danamikl
21.01.15,14:45
Chcela by som sa spytat, ci ked si kazdy mesiac platim zivotnu poistku v hodnote 26 eur, ci sa to da zahrnut do danoveho priznania za minuly rok 2014 ako odpocitatelna polozka. Dakujem.
veronikasad
21.01.15,13:48
nie, nedá

Doplnenie :

10) Nezdaniteľnou časťou základu dane sú aj príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu35) a na doplnkové dôchodkové sporenie v zahraničí rovnakého alebo porovnateľného druhu.

(11) Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 10 je možné odpočítať od základu dane vo výške, v akej boli v zdaňovacom období preukázateľne zaplatené, v úhrne najviac do výšky 180 eur za rok; pri výpočte úhrnu príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platené zamestnávateľom a zamestnancom, ktorí sú účastníkmi tohto sporenia sa použije postup podľa § 4 ods. 3.

(12) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 10 musia byť súčasne splnené tieto podmienky:
a) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 10 zaplatil daňovník na základe účastníckej zmluvy uzatvorenej po 31. decembri 2013 alebo na základe zmeny účastníckej zmluvy, ktorej súčasťou je zrušenie dávkového plánu,
b) daňovník nemá uzatvorenú inú účastnícku zmluvu podľa osobitného predpisu, 35) ktorá nespĺňa podmienky uvedené v písmene a).

(13) Ak bol daňovníkovi vyplatený predčasný výber65) a v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach si uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 10, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom bola táto suma vyplatená o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane.
Tweety
21.01.15,13:51
Nie,nedá, nepatrí medzi odpočítateľné položky uvedené v § 11 Zákona o DzP.
danamikl
21.01.15,13:58
Dakujem Veronika. A nevies mi nahodou poradit, ci sa 2.pilier da? Viem, ze 3. pilier v pripade platenia z vlastneho vrecka sa da, ale priatel mi tvrdi, ze aj 2.pilier, co mi dost nedava zmysel.
veronikasad
21.01.15,14:01
Platíš si do II. piliera viac ako ti zamestnávatel strháva zo mzdy, resp. ako sú povinné platby SZČO ?
danamikl
21.01.15,14:03
Nie, len to, co je povinne, platim si navyse len do 3.piliera, ale v podstate az od januara tohto roku, takze za minuly rok je 3.pilier bezpredmetny.
veronikasad
21.01.15,14:19
Doplnila som do predch.odpovede podmienky pre uplatnenie odpoč.položky na príspevky do III. piliera
Chobot
21.01.15,14:29
Tak v 2. pilieri si tiež nemôžeš nič uplatniť.
danamikl
21.01.15,14:30
Dakujem :)
danamikl
21.01.15,14:34
Vyzera, ze uz sa fakt nikde nic neda uplatnit, ked uz ani ta zivotna poistka.