amera
20.01.15,21:47
Ako starobný dôchodca pracujem na dohodu. Môže mi môj zamestnávateľ odmietnuť dať potvrdenie o zdaniteľnom príjme s tým že on mi urobí daňové priznanie i napriek tomu že ja si chcem daňové priznanie urobiť sama ?
avalik
20.01.15,21:00
Nemôže odmietnuť. Ročné zúčtovanie, ti môže vykonať len na základe tvojej žiadosti a pri splnení podmienok uvedených v § 38 ods. 1. ZoDP.

Je povinný ti vystaviť potvrdenie o zdaniteľných príjmoch v súlade s § 39 ZoDP:

§ 39

(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľný príjem, vystaviť potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti z údajov uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet základu dane, preddavkov na daň, dane, na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie, ktorého vzor určí finančné riaditeľstvo a uverejní ho na svojom webovom sídle a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo

b) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.