rahar
20.01.15,21:37
Viete mi poradiť, ako zaúčtujem úhradu DPH za môjho dodávateľa ktorý je na čiernej listine, a ako si to zaúčtuje on, aby neviedol voči mne stále pohľadávku? A môžem si úhradu započítať s nadmerným odpočtom?

Takže ak rozumiem správne, tak účtujeme:
JA: DF 518,343/321 ON: OF 311/602,343
uhrada-istina 321/221 221/311
uhrada DPH-DU 321/343 343/311
pričom na uhradu DPH - urobím jednostranný zápočet s dodávateľom. Môj vzniknutý nadmerný odpočet môžem použiť iba na uhradenie mojich záväzkov voči DU, resp.ako preddavok na daň..... ale nemôžem použiadať o preúčtovanie nadmerného odpočtu z môjho účtu na OUD ako moju úhradu za DPH z jeho faktúr.Chápem to správne?

Tak potom je lepšie počkať na rozhodnutie DU vid.odsek zo zákona:
(6) Ak ručiteľ uplatňuje nadmerný odpočet, ktorý má byť vrátený podľa § 79, daňový úrad dodávateľa použije na úhradu nezaplatenej dane alebo jej časti nadmerný odpočet alebo jeho časť. O použití nadmerného odpočtu alebo jeho časti daňový úrad dodávateľa vydá rozhodnutie. Proti rozhodnutiu môže ručiteľ podať odvolanie, ktoré nemá odkladný účinok. Použitie nadmerného odpočtu podľa tohto odsekumá prednosť pred použitím nadmerného odpočtu podľa osobitného predpisu.33)

Samozrejme že úhradu zaúčtujem 321/221 (prepáč), samozrejme že na jeho OUD, ale čo ak to chcem to vyrovnať (uhradiť) prevodom z môjho nadmerného odpočtu - zatiaľ som neuhradila, nakoľko sa jedná o 12/2014
KEJKA
20.01.15,20:43
je to daň za iného, isto si to nemôžete započítať vo vzťahu k DU
Od dodávateľa máte faktúru, vyrovnajte ju zápočtom, jemu uhradte len základ dane
(napríklad)
Ak ste mu zaplatili všetky zaväzky tak evidujete pohľadávku voči nemu, napr. 378/221 - ale potom prečo ste platili DPH zaňho?
aj po objasnení - nemôžete.
zaúčtujete 321/221 a on si zaúčtuje 343/311............o to zaplatí na DU menej
a vy zasa jemu nedoplatíte faktúru. Použite jednostranný zápočet.

DU eviduje Vašu platbu ako platbu od neho - dôležité je, aký účet ste použili.
Ak chcete uhradiť zaňho, musíte použiť jeho OUD a tým pádom to DU eviduje ako platbu od Vášho dodávateľa.
Ak zaplatíte na svoj OUD, tak je to Vaša platba, môžete si ju započítať na DP DPH
ako preddavok, ale tým neriešite Vášho dodávateľa.

kopíruje z doplenia otázky
Takže ak rozumiem správne, tak účtujeme:
JA: DF 518,343/321 ....................ON: OF 311/602,343
uhrada-istina 321/221 ................................221/311
uhrada DPH-DU 321/343............................. 343/311
neodpovedala si, či uhrada išla na jeho OUD
ak áno ty účtuješ
321/221 ,.nie 321/343 (kde máš bankový účet s úhradou?
rahar
20.01.15,20:50
Kedže je dodávateľ na čiernej listine, tak som uhradila iba istinu a DPH zatiaľ nie - preto ho chcem za dodávateľa uhradiť na jeho účet daňovému úradu, aby nevzniklo "ručenie za daň" a to neviem ako zaúčtujem ani ja a ani on. Zároveň mi však v danom mesiaci vznikol nadmerný odpočet a preto by som chcela požiadať DÚ o preúčtovanie - ako úhradu DPH za môjho dodávateľa, no neviem či to môžem.
KEJKA
20.01.15,22:40
to nejde - chceš požiadať DU, aby časť tvojho NO použil na úhradu DPH iného daňovníka? to ti neodsúhlasia a sama to nemáš ako urobiť, ńemôžeš spájať povinnosti dvoch rozdielnych daňovníkov.
rahar
20.01.15,22:52
Nezapatím, počkám až ma vyzve DU ako ručiteľa za daň a potom to môžem urobiť aj z NO-vid.tex vyššie - podľa ods.6 zákona