Juraj Grinč
02.02.15,15:20
Zdravím , nepotrebné súbory som z plochy odoslal do koša a z koša ich následne vymazal. Viem však že súbory odstránené z koša sú stále v počítači. Rád by som ich odstránil natrvalo ale neviem ako na to. Proste by som potreboval vedieť či sa proste dá niekde nájsť nejaké okno alebo niečo kde sú všetky tieto vymazané súbory. Ďakujem.
duves
02.02.15,14:27
misoft
02.02.15,14:32
Nepochopil si systém, ako to pracuje.
Je pravda, že sú tam, ale pre systém neexistujú.
Podstata je v tom, že každý súbor uložený na disku sa "identifikuje" v MFT - Master File Table - Hlavnej súborovej tabuľke. V nej je zaznačené o súbore, kde sa nachádza, akú má veľkosť, aké atribúty, aká je to druh - niečo ako jeho visačka, štítok v kartotéke.
Potom OS na základe MFT ho vie rýchlo na HDD nájsť.
Ak ho presunieš do Koša - v MFT sa zmení umiestnenie súboru (i keď fyzicky sa nikam nepresunie), pričom v MFT je i poznačené pôvodné umiestnenie. OS stále o ňom vie - preto sa dá z Koša súbory vrátiť späť.
Ak však Kôš vysypeš - údaje v MFT sa vynulujú - ako keby si tú visačku vygumoval - nebudú tam žiadne údaje. OS teda nebude vedieť o súbore ani Ň. Pre OS potom miesto (kde ten súbor ešte sedí) bude prázdny a pripravený na akciu - teda na prepísanie. Preto aj bude hlásené väčšie voľné miesto na disku - lebo OS už nevie, aký veľký ten súbor bol.

Takže ak vymažeš z Koša všetko - OS už nič nenájde - nevie o tom, nemá o tom ani šajnu.
Na obnovu takýchto zmazaných súborov sa už musí použiť externý program (napr. Recuva) - ktorý "prešmejdi" sektor po sektore HDD a z fragmentov pozisťuje čo sa dá o vymazanom súbore.
Chobot
02.02.15,14:48
misoft to už načal, ja to ešte doplním.

Ak ti ide o vymazanie práve toho umiestnenia dát na HDD po vysypaní z koša, aby ani žiadny softvér nedokázal tie vymazané súbory obnoviť, tak sú dve možnosti.

1. Ak sa napr. predávajú firemné počítače, tak HDD v PC sa kompletne 1-2x preformátuje. Tým sa vymažú všetky fragmenty súborov, ktoré kedysi boli uložené. Pravdou je, že aj z preformátovaného disku sa dá ešte čo to vydolovať, ale to už je aj pre lepšieho užívateľa príliš náročné. Takže ak ten disk chceš kompletne vymazať, tak ho preformátuj.

2. Ak chceš iba cielenie niektoré súbory permanentne vymazať, aby ich už nikto nikdy na disku nenašiel (tajné údaje o tvojom plate pred manželkou), tak existujú programy, ktoré súbor nielen vymažú, ale miesto, kde bol na disku uložený, niekoľko krát prepíšu náhodnými dátama (nulami a jedničkami). Tým ho z povrchu disku aj zemského definitívne odstránia. Sú to napr. File Shredder (je to free program: http://www.fileshredder.org/), CCleaner pomocou funkcie Drive Wipe, a kopec iných. Nájdeš ich na nete, ak si dáš vyhľadať permanent file eraser.

V tom 2. prípade je problém ten, že súbor musíš mazať, kým je ešte v PC nevymazaný. Ak ho vymažeš a vyhodíš z koša, tak už ho nebudeš vedieť týmito aplikáciami vymazať, lebo ho v podstate nenájdeš.