým za rady. Najviac sme používali kúpeľ v repíku, chalani by v ňom boli stále a ani ich to veľmi nesvrbelo. Po pár dňoch už mali len chrastičky.
Prajem všetkým pekný a slnečný deň.
regina4
30.07.07,18:45
Môj jedenásťročný syn dostal ovčie kiahne pred dvoma dňami.Strašne sa o neho bojím ,pretože je to dieťa so ZŤP a má ochorenie,ktoré môže tento vírus varicselli opať spustiť.Tiež nám hovoria natierať - nenatierať a ja veru neviem či teda natierať či nenatierať.Každý lekár má svoju teóriu.Keďže som zdravotná sestrička voľakedy sa natieralo tekutým púdrom,tak som teda začala natierať tekutým púdrom lebo Fenistil mom.nemám ale myslím si tiež ,že to asi budeme kombinovať.Syn sa vyhadzuje etapovo.Dostane teplotu 38 C a zrazu je na svete výsev akoby ho posypali makom.Najma vo večerných hodinách.Vyskytujú sa hlavne vo vlasoch a na tváričke,tiež chrbát a dlane a prsty.Taktiež v pusinke a na perách má vyrážky.Popisuje,že ho pľuzgieriky bolia a svrbia.Nám naordinovali ešte Herpesin tbl. a dúfam,že je to zázrak,ktorí nám pomôže toto ochorenie zvládnuť.Pri teplote sme museli vysadiť methotrexat a zvýšili sme dávku prednisonu ale to skôr pomôže mamičkám s ťažko chorými detičkami.Jedno viem však,že chlad a sprchovanie detí sa nedoporučuje.Ani ja dieťa nesprchujem.Skôr polehuje a stále ho kontrolujem.Genitálie umývame jemne namočenou žinkou.Tiež dávame pozor na pľuzgieriky.Proti teplote používame Brufen syrup.Vyrážky ho svrbia ale nemôžeme kombinovať veľa liekov ,takže ani dithiaden ani Fenistil nepoužívam.Aspoň zatiaľ.Veľmi pekne ďakujem všetkým mamičkám,ktoré sem píšu svoje skúsenosti.strašne nám to v týchto dňoch pomáha.Snáď pomôžeme trošku aj my niekomu týmto príspevkom.Malokedy sa píše o nebezpečenstve ,ktoré s týmto ochorením súvisí ale treba dávať veľký pozor.
janasv
31.07.07,06:20
U nas nepomohol dithiaden ale az fenistil-kvapky, vtedy to syna nesvrbelo, bol pokojnejsi. Mala som aj tekuty puder, syn ho skor odmietal, lebo bol studeny a potom svrbel aj zaschnuty. Najnovsie sa u nas odporuca FENISTIL gel. Moja dospela znama dostala 2.kiahne. Bola KOMPLET vyhadzana. Pouzivala len Fenistil gel, lebo inak to nezvladala. Moj syn nebol cely vyhadzany, mal skor vacsie kvalitne vyrazky, ale menej. Podla rad, co som tu precitala, som ho potom oplachovala s lubovnikovy odvarom. Myslim, ze mu to celkom pomohlo, chrasticky sa pekne hojili. Ale este teraz ma flaky po chrastach. Jazvicku ma len po chrasticke v uchu. Tiez sme pouzivali este NUROFEN sirup. Ale, nastastie, nemal ani vysoke horucky. Hlavne - VYDRZAT. :---
willma
31.07.07,11:10
Moja malá kiahne odkrútila koncom apríla, tiež doporučili nekúpať v teplej vode, sprcha rýchla a fenistil. Ale nakoľko mám dcéru ješiťáčku a od mala tvrdí, že bude modelka tak som proti svrbeniu mala ešte jeden argument. Povedala som jej, že keď sa bude škriabať, tak jej zostanú jazvičky a modelkou nebude môcť byť. Verte neverte, malo to 100% účinok:D , fenistil sme použili asi zo tri krát.
Monia
24.10.07,12:45
Tak uz ich mam aj ja, a to uz mam 37 rokov. Nastastie ich nie je vela, aspon dufam, ze dalsie uz nevylezu.
Ale potrebujem radu, niektore su v pohode, nedostali sa ani do stadia velkych vodovych pupacikov, ale niektore zahnisali a neviem cim ich natierat aby nezanechali za sebou velke skody.
Zatial sa kazdy den osprchujem a vzdy potom natriem pupaciky mentolovym tekutym pudrom. Ale nezda sa mi, ze by to tym hnisavym potvoram nejak pomahalo.
TAk ak viete, poradte.
Srdecan vdaka a pekny den prajem.
massarique
17.11.07,02:43
No tak zapajam sa dotemy aj ja.....musim powedat ze je to strasny pocit mat kiahne....mam 19 rokow a mam prwy krat kiahne, doktorka mi jednoznacne zakazala sa kupat a na znizenie pocitu swrbenia mi predpisala ditiaden a na natieranie tekutý púder- ten ma na chrbáte neskutočne swrbí.:mee:...uz to nemozem wydrzat, a to mam len druhy den, mam ich po sebe asi milion...asi si budem musiet zohnat ten fenistil, ked ho tu kazdy chwalil.... a asi sa zajtra aj osprchujem, bo som to nepraktizowal uz asi tyzden, na kolko mi nabehla wysoka teplota uz pred tyzdnom, a kiahne az wcera......dakujem za wsetky rady co su tu....dufam ze fenistil mi umozni kludnejsie zaspat....
jecki
10.01.08,13:14
Ahojte,
ja mam 22 a kiahne som dostala pred 5-6 dnami. Tekuty puder mi vobec nezabral, akurat ma neskutocne svrbel. Co mozem odporucit je kupanie v hypermangane, je dostat v kazdej lekarni, staci ho dat len kusok, aby voda zruzovela a kupat sa 5-10 min. Je to perfektne, kiahne sa vysusia a ani neviem ako sa mi vytvorili chrasty. Uz len pockat, kedy mi odpadnu :)
Bionda
10.01.08,15:50
Kúpanie ako-také nie je veľmi vhodné, ten hypermangán je dobrý- až na tú fialovú :D
baldovicova
04.02.08,20:09
Uz 3ti den trpim ovcimi kiahnami, mam 26 rokov. Potom ako ich mal synovec, tak som ich dostala aj ja, na tvari mam same vyrazky, ktore vyzeraju akoby chceli explodovat. Spravili sa mi vsade, dokonca aj na intimnych miestach. Neviem co mam robit, strasne to svrbi a pali. Doktorka mi predpisala Augmentin 1G, ktory uzivam kazdych 12hodin, zatial nic nezabera. Vyhadzujem sa stale viac, najvacsiu postihnutu oblast mam tvar, dekolt, prsia a zacina to postupovat smerom nadol. Co by ste mi odporucali? Mam fenistil gel, ktory sa mi nezda, ze by zaberal, takisto mam potretu tvar tekutym pudrom, ci uz s mentolom alebo bez. Neviem ako to tuto noc prezijem, ale nejako ano. Mate nejaku radu, co mam robit?
vyskusam ten kupel v ruzovej vode, a idem si dat fenistil kvapky.
7.2 som mala mat skusku, ale pochybujem, ze sa budem moct zucastnit. Dalsia je 14.2 (v tom case som uz ale mala byt na lyziarskom vycviku).
Budem vdacna za kazdu radu, aj mailom na gmail.com
Adaka
25.02.08,06:49
Moje dve dievčatá to dostali po sebe 2 týždne natierame- Tantum Verde(zelený na kloktanie) a kúpem ich v sóde bicarbone-nesvrbí. Tak sme už štvrtý týždeň doma zavreté ináč po 10 dňoch môžte isť von ale opatrne lebo majú oslabenú imunitu.Rozdiel bol v tom že mladšia to mala VŠADE a s horúčkami a staršia asi 10 ks keby zo 3 neboli hnisavé na viditeľnom mieste ani neviem že má kiahne.
Žabinka
26.02.08,12:35
Ja som moje tri deti tiež poctivo natierala s Tantum Verde -na kloktanie. Odporučila to detská lekárka, púder treba nanies presne na vyrážku, inak zbytočne dráždi aj okolitú kožu. Zelenú vodičku som natierala ako pri nanášaní telového mlieka, čiže vyliať na dlaň a natierať. Hlavne dcéra mala extrémne veľa vyrážok, zlievali sa do veľkých plôch, bála som sa či jej neostanú stopy. Táto zázračná vodička jednak vysušovala a tiež chladila, čiže zmiernila svrbenie. Môžem vrelo odporučiť.
tinka
28.02.08,12:45
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Mám dcérku, ktorá má 8 mesiacov. Dostala kiahne, keďže je zvyknutá chodiť každý deň von, neviem si predstaviť, že s ňou budem min. 10 dní doma zavretá. Aj keď je takého celkom pekné počasie musíme byť doma?
KvetkaK
28.02.08,12:47
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Mám dcérku, ktorá má 8 mesiacov. Dostala kiahne, keďže je zvyknutá chodiť každý deň von, neviem si predstaviť, že s ňou budem min. 10 dní doma zavretá. Aj keď je takého celkom pekné počasie musíme byť doma?
Určite 7 dní musíte byť. Nám tak aspoň bolo povedané, keď dcérka mala kiahne.
tinka
28.02.08,12:54
ďakujem za radu, budeme to musieť nejako vydržať. Aj ja používam Tantum Verde a zdá sa mi, že to aj zaberá. Malá ich má od pondelka a vyzerá to už omnoho lepšie. Každý deň ju kúpem v repíku a potom ju ponatieram. Prvé dva dni keď sa mi zdalo, že ju to svrbí, tak som jej dávala Fenistil kvapky. Ešte raz ďakujem
Adaka
28.02.08,13:46
Musíte byť doma až kým na poslednej kiahni nebude chrastička
Janta
02.03.08,15:56
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Môj starší syn dostal kiahne. Dnes je to 10 deň, má už chrastičky a niektoré už aj odpadli. Mám aj mladšieho syna a chcela by som vedieť či môže aspoň on chodiť von, alebo ho držať doma a čakať kým sa objavia aj u neho kiahne. Ďakujem.
cowboyka
05.03.08,12:20
ahoj, moja malá mala už druhý krát ovčie kiahne a to mi lekári tvrdili, že keď raz dostane, druhý krát už nie.

Moja rada znie - je to overená - kúp si fenistil gel a ponatieraj dieťa ráno a večer. Večer ho vykúp a uvidíš kiahne sú hneď fuč
igora2
12.04.08,15:27
Môj 5-ročný syn má 5. deň kiahne. 1.deň som si všimla 1 "vyrážku" na brušku a 1 na chrbte, druhý deň prišiel zo škôlky viac vyhádzaný, ale teplotu nemal. Lekárka nám doporučila Tanno-Hermal Lotio + zyrtek na zmiernenie pocitu dráždenia. Tie potvory sa mu vyhádzali aj celkom na kraji očných viečok, vo vlasoch ich má tiež kopu a aj v ústach na hornom podnebí má 2 afty. Veľmi sa neškriabe, teplotu mal raz 37,5. Kúpanie a sprchovanie nám lekárka aspoň 6 dní nedoporučila. Tak ja ho iba utieram vlhčenými obrúskami. Niektoré kiahne už má zaschnuté, ale má aj novšie. Dúfam, že zajtra už žiadne nové nepribudnú. Mám 17 ročnú dcéru, ktorá kiahne ešte nemala. Tak uvidím, či ich dostane aj ona. Mira
cowboyka
14.04.08,09:13
Môj 5-ročný syn má 5. deň kiahne. 1.deň som si všimla 1 "vyrážku" na brušku a 1 na chrbte, druhý deň prišiel zo škôlky viac vyhádzaný, ale teplotu nemal. Lekárka nám doporučila Tanno-Hermal Lotio + zyrtek na zmiernenie pocitu dráždenia. Tie potvory sa mu vyhádzali aj celkom na kraji očných viečok, vo vlasoch ich má tiež kopu a aj v ústach na hornom podnebí má 2 afty. Veľmi sa neškriabe, teplotu mal raz 37,5. Kúpanie a sprchovanie nám lekárka aspoň 6 dní nedoporučila. Tak ja ho iba utieram vlhčenými obrúskami. Niektoré kiahne už má zaschnuté, ale má aj novšie. Dúfam, že zajtra už žiadne nové nepribudnú. Mám 17 ročnú dcéru, ktorá kiahne ešte nemala. Tak uvidím, či ich dostane aj ona. Mira
nepoteším ťa, u každého dieťaťa je to individuálne, napr. tá moja dcérka - prvý krát, keď dostala kiahne mala 2 rôčky a mali sme ich kvantum a trvalo to 3 mesiace. Druhý krát dostala kiahne pred rokom a to sa mi každý čudoval, že ak raz mala, tak druhý krát už nemôže dostať, asi moje dieťa je nejaké výnimočné, že všetko musí mať dva krát - tak to trvalo cca 1,5 - 2 týždne a liečila som ju tak, ako som to písala v predošlom príspevku a úspešne.

Je dobré, keby tvoja 17 ročná dcéra dostala teraz kiahne, potom to môže prežívať veľmi zle - takže radšej nech je v styku s tvojím synom čo najčastejšie, aby to dostala čím skôr, vieš, deti to vedia skôr vychodiť ako my dospeláci, nie nadarmo sa hovorí, že je to choroba detí - v dospelosti to môže mať už aj nečakane komplikácie - inkubačná doba je myslím max. do týždňa - dvoch, ale to už presne neviem, je to u každého individuálne - držím palčeky


ja som to preskákala 2x a bola som v nezávidenia hodnej situácií
LIaaNDA
07.05.08,06:43
Dobrý deň. Kiahne mám tretí deň a mám ich hrozne veľa. Prvý deň som používala tekutý púder, na ďalší deň som použila alpu a fenistil gél (tohoto dňa sa mi ich vyhodilo hodne). Od včera večera do dnešného rána som si ani minútu nepospala, lebo ma neznesiteľne svrbel rozkrok. :( Tak sa chcem spýtať, že či je aj nejaký taký krém, ktorý si môžem dať aj na intímne miesta? Rada by som sa vyspala.....:(
Jara
07.05.08,06:47
Aj mňa pred rokom chytili kiahne. Chytila som ich na dovolenke v Prahe a u 50-tnikov to neni sranda, ale lekárka mi dala tekutý púder a tabletky myslím to bol dithiaden na zmiernenie svrbenia. Aj keď ma najprv chcela dať hneď do nemocnice, tak po pár dňoch som bola OK. Tekutý púder dostaneš za pár korún v lekárni.
Adaka
07.05.08,07:02
do rozkroku radšej nič, a fenistil kvapky sú proti svrbeniu a ešte okúpať sa v sóde bicarbone do vane asi 2 KL, a potierať Tantum verde
luana38
07.05.08,07:17
ta soda bicarbona naozaj zabera, my sme nasu dceru v tom kupali- no skor namocili kazdy vecer a rano v detskej vanicke vlazna voda a cca 2.3,pol.lyzive sody.. pekne to uschlo a natierali sme to tekutym pudrom, viackrat dennenic viac, mala vtedy len rok a pol, ale nesvrbelo ju to, lebo nic nezoskrabla..
LIaaNDA
07.05.08,07:21
Tak skusim to s tou sódou. Díky moc :)
jaja99
07.05.08,07:24
Moje obe dcéry už prekonali kiahne v odstupe 6 rokov.
Staršiu som mala na radu lekárky natierať tektým púdrom a inak nič, len vydržať. Strašne ju to svrbelo, púder vôbec nepomáhal. Robila to, že sa schovala za dvere a tam sa škrabala.
Menšia mala kiahne pred rokom, lekárka odporučila žiaden púder a raz za 24 hodín užívala sirup na žihľavku pre alergikov (neviem názov - oma pozriem a dopíšem). Účinok bol perfektný, celá liečbasíce trvala dva týždne, kým sa všetko zahojilo a aj sme zostali doma, lebo imunita je po kiahňach oslabená, ale to že má kiahne som pociťovala len prvé dva dni, keď mala zvýšenú teplotu.
Martinella
07.05.08,07:39
pridám aj ja moju skúsenosť. Dcéra mala kiahne asi pred rokom. V Žiline vraj primár na kožnom (neviem či je to pravda ) zakázal dávať púder, vraj to upcháva a môžu byť z toho komplikácie. Jednou z mála doktorov , ktorá s ním súhlasila bola naša pediatrička a dcére predpísala fenistil, minuli sme dve tuby. Okrem toho som mala dcéru kúpažť v hypermangáne (ružová voda) ktorá perfektne sušila kiahne. Dcéra ich mala asi milión ale celkom v pohode sme ich zvládli. Okrem toho je dôležité byť v deobrom teple, pretože kiahne potrebujú vyliesť von a nie zostať v organizme. Priateľkine dcéry ich mali v hrdle v puse a vraj aj na žalúdku. Na hrdlo som dávala strepsils a myslím že vit . B.

Moja dcéra ich mala asi pred 3 mesiacmi. Tiež ich mala neúrekom hlavne po brušku a chrbátiku ale aj vo vlasoch. Najskôr som ju natierala fenistil gélom ale keď to veľmi nezaberalo prešli sme na tekutý púder s mentolom. Len na hlavičke vo vlasoch sme zostali pri fenistile. Každý večer som ju kúpala v hypermangánovom kúpeli a potom hneď zasa natierala. Bol to náš každovečerný rituál. Našťastie teploty nemala. Prekonali sme to v pohode ale najdlhšie trvalo kým jej potom odpadli chrastičky.
igora2
13.06.08,18:54
Môj 5-ročný syn má 5. deň kiahne. 1.deň som si všimla 1 "vyrážku" na brušku a 1 na chrbte, druhý deň prišiel zo škôlky viac vyhádzaný, ale teplotu nemal. Lekárka nám doporučila Tanno-Hermal Lotio + zyrtek na zmiernenie pocitu dráždenia. Tie potvory sa mu vyhádzali aj celkom na kraji očných viečok, vo vlasoch ich má tiež kopu a aj v ústach na hornom podnebí má 2 afty. Veľmi sa neškriabe, teplotu mal raz 37,5. Kúpanie a sprchovanie nám lekárka aspoň 6 dní nedoporučila. Tak ja ho iba utieram vlhčenými obrúskami. Niektoré kiahne už má zaschnuté, ale má aj novšie. Dúfam, že zajtra už žiadne nové nepribudnú. Mám 17 ročnú dcéru, ktorá kiahne ešte nemala. Tak uvidím, či ich dostane aj ona. Mira

Predsa ich dostala aj dcéra a od nej asi 5 spolužiakov na strednej.... ani jedno z mojich detí nemalo vysoké teploty ale niektorí tí starší spolužiaci mali aj 39.
mimika36
14.06.08,21:09
Necitala som vsetky odpovede, videla som , ze niekto je este za stary sposob natierania- dobri pediater od toho upusta. Ved si len predstavte, ze sa nesprchujete viac dni, pekne napudrujete vyrazky, pod ktorym sa to len tak hemzi virusmi. Odporucanie- sprchovat zakazdym, ked to zacne svrbiet, voda z vodovodu ciastocne dezinfikuje - je tam chlor- moze sa pouzit aj tu spomenuty hypermangan, ale naozaj jemne riedenie, lebo moze spalit pokozku- aj toto dezinfikuje. Koza sa nesucha, len sa priklada uterak, najlepsie textilna plienka. Moze sa natriet fenistilom, ale najlepsie je nechat dychat pokozku, sprchovat aj vieckrat za den, ak je to potrebne.;)
monika2209
27.08.08,08:50
...mojim detom nechceli kiahne velmi vychadzat, mala dostala ona bola posypana dost, ale syn ...ten mal zopar, potom nic, potom zas, sestricka mi povedala ze nezalezi na tom kolko kto ma...ale pocula som aj varianty ze sa este mozu objavit, tak neviem,,,,
monika2209
27.08.08,08:53
....čo sa týka toho sprchovania, tiež som počula nazory ,,stare,, nekupat a byt v teple...mi sme to dostali cez leto...ale to aby som deti neokupala asi by som to ja sama nevydržala...i ked som to skusala, ale s toho pudru, čo mi svokra radila boli cely zalepeni, tak nebolo velmi na vyber....dufam ze som tým nič nepokazila
jaja99
27.08.08,09:01
Moje obe dcéry už prekonali kiahne v odstupe 6 rokov.
Staršiu som mala na radu lekárky natierať tektým púdrom a inak nič, len vydržať. Strašne ju to svrbelo, púder vôbec nepomáhal. Robila to, že sa schovala za dvere a tam sa škrabala.
Menšia mala kiahne pred rokom, lekárka odporučila žiaden púder a raz za 24 hodín užívala sirup na žihľavku pre alergikov (neviem názov - doma pozriem a dopíšem). Účinok bol perfektný, celá liečbasíce trvala dva týždne, kým sa všetko zahojilo a aj sme zostali doma, lebo imunita je po kiahňach oslabená, ale to že má kiahne som pociťovala len prvé dva dni, keď mala zvýšenú teplotu.

Našla som ten sirup - FLONIDAN (antialergikum, antihistaminikum). Je len na predpis.
Olice
27.08.08,09:06
Prikladám pre zaujímavosť, možno sa dočítate, čo potrebujete vedieť...

http://detskechoroby.rodinka.sk/index.php?id=342
desdemona225
08.12.08,14:58
Dobry den slecny:-)
Ja som uz doma asi 11 den a mam kiahne uz asi 2 tyzden, kedze zistila som to az neskor, tak som este s nimi pobehovala po vonku.Mala som ich ako dieta uz a teraz znova, kedze ako mimino som ich mala slabe:-)Doktorka sama povedala, ze je to mozne, som sa cudovala.
Chcela som sa poradit, ci niektora z vas nema skusenosti s inym druhom ovcich kiahni.Moje su take uplne male a svrbia...a este stale sa mi tvoria.Kamaratka mala tiez podobne a tiez druhykrat.Neviete dokedy sa budu tvorit??
dakujem vam
Rubrika
15.07.09,08:48
Teraz som si prečítala vaše názory na ovčie kiahne. Syn, 6 ročný, ich práve má. Od minulého štvrtka. Je u svokry na prázdninách, natiera ho Pantenolom sprejom (penou) a Tanno hermal lotio. toto nám odporučila doktorka.
Chcela by som sa spýtať ako je to so sprchovaním. Odkedy má kiahne, ešte ho svokra nekúpala. Kiahne teda má skoro všade a veľa.Vo vlasoch, na prstoch na rukách, na nohách, a po celom tele.
V podstate dnes je týždeň čo má kiahne. Moja mama vravela, že osprchovať sa môže až keď všetky kiahne sú zaschnuté. No čo som tu čítala, tak poniektorí sprchujú deti aj skôr.
Má ho sprchovať s hypermangánom?
A kedy ísť na kontrolu k doktorke? Až keď sa všetky kiahne zahoja, alebo môžem ísť na budúci týždeň? Nenakazia sa iné deti v čakárni od syna?
Olice
15.07.09,08:58
Teraz som si prečítala vaše názory na ovčie kiahne. Syn, 6 ročný, ich práve má. Od minulého štvrtka. Je u svokry na prázdninách, natiera ho Pantenolom sprejom (penou) a Tanno hermal lotio. toto nám odporučila doktorka.
Chcela by som sa spýtať ako je to so sprchovaním. Odkedy má kiahne, ešte ho svokra nekúpala. Kiahne teda má skoro všade a veľa.Vo vlasoch, na prstoch na rukách, na nohách, a po celom tele.
V podstate dnes je týždeň čo má kiahne. Moja mama vravela, že osprchovať sa môže až keď všetky kiahne sú zaschnuté. No čo som tu čítala, tak poniektorí sprchujú deti aj skôr.
Má ho sprchovať s hypermangánom?
A kedy ísť na kontrolu k doktorke? Až keď sa všetky kiahne zahoja, alebo môžem ísť na budúci týždeň? Nenakazia sa iné deti v čakárni od syna?
Chúďa dieťa, osprchuj ho. Veď v týchto teplách sa môže aj zblázniť, musí ho to poriadne svrbieť. Sprchovať treba, nemydliť, len zľahka vlažnou vodou a nešúchať uterákom, len jemne osušiť.
Voľakedy, keď som ešte ja bola dieťa, tak sa nesmelo ani sprchovať, ale názory lekárskej verejnosti sa od tej doby našťastie zmenili:).
Kedy na kontrolu, to mala povedať lekárka. A či nakazíš ostatné deti v čakárni? Mali by tam mať predsa izolačku.
Podľa mňa, ak si si nie v niečom istá, treba zatelefonovať lekárke a prekonzultovať s ňou veci, v ktorých nemáš jasno. Aspoň ja by som tak určite urobila:).
Chobot
15.07.09,09:44
Teraz som si prečítala vaše názory na ovčie kiahne. Syn, 6 ročný, ich práve má. Od minulého štvrtka. Je u svokry na prázdninách, natiera ho Pantenolom sprejom (penou) a Tanno hermal lotio. toto nám odporučila doktorka.
Chcela by som sa spýtať ako je to so sprchovaním. Odkedy má kiahne, ešte ho svokra nekúpala. Kiahne teda má skoro všade a veľa.Vo vlasoch, na prstoch na rukách, na nohách, a po celom tele.
V podstate dnes je týždeň čo má kiahne. Moja mama vravela, že osprchovať sa môže až keď všetky kiahne sú zaschnuté. No čo som tu čítala, tak poniektorí sprchujú deti aj skôr.
Má ho sprchovať s hypermangánom?
A kedy ísť na kontrolu k doktorke? Až keď sa všetky kiahne zahoja, alebo môžem ísť na budúci týždeň? Nenakazia sa iné deti v čakárni od syna?

Sprchovať sa môže, ale bez mydla a vysušiť, nedrhnúť.

Najlepšie by bolo, keby užíval Fenistil (potlačenie svrbenia). K lekárke nemá zmysel ísť, jedine keby mal komplikácie (napr. keby vredy začali hnisať, keby mal príliš vysoké teploty, nastali stavy bezvedomia). Inak ako choroba príde, tak odíde. My sme to absolvovali so 14 ročným synom koncom júna, teraz odznieva choroba ročnej dcére.

Ak už bude v štádiu chrást, ktoré odpadávajú, môže sa sprchovať aj mydlom a vytrieť uterákom - skôr sa zbaví chrást.
Lenka1979
15.07.09,09:55
Teraz som si prečítala vaše názory na ovčie kiahne. Syn, 6 ročný, ich práve má. Od minulého štvrtka. Je u svokry na prázdninách, natiera ho Pantenolom sprejom (penou) a Tanno hermal lotio. toto nám odporučila doktorka.
Chcela by som sa spýtať ako je to so sprchovaním. Odkedy má kiahne, ešte ho svokra nekúpala. Kiahne teda má skoro všade a veľa.Vo vlasoch, na prstoch na rukách, na nohách, a po celom tele.
V podstate dnes je týždeň čo má kiahne. Moja mama vravela, že osprchovať sa môže až keď všetky kiahne sú zaschnuté. No čo som tu čítala, tak poniektorí sprchujú deti aj skôr.
Má ho sprchovať s hypermangánom?
A kedy ísť na kontrolu k doktorke? Až keď sa všetky kiahne zahoja, alebo môžem ísť na budúci týždeň? Nenakazia sa iné deti v čakárni od syna?

Mne zase detská lekárka odporúčala a čítala som to aj na internete, že kiahne sa v žiadnom prípade nemajú potierať masťou ani iným krémom či tekutým púdrom, je to vraj dávno-predávno zastaralá metóda liečenia kiahni. Maximálne vatovú tyčinku pomáčať v liehu a jemne ťukať po kiahni 2xdenne (ja viem, je ich určite veľa, ale zaberá to). Osobnú hygienu môže kľudne dodržiavať ako obvykle-len vlažnou vodou ako píše Olinka a jemne osušiť-nedrhnúť ako píše Chobot. Samozrejme veľký prísun tekutín,ovocia a vitamínov... a hlavne kľud a oddych. Na kiahne nič iné nezaberie, ako prídu-tak odídu. Trvá to 3 týždne až mesiac. Ak už sú chrastičky môže sa stretávať s inými deťmi- ale 100% istota nákazy tu nie je.
Veľa, veľa šťasti a hlavne veľa trpezlivosti a skoré uzdravenie. ;)
Rubrika
15.07.09,12:54
To, že naša detská lekárka má teraz dovolenku, tak sme boli u dr., ktorá ju zastupuje. A tá vravela aby som zašla k našej detskej lekárke keď už bude ordinovať. Preto sa pýtam na tú kontrolu. Asi jej dopredu zavolám a spýtam sa či je nutné k nej prísť.
Ja si tiež z detských čias pamätám, že nás mama nesprchovala kým nám kiahne nezmizli. Takže sprchovať sa môže.
A čo vlasy? Kedy mu môžem so šampónom umyť vlásky? Mám vo vlasoch zo 10 kiahní.
Tá zastupujúca dr. vravela, že takých 10 dní by mal byť doma, nevychádzať von na slnko.
Dúfam, že na budúci týždeň keď budem mať voľno, tak s ním už budem môcť chodiť von.
Rubrika
15.07.09,12:56
Ďakujem vám za rady.:)
orolorol
13.07.10,08:52
My sme na radu nasej nie celkom klasicky lieciacej lekarky ovcie kiahne liecili tak, ze sme deti kúpali vo vlaznej vode, do ktorej sme rozpustili 1 tabletku Acylpyrínu. Kúpeľ mala trvať menej ako 10 minút. Potom sme deti osušili a vyrazky sme im natierali Alpou, alebo ešte lepšie Lesanou (čo je lieh s mentolom). Deťom to ranky zasušilo. Tesne po natieraní Lesanou bolo deťom chladno, tak sme ich zabalili do uteráka a perín. Ale keď ten chlad prešiel, veľmi sa im uľavilo a vyrážky ich takmer vôbec nesvrbeli. Neostala ani jediná jazvička.
monika040
29.07.10,03:43
Ahojte, mám 20 rokov a mám kiahne. najhoršie je, že sa celý rok teším na výstavu psov, každý rok chodím tak aspon na tri no teraz mám na pláne len jednu, celý rok sa teším, lebo je to blízko a mám to tam rada a teraz dostanem kiahne :mee::mee::mee::mee: Ja sa ale chystám ísť, beriem aj sesternicu a jej to nemôžem urobiť, že nepôjdeme, ani sebe, čo myslíte, kiahne mám od pondelka no aj dnes sa mi urobili nové a výstava je už v nedeľu to je o 3 dni.
linko1
29.07.10,07:30
Ahojte, mám 20 rokov a mám kiahne. najhoršie je, že sa celý rok teším na výstavu psov, každý rok chodím tak aspon na tri no teraz mám na pláne len jednu, celý rok sa teším, lebo je to blízko a mám to tam rada a teraz dostanem kiahne :mee::mee::mee::mee: Ja sa ale chystám ísť, beriem aj sesternicu a jej to nemôžem urobiť, že nepôjdeme, ani sebe, čo myslíte, kiahne mám od pondelka no aj dnes sa mi urobili nové a výstava je už v nedeľu to je o 3 dni.

určite nikde nechodiť.... ak tam bude niekde tehotná, ktorá nemala kiahne tak to môže mať katastrofálne následky.... neohrozujte iných
arizona
29.07.10,08:09
Ahojte, mám 20 rokov a mám kiahne. najhoršie je, že sa celý rok teším na výstavu psov, každý rok chodím tak aspon na tri no teraz mám na pláne len jednu, celý rok sa teším, lebo je to blízko a mám to tam rada a teraz dostanem kiahne :mee::mee::mee::mee: Ja sa ale chystám ísť, beriem aj sesternicu a jej to nemôžem urobiť, že nepôjdeme, ani sebe, čo myslíte, kiahne mám od pondelka no aj dnes sa mi urobili nové a výstava je už v nedeľu to je o 3 dni.
CHceš ohroziť všetkých ľudí naokolo? Mala by si byť v domácej karanténe, to ťa mala lekárka informovať!
Vírus sa prenáša veľmi rýchlo vzdušnou cestou alebo kontaktom s vyrážkami chorého človeka najmä v zime a na jar. Každý z blízkeho okolia infikovaného človeka, kto toto ochorenie neabsolvoval, s deväťdesiatpercentnou pravdepodobnosťou do dvoch týždňov ovčie kiahne dostane.

prečítaj si toto : http://primar.sme.sk/c/3925423/ovcie-kiahne-nepodcenujme.html
Žabinka
29.07.10,08:59
Ahojte, mám 20 rokov a mám kiahne. najhoršie je, že sa celý rok teším na výstavu psov, každý rok chodím tak aspon na tri no teraz mám na pláne len jednu, celý rok sa teším, lebo je to blízko a mám to tam rada a teraz dostanem kiahne :mee::mee::mee::mee: Ja sa ale chystám ísť, beriem aj sesternicu a jej to nemôžem urobiť, že nepôjdeme, ani sebe, čo myslíte, kiahne mám od pondelka no aj dnes sa mi urobili nové a výstava je už v nedeľu to je o 3 dni.
http://detskechoroby.rodinka.sk/index.php?id=342
pozri hlavne časť o inkubačnej dobe a prenos ochorenia.
Oliwa
29.07.10,09:13
Ahojte, mám 20 rokov a mám kiahne. najhoršie je, že sa celý rok teším na výstavu psov, každý rok chodím tak aspon na tri no teraz mám na pláne len jednu, celý rok sa teším, lebo je to blízko a mám to tam rada a teraz dostanem kiahne :mee::mee::mee::mee: Ja sa ale chystám ísť, beriem aj sesternicu a jej to nemôžem urobiť, že nepôjdeme, ani sebe, čo myslíte, kiahne mám od pondelka no aj dnes sa mi urobili nové a výstava je už v nedeľu to je o 3 dni.
Ovčie kiahne sú vysoko infekčná nákazlivá choroba s inkubačnou dobou myslím 3 týždne.
V živote sa bude treba zriecť aj iných vecí ako jednej výstavy psov. Tých ešte bude...
Nehazarduj so svojím zdravím ani zo zdravím iných ľudí /sesternice, detí a tehotných žien, ktoré ani nemusia vedieť, že tehotné sú, ktorí prídu na výstavu/.
Alebo Ti na psoch záleží viac ako na ľuďoch?
Ak je sesternica rozumná /nie ako Ty/, pochopí to. A môže ísť sama, alebo s niekým iným, ak tak veľmi chce.
Čo na to Vaši rodičia? Tušia, čo máte v úmysle?
Ak ich autoritu odmietaš z dôvodu, že si dospelá, tak by si sa tak mala začať aj správať...
Lebo to, čo píšeš, je prejavom nezodpovednosti, egoizmu a nezrelosti.
Moja dcéra mala kiahne v 13. r. - mala ich snáď milión a vyše 40 stupňové teploty. Syn, od ktorého ich dostala, mal cca asi 3 vyrážky, bol v pohode, no napriek tomu sa nemohol zúčastniť na pohrebe milovaného starého otca...
Zdenka175
29.07.10,12:07
Ahojte, mám 20 rokov a mám kiahne. najhoršie je, že sa celý rok teším na výstavu psov, každý rok chodím tak aspon na tri no teraz mám na pláne len jednu, celý rok sa teším, lebo je to blízko a mám to tam rada a teraz dostanem kiahne :mee::mee::mee::mee: Ja sa ale chystám ísť, beriem aj sesternicu a jej to nemôžem urobiť, že nepôjdeme, ani sebe, čo myslíte, kiahne mám od pondelka no aj dnes sa mi urobili nové a výstava je už v nedeľu to je o 3 dni.
My sme mali mať krstiny a starší 4r. dostal kiahne, lekár mi povedal, ak ich dostane malý , ani nechoďte krstiť. Uškodite mu moc. :mad:Našťastie ich dostal týždeň po krstinách. Len sme ho okrstili v kostole. Doma sme posedenie robili ,až keď obaja vyzdraveli. :DNeubližuj druhým , ani sebe, hlavne tehotným prosím:)
monika040
29.07.10,12:13
Myslíte, že ak tam budem, ale zatvorená v aute, budem môcť preniesť nákazu. každý je hnusný a nechce ísť s mojím psom :mee::mee:
2009
29.07.10,12:16
Ahojte, mám 20 rokov a mám kiahne. najhoršie je, že sa celý rok teším na výstavu psov, každý rok chodím tak aspon na tri no teraz mám na pláne len jednu, celý rok sa teším, lebo je to blízko a mám to tam rada a teraz dostanem kiahne :mee::mee::mee::mee: Ja sa ale chystám ísť, beriem aj sesternicu a jej to nemôžem urobiť, že nepôjdeme, ani sebe, čo myslíte, kiahne mám od pondelka no aj dnes sa mi urobili nové a výstava je už v nedeľu to je o 3 dni.

Monika aj keď si svoju druhú reakciu zmazala skôr ako som Ti odpísala napíšem Ti toto

Monika veď Ty reaguješ ako moja dcérka keď mala 13 a puberta ňou trieskala o zem. Prepáč ale neverím, že Tvoja mama Ti schvaľuje túto výstavu ako zdravotná sestra ani nemôže :confused:
Pozri Monika výstava sa dá predsa aj pofotiť alebo natočiť. Viem, že to nie je ono... ale aj nabudúci rok je rok. Nemyslíš?? Prajem Ti skoré uzdravenie
2009
29.07.10,12:19
Myslíte, že ak tam budem, ale zatvorená v aute, budem môcť preniesť nákazu. každý je hnusný a nechce ísť s mojím psom

Moja neplač. Je mi Ťa ľúto. Ale musíš to nejak zvládnuť. A o rok to so psíkom určite vyhráš. Pozri ak by ho viedol niekto cudzí nedopadlo by to podľa Tvojho očakávania. Akého máš psíka?
monika040
29.07.10,12:33
Cavalier King charles španiel :mee: keby to bolo len o výstave to by som ešte prežila aj keď to pôjde ťažko :mee::mee: len keď príde sesternica vždy sa chodíme prejsť do lesa a atk ja som sa tešila celý rok keď budem zdravá bude už zima :mee::mee::mee::mee:
2009
29.07.10,12:43
Cavalier King charles španiel :mee: keby to bolo len o výstave to by som ešte prežila aj keď to pôjde ťažko :mee::mee: len keď príde sesternica vždy sa chodíme prejsť do lesa a atk ja som sa tešila celý rok keď budem zdravá bude už zima :mee::mee::mee::mee:

Cavalier King je pekný psík. Pozri výstavu musíš oželieť. Viem, že Ti je to moc ľúto. Aj ja by som bola nešťastná ak by som sa celý rok na niečo tešila a potom by som sa toho kvôli hlúpym ovčím kiahňam musela vzdať. A tiež by som reptala a frflala. Ale ak sesternica mala ovčie kiahne kludne k Tebe môže prísť. Nenakazíš ju. Viem, že trpíš o to viac, že sa vlastne cítiš dobre a musíš byť v tomto počasí zavretá doma. Drž sa
monika040
29.07.10,12:45
Neviem či o také prázdniny bude stáť :( Ona kiahne mala má 11 rokov a tešila sa, že bude vystavovať psíka v súťaži Dieťa a pes :(
Zvalik
29.07.10,12:49
ahojte.... my sme mali kiahne cez vianoce. patrik to doniesol zo školy a viem že vyše trištvrte triedy bola chorá a mimi to dostala presne o 16 dní neskôr. nám doktorka kázala len čo najčastejšie sprchovať, byť v teple a keď to svrbí tak dať fenistil kvapky. púder sme síce mali ale ten kázala použiť až vtedy, keď to bude strašne moc svrbeť, ale nepoužili sme ho.
2009
29.07.10,12:50
Neviem či o také prázdniny bude stáť :( Ona kiahne mala má 11 rokov a tešila sa, že bude vystavovať psíka v súťaži Dieťa a pes :(

Hm ale to predsa môže. Pes ovčie kiahne dostať nemôže tak je to v pohode. Čo ak by s ňou išla Tvoja mama? Ak som dobre pochopila Ty jej vlastne nechceš pokaziť radosť. Tak do toho zapoj svojich blízkych. Si chorá nemôžeš ale ostatný môžu. A hlavne ich popros nech vezmú foťák. Neverím, že by ti to odmietli. A ak áno skús im zahrať na city.
Maya1
13.03.11,14:12
čo najčastejšie sprchovať? Prečo staré mamy hovoria, že sa to nesmie umývať, ani prísť do kontaktu s vodou až keď sa vytvoria chrasty?
Stanusha
13.05.11,14:15
Dobrý deň prajem,som tu nová a preto neviem ako inak položiť otázku okrem komentáru k tejto otázke. Ja mám 15 rokov a kiahne som dostala minulú sobotu,dá sa povedať že príznaky sa u mňa začali objavovať od minulého utorka,no až v sobotu som sa osypala.Vo 4. deň to bolo neznesiteľné,no na 5.deň som si všimla že chrastičky,ktoré sa mi urobili v noci,začali miznúť.Zajtra to bude presne týždeň od osypania a ja mám po sebe len pár maličkých chrastičiek.Chcela som sa opýtať či je možné aby som nabudúci štvrtok išla na triedny výlet.Vopred ďakujem:) Pekný deň prajem:)
Nella_2
13.05.11,14:41
Dobrý deň prajem,som tu nová a preto neviem ako inak položiť otázku okrem komentáru k tejto otázke. Ja mám 15 rokov a kiahne som dostala minulú sobotu,dá sa povedať že príznaky sa u mňa začali objavovať od minulého utorka,no až v sobotu som sa osypala.Vo 4. deň to bolo neznesiteľné,no na 5.deň som si všimla že chrastičky,ktoré sa mi urobili v noci,začali miznúť.Zajtra to bude presne týždeň od osypania a ja mám po sebe len pár maličkých chrastičiek.Chcela som sa opýtať či je možné aby som nabudúci štvrtok išla na triedny výlet.Vopred ďakujem:) Pekný deň prajem:)
Kiahne sú infekčné, kým nie sú chrasty zaschnuté. Chorí zvyknú byť doma 2 týždne (všetko závisí od priebehu a ťažkostí). Teoreticky by si už do kolektívu mohla ísť (čo sa týka nákazy ostatných, už nebudeš infekčná, keď budeš mať chrasty zaschnuté), ale možno by si sa ešte mala šetriť. Podľa mňa by si sa mala poradiť so svojou lekárkou.;)