kajab
21.01.15,21:50
Dobrý večer. Asi ste už zaregistrovali zmenu v dani z príjmov od 01.01.2015 ohľadne uplatňovania citujem zákon "výdavkov (nákladov) na obstaranie, technické zhodnotenie, prevádzkovanie, opravy a udržiavanie majetku, okrem výdavkov na osobnú potrebu podľa § 21 ods. 1 písm. i), výdavkov súvisiacich s nehnuteľnosťami a zamestnávateľa, ktorý uplatňuje postup podľa § 5 ods. 3 písm. a), a to

1. vo forme paušálnych výdavkov vo výške 80 %, ak je tento majetok využívaný aj na súkromné účely, alebo
2. v preukázateľnej výške v závislosti od pomeru používania tohto majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu."

Moja otázka. Kúpi sa mobil, notebook, lampa, stolička do kancelárie, náradie... Môže sa uplatniť výdavok vo výške 100%? Musím to vždy dokázať, že sa to využilo na podnikanie? Ako dokážem napr. pri stoličke, že som to nepoužila napr. niekedy doma? Alebo hneď sa musí dať 80% výdavok? Ďakujem.
ilona
22.01.15,05:37
... a ako dokáže pracovníčka DU, že si to použil doma ak ju máš v kancelárii, alebo náradie že si použil doma ak ho potrebuješ k svojej činnosti? Mobil sa dá preukázať tým, že máš s rodine ešte iný telefon a pod.
kajab
22.01.15,06:27
Áno, je to pravda. Pri mobile si môžeš dať urobiť výpis hovorov. Ale potrebujem nejaký výklad z finančnej správy ak vôbec nejaký existuje.
ninocka55
22.01.15,06:48
zaujímavé to bude napr. pri notebooku. Ako bude DÚ zisťovať, či sa nevyužíva aj na súkromné účely?
Chrusťa
22.01.15,06:50
výklad k tomu žiaden momentálne nie je, celé to bolo "šité horúcou ihlou" myslím celá novelizácia zákona o dani z príjmov a tá má mnoho ďalších nedostatkov, na kt. zákonodarca doposiaľ nevydal stanovisko
fortunka
22.01.15,06:56
osobne si myslim, ze sa to bude riesit ako doteraz, ten kto si to obhaji si to obhaji, kto nie ten nie... urcite percento si znizi naklady z "opatrnosti" a budu spokojni... Ak ste si isti ze to pouzivate na podnikanie, tak sa zbytocne nedajte zdeptat kontrolormi.
ilona
22.01.15,11:24
podľa mňa nijako ak bude vo firme toľko, koľko je potrebné, ale ak si napr.sám a nooteboky budú dva, tak sa nad tým určite pozastavia.
Centrum
22.01.15,13:33
Taktiež chýba stanovisko čo s tým zvyškom nákladov 20% ? Stačí pripočitateľná položka k základu dane ?