zdena54321
13.02.15,09:10
Chcela by som porosit o radu- skusenosti. S manželom špekulujeme, že by sme počas mojej materskej dovolenky využili to že som doma a kúpili si pár kuriatok, dochovali a zabili. Nechcem ich krmiť zmeskami- iba šrot kukurica, pšenica a niečo zo zahrady...Rada by som mala take "bio" kôly synčekovi...
Moji rodičia chovajú ale nosnice a keď sa im aj vyliahli kuriatka, tak kôčka sa postarala... Inak povedané, vôbec neviem čo treba.
Keď som pozerala predaj kurčiat, tak predávajú 3 dňové, takže tie určite nemôžem dať von... Ako to robíte? Ako ich ohrievate, akú lampu používate, na kolko kusov (ja som rozmýšľala tak 15-20). Po akej dobe môžu byť vonku? Čím kŕmite? Ak nechcem kŕmiť pripravenými zmesami, má význam kupovať brojlery alebo radšej nosnicové kuriatka? Koľko toho zjedia? V akom veku zabíjate? Ako to vychádza finančne?
Ďakujem za rady
Chobot
13.02.15,08:42
Kúp rovno staršie, tak 3-4 týždňové, nemusíš ich ohrievať, rovno ich môžeš dať von do kurníka. Navyše máš menšie riziko úhynu (tie pár dňové môže ľahko prechladnúť a pokapať).

Začnem finančnou stránkou - ak krmivo budeš kupovať, tak na finančnú stránku môžeš zabudnúť. Slepice zožerú toho hodne, pokiaľ z nich nechceš mať Mauthausenské manekýnky. Ak ich chceš na mäso, treba ich kŕmiť rozmanitou stravou.

Naši majú slepice, cca 100 kusov, najmä na vajcia. Potravu berú z blízkej nemocničnej kuchyne (nie sú to zostatky stravy po pacientoch, tie sa likvidujú, ale zvyšky z kuchyne), taktiež berú vyradený chleba z blízkej Billy (veľké vrece chleba či pečiva vyjde na cca 2 EUR), ktorý potom usušia a rozomelú a taktiež kopec nepredaného ovocia či zeleniny z blízkeho veľkoskladu zeleniny (majiteľ skladu im to dáva zadarmo, aspoň to nemusí on likvidovať).

Ak ale nemáš žiadny zdroj (záhrada je málo, 20 slepíc by ti z nej spravila mesačnú krajinu za 2 mesiace), tak ti zostáva len chov ako hobby.

Nechcem ťa priamo odhovárať, ale chovať slepice nie je romantika. Potom ich zarezať, ošklbať, vypitvať - robila si to už niekedy?

Inak slepice sú nenáročné. Zožerú skoro všetko, čo im dáš (s malými výnimkami, napr. pásavku zemiakovú nezožerú, asi im nechutí). Ale iba kukuričný šrot a pšenica budú málo. V záhrade si nasaď tekvicu, tú im tiež možeš občas dať. Rozpolenú pekne vyzobú.
janko113
03.03.15,08:28
Chobot má pravdu ohľadne veku kurčiat,ale tie staršie Ťa budú stáť viac.Ako krmivo je dobré taktiež podávať jemno nasekanú žihľavu zmiešanú so šrotom,najlepšie jačmenným,môžeš do toho zamiešať uvarené popučené zemiaky.
Dáša_
03.03.15,08:47
malé kuriatka sme kedysi krmili tvarohom, uvareným vajíčkom - dával sa im nasekaný "mačačúch" - mladé listy myšieho chvosta, neskor žihľava. Na pitie aj čierny čaj. Kým trochu podrastú, tak sa im svietilo silnou ziarovkou.

Už sa nám stalo, že sa kúpili väčšie kurence a tie sa potom nenaučili na takú tu nepriemyselnú stravu. Chceli len tie svoje zmesky :(

Treba pocitat s tým, že takto chovane kurčatá nikdy nebudú také, ako tie z obchodu. Tie prsia nebudú také macaté, aj stehná budú viac vybehané.

Ale je to super voľba, keď je priestor, tak to treba aspon skusiť.

mmch, vo francuzsku chovajú špecialnu fajtu kurčiat, ktoré na 9 týždňov zatvárajú "do záhrady", kde sú nútené si hľadať potravu samé - nedokrmujú sa, alebo len mierne. A až na záver života je im obmedzený životný priestor a vykŕmia sa, aby na nich aj voľačo bolo :)
zdena54321
03.03.15,10:51
Dakujem vsetkym za odpovede:)