angelika199
14.02.15,18:09
ahojte,
moja dcerka sa nar.v .r.2010 dala som otca do rodneho listu a podpisal aj otcovstvo.vo february v.r.2011 zomrel.viem ze po roku byva dedicske konanie ale mne domov nic neprislo a nebola som informovana o nicom ani mi nic neprislo domov ale tam kde ma dlzoby to si ma vedeli najst samozrejme som nic po nom neplatila kedze sme neboli manzelia ani sme spolu nebyvali v spolocnej domacnosti.vec sa ma tak ze jeho bratranec ma pozna a kontaktoval moju mamu pred tyzdnom ze jeho nevlastna macocha jej prisiel papier s axy ze tam ma nejake peniazky ale teta to odmietla a odkazala ze to venuje mojej dcerke ale mamina mi to povedala ze tam musim ist osobne kedze ma umrtny list a nechce mi ho dat!!!! preto som sa obratila na vas ze ako si ho mozem vybavit.isla som do tej axy a tam mi povedali ze potrebujem kopiu umrtneho listu a osvedcenie o dedicskom konani.vsetky papiere aj s rodnym listom som si nasla aj od socialnej poistovne ze poberam sirotsky dochodok na malu.hadam to ved bude stacit a daju mi rady na ziskanie potrebnych dokumentov.dakujem za vase ohlasy a rady.
arizona
14.02.15,17:30
Na co si zakladala anketu?
angelika199
14.02.15,17:37
tak som to to nechtiac vypisala nee??co si sa nikdy nepomylila ci co??
kopretinka
14.02.15,17:52
nechtiac si založila aj novú takú istú otázku??
arizona
14.02.15,18:25
angelika, nezakladaj nam tu zbytocne duplicitne temy. Dve temy som ti uz vymazala,pokracuj prosim v tejto. precitaj si aj TU http://www.porada.sk/t217751-navod-a-tipy-na-pracu-s-novou-poradou.html
kopretinka
14.02.15,18:31
hlasujem za všetky možnosti a tá posledná je najlepšia
Peggynka
14.02.15,19:43
Predpokladám,že dcéra má v rodnom liste uvedeného otca (teda,že uznal otcovstvo).Vezmi rodný list a treba navštíviť súd, v ktorého obvode mal zomrelý otec trvalý pobyt. Tam je uložený spis, do ktorého po nahliadnutí zistíš stav.Tam je uvedené aj meno toho,kto dedičstvo prejednával.Zájdi za ním/ňou a oboznám notára so situáciou.
Mária27
14.02.15,20:12
Musíš konať rýchlo, lebo domáhať sa vydania dedičstva od tých, čo dedili miesto dcéry, sa dá len do troch rokov od potvrdenia dedičstva.

občiansky zákonník

§ 485
(1) Ak sa po prejednaní dedičstva zistí, že oprávneným dedičom je niekto iný, je povinný ten, kto dedičstvo nadobudol, vydať oprávnenému dedičovi majetok, ktorý z dedičstva má, podľa zásad o bezdôvodnom obohatení tak, aby nemal majetkový prospech na ujmu pravého dediča.


§ 105

Ak ide o právo oprávneného dediča na vydanie dedičstva (§ 485), začína plynúť premlčacia doba od právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa dedičské konanie skončilo.
angelika199
15.02.15,09:11
dakujem ti za pomoc hned zajtra tam pojdem. u toho notara tam sa aj nieco plati pravda???nevies kolko??
Peggynka
15.02.15,09:52
Pozri,nedala si tu info,ktoré by boli potrebné k ďalším radám,choď najprv na súd,tam zistíš,kedy vlastne Rozhodnutie o dedičstve nadobudlo právoplatnosť a či odvtedy už neuplynuli 3 roky a tým pádom je to premlčané.Ak nie je,konaj rýchlo,ako ti hore poradila Mária,mal by to byť procesný úkon,lenže to ja neviem posúdiť,môžeš byť oslobodená od poplatkov atď.Obráť sa aj tu:
http://www.cpp.finalarea.com/potrebujem-pravnu-pomoc ak spĺňaš podmienky na bezplatnú právnu pomoc,tak ti pomôžu.