duves
21.01.15,07:11
Moj stary HDD pomaly dosluhuje. Uvažujem nad SSD diskom do PC. No chcel by som poznať skusenosti tych, čo ho maju na WIN 7, 64 bit. Je praca rychlejšia? Čítal som skusenosti uživatelov s W 8, že bootovanie je za 8 sekund. A ako je to pri W7? Vdaka
mohinder
21.01.15,06:15
Práca je rýchlejšia, načítanie samotného Win7 je do 15s, ale to záleží aj od programov čo sa spúšťajú pri štarte windowsu. Určite sa oplatí investovať do SSD disku.
duves
21.01.15,06:44
vdaka
Chobot
21.01.15,07:02
SSD disk je v súčasnej dobe revolučný tak, ako kedysi príchod CD a DVD nosičov. Viditeľne je SSD disk rýchlejší ako klasický HDD. Zatiaľ sa negatíva neprejavili. Možno neskôr ich vytlačí nejaká nová technológia, ale v súčasnosti je to dobrá voľba. Ja som na oboch domácich PC vymenil systémový HDD za SSD disk. Bootovanie je evidentne rýchlejšie.

NEviem ako je to so spoľahlivosťou uložených dát pri dlhšom časovom období, ale záloha dát na inom disku aj toto riziko ošetrí.
sthruska
21.01.15,07:03
Má rádovo rýchlejší zápis i čítanie. Výsledkom je rýchlejší beh PC. Ale nie vždy! Záleží na práci.
Pri nábehu OS a programov to pocítiš.

Ak pracuješ s malým objemom údajov, tak pri samotnej práci nebude žiaden rozdiel. Typická práca s PC - internet, textový editor, tabuľkový procesor (excel) a pod.

V opačnom prípade áno - veľký objem dát je pri práci s grafikou, videom, hry...

A hlavne nehučí.
sthruska
21.01.15,07:05
Ak máš záruku 5 rokov, tak sa to so životnosťou prakticky vyrovnáva HDD. Ja mám SSD asi 4 roky a žiaden problém.
Záloha musí byť vždy.
mecky
21.01.15,07:25
ja by som povedal ze sekvencne citanie a zapis velkych suborov je prave to druhorade co robi ssd rychlim. SSD ma prakticky nulove pristupove doby k datam (narozdiel od HDD kde to je bezne do 20ms) a aj vdaka tomu vysoke IOPS (pocet operacii za sekundu). u hdd je read IOPS cca 100, u mojho lacneho ssd samsung 840evo je to cez 90 000. toto je ta hlavna vec co robi ssd rychlim pri spustani win a programov (teda praci s malymi subormi).
duves
21.01.15,08:22
No ja mam v PC 4 klasicke HDD, takže po vymene len 1 za SSD to bude aj tak hučať.
duves
21.01.15,08:26
systemovy disk nezalohujem, iba fotky a videa rodiny mam na 2 uplne samostatnych 2TB diskov. A žiadne polia, robím to cez SyncBackPro. Zatial mi velkost postačuje a hadam take 3 - 4 roky vydrží a potom urobím upgrade na 4TB SSD.
Chobot
21.01.15,08:33
Pozor, SSD disky sú oveľa drahšie, ako klasické, preto by som v súčasnosti ani v krátkej budúcnosti neprechádzal na čisto SSD úložisko. SSD disk je rozumné použiť len pre operačný systém, pre dáta je ekonomickejšie použiť HDD.

4TB SSD by si musel vyskladať z niekoľkých SSD diskov. V súčasnosti sú najväčšie do 1 TB a taký stojí 423 EUR:

http://www.alza.sk/samsung-850-evo-1000gb-d2288267.htm

Až sa cenovo vyrovnajú klasickým HDD diskom potom by som použil aj na dáta SSD. Ale to už bude začiatok zániku klasických HDD diskov.
Chobot
21.01.15,08:39
Mne v PC najviac hučali ventilátory. Tak som urobil upgrade chladenia - ovládače na prednom paneli, automatické regulátory na CPU a GPU s teplomerom a nové, tiché ventilátory. HDD stále nepočujem, stále sú hlasnejšie tie chladiče, ak keď sú tiché.

Takže účelom výmeny HDD za SSD nie je spraviť PC tichším. Je to len "pridružený" argument.
sthruska
21.01.15,08:59
Prvá vec čo urobím, je záloha OS. Pomocou TrueImage. Jeho obnova je záležitosť 15 minút.
Nová inštalácia + registrácie programov sa počíta na hodiny.
duves
21.01.15,10:28
jasne, ved aj vetraky mam
PaloPa
21.01.15,11:50
možno ešte dodať, že v SSD sa nič netočí, tým pádom je aj potreba chladenia nižšia.
duves
21.01.15,12:40
to predpokladam tiež
duves
29.01.15,07:35
Potrebuje SSD disk vetrak? Kupil som Samsung 850 Pro 256 GB s 10 ročnou zarukou
Chobot
29.01.15,08:00
SSD sa zahrieva oveľa menej, ale ak tam je nejaký ventilátor, ktorý ho chladí, nie je to na škodu.

Ja ho mám medzi ostatnými diskami a tie majú chladenie, takže aj SSD je chladený.
duves
30.01.15,14:56
Jeeeeeto super. včera som tam šlahol starší chladič z nejakeho INTEL procaka, dal to do tejto klietky: http://www.alza.sk/akasa-ak-hda-05-mounting-kit-d2267922.htm a prichytil som to tavnou pištolou. Dlho do noci prenos systemu na novy disk. Slape super.