zuzkaga
14.01.15,11:23
Prosím Vás ako správne zaúčtovať osobnú spotrebu PHM? Podnikateľ vlastní viacero áut a tak nákup PHM cez rok účtujem v JU 100%. Teraz na konci roka si na osobné auto vyrátam spotrebu a 20% chcem zaúčtovať. Zasa však neviem ako do KV. Poradí mi niekto kde sa to má objaviť? Ďakujem veľmi pekne.
mondes
14.01.15,10:47
Uff, tvoj postup by bol správny, ak by išlo o neplatcu DPH. No pri plátcovi DPH, ktorý si uplatňuje 80% PHM si mala za každé zdaňovacie obdobie (pri podávaní DP k DPH) odpočítať 20% z nakúpených PHM, aby to bolo v DP k DPH správne.

Do KV v kolónke B3 sa načíta celková suma ZD vo výške 100% z nakúpených PHM, ďalej celková suma DPH vo výške 100% z nákupu PHM a suma odpočítanej dane vo výške 80% PHM.

Neviem, či to môžeš teraz v poslednom KV odpočítať za celý rok. Podľa mňa nie a mám za to, že budeš musieť podať dodatočné DPH a KV za celý rok a ak ste mesační plátcovia DPH, tak mesačne odpočítať PHM vo výške 20%.
evuš
14.01.15,10:59
Súhlasím s Mondes... ak si plátca DPH musíš urobiť dodatočné DP DPH i KV za každé obdobie, čiže buď mesačne, alebo kvartálne....
zuzkaga
14.01.15,12:39
Čiže by sa mi to malo objaviť v kolonke B3? A bude to mínusom?
Ak áno potom mi asi celá čiastka vyjde mínusom (nemám tam toľko bločkov aby to ostalo v pluse). Robíme to na konci roka preto, že zistím koľko sme najazdili km a odrátam si tých 20% ako osobnúspotrebu.. Nedá sa odrátať mesačne 80% z nakúpenej PHM nakoľko by to bolo nesprávne, keďže nakúpená PHM sa používa aj do aut, vysokozdvižného vozíka a tam si uplatňujeme celkovú spotrebu. Ale ďakujem Vám. Už to tak asi nechám a opravovať budem, keď budem musieť:((.