Tripmag
18.02.15,14:33
Chcel by som tento rok vysadit 2 nektarinky (skoru a neskoru) ale neviem ci som si celkom spravne vybral...
Dnes uz je na trhu obrovske mnozstvo odrod ale prakticke skusenosti a porovnania konkretnej odrody sa tak lahko ako pri broskyniach clovek nedopatra.

Zda sa ze momentalne je dost popularna a skoro vsade dostupna odroda Big Top ktoru by som volil ako tu skorsiu. Myslim ze ta dozrieva niekde na prelome jul/august
Z neskorsej stale vaham ci zhanat Fantasiu, Venus, Orion,..?

Podmienky myslim ze mam celkom dobre nadmorka vyska 150m a stanovisko bude prevazne slnecne.
Poda zasadita tak odhadujem ze idealnesie bude zhanat na podpniku GF 677 alebo
B-VA-2 ?
Pozeram ze su na trhu aj kontajnerove odrody napr. ako Snow Queen ale zda sa mi to uz dost predrazene...

Kto pestuje nejaku konkretnu odrodu pripadne viacej a vie porovnat tak prosim nech sa podeli o info. (velkost, chut, oddelitelnost od kostky, napadanie osami,...)

Dakujem
wabi
26.02.15,04:11
To najdôležitejšie tu nebolo uvedené. O úspechu rozhoduje starostlivosť a teda prvý rok najmä polievanie a rez. Pri výbere stromku je oveľa dôležitejšie než tu uvedené to, aký má koreň, či má aj vlásočnicové korienky, kedy bol vykopaný a ako bol skladovaný cez zimu, pretože nech už ide o ktorúkoľvek odrodu ak je namrznutý alebo bol v niektorej fáze skladovania vysušený tak buď to neprežije alebo sa bude len trápiť a je jedno aká odroda...
Ideálne čerstvo vyritý s koreňovým balom a čo najmenší aby nemal šok z presadenia... To ostatné je nepodstatné...
Ideálne si vysaď kvostky a zaočkuj na jeseň...
Tripmag
26.02.15,11:33
Myslim ze aj to ostatne je dost podstatne.
Ak chce clovek nejaku skorsiu alebo neskorsiu tak na odrode zalezi dost vela.
Ked mam vapenatu podu tak aj na podpniku zalezi a pri semenaci nie je ziadna zaruka ze ako sa to bude spravat. (ale jeden pokusny naockovany broskynou uz mam :) )
Dalej sme zase na zaciatku lebo na ockovanie potrebujem niekde zohnat vruble z nektarinky... :)

Zatial sa mi uz podarilo vypatrat ovocnu skolku ktora ma v ponuke Big Top aj Venus na podpniku GF 677.
S predajom zacnu niekedy zaciatkom marca cize stromceky by mali byt cerstvo vyryte.
wabi
28.02.15,11:52
Samozrejme záleží na všetkom, len mi to pripadá ako keby som bol mládenec ktorý si hľadá šťastie a nevestu z rozprávky na internete podľa charakteristiky ktorú tam o nej nájde. Najčastejšie tam vystupuje Jano aby sme ho neurážali nazvime ho Šťastný. Pretože v každej rozprávke urobí napokon kariéru. Takže Ján Šťastný sa rozhodol prelistovať si katalógy s aktuálne ponúkanými princeznami... Vyhliadne si samozrejme tú najlepšiu čo má všetkých 5 P...ohromade. To je vec subjektívna a podlieha reklame. Vlastne vôbec nie je isté či je to naozaj tak... Veď vieme ako vedia ženy a predajcovia klamať telom...
V rozprávkach však Jano žiadne katalógy ani internet nepoužíva a ide proste do sveta hľadať šťastie... Chodí po svete a obzerá sa. Vysadil si viaceré podnože aj mandľové aj broskyňové. Mama mu napiekla buchty a teraz doma v lete polieva by dobre rástli. Kozu ani capa na záhon nepúšťa ale ich bobky rozhadzuje aby lepšie rástlo...
Jano ani nezájde ďaleko a uvidí cez plot nektarinu.
Slušne zazvoní a spýta sa pani za plotom. "Dobrý deň vinšujem. Akú že to máte nektarinu? Dobre vám rodí? Je sladká aj s kyselkavým úsmevom na perách a plody má veliké, lebo chcel by som ju za nevestu." Pardon to sa mi splietlo nie nevestu... oprava: "chcel by som si znej možno odrezať konárik., ak stojí za to."
Oslovená ženička za plotom odpovedá: "Nuž ale to ja neviem či ti stojí... za to. To sa musí najskôr vyskúšať... Nuž okoštuj, práve začínajú dozrievať. Máš radšej tvrdšiu či mäkšiu...
Jano nelení a vyskúša. "Nuž gazdiná máte ich pekné veľké a červené ale veru bez chuti. Idem ja ďalej šťastie skúšať... Ale ďakujem uctivo a doviedenia."
"Nuž veru prieberčivý si mi ty Jano tak moje sladké plody ti nie sú dosť dobré! Veď sú od prirodzenia ako ich príroda stvorila bez silikónu, i keď máš pravdu že trochu bez chuti a akoby gumenné ale sladké dosť..."
Ide Jano ďalej.... ale skrátime to radšej pretože na rozprávky sme už pristarý, škoda že veríme ich modernejším verziám od politikov a farebných katalógov... Vraví sa dôveruj ale preveruj. Ako ale preveríš. Nakreslený plod na nete, darmo budeš oblizovť obrazovku s najlepšou odrodou na svete, už to je podozrivé. Tiež pekný leský farebný papier s obrázkom znesie všetko aj sa síce dá okoštovať, ale nič moc...
Kto že by už dnes chodil peši po kraji a obzeral sa po nektarinách, iba ak hlúpy Jano alebo Wabi...
Prstom na mape, či myšou na obrazovke je to predsa len pohodlnejšie, akurát teda sa dozvieme len o neveste ktorá má za sebou patričnú reklamu, no nie vždy pol kráľovstva...
Nuž ale nie každý to až sem dočítal a ešte menej kto pochopil. Priznám sa, že tiež to nechápem, načo tu píšem akoby som nemal lepšiu robotu... Potrebujem ešte veľa poštepiť... Nuž ale nazvime to relax...
Ale aby som nezabiehal do prehnaných alegórií. Pre tých, čo to chcú po lopate ako tá ježibaba z medovníkovej chalúpky. To že niekto začína predávať od určitého dátumu je dané nie tým, že vtedy stromčeky vykopáva, ale tým, že ľudia kupujú na jar od určitého termínu a neoplatí sa predavačke kamenný obchod otvárať ak zákazníci aspoň v určitom počte neprídu... Stromky len veľmi zriedka v obchode predáva ten kto ich vypestoval a vykopal deň predtým. Predáva ich ten, čo ich nepestoval ani nepestuje a iba ich na jeseň vyorané kúpil a "nejako" preskladoval a o tom to je...
Ak si sadím stromček pre seba a jedná sa o broskyňu či nektarinu. Nie je nič lepšie ak ju okoštujem a potom ak je dobrá zaštepím do podnože, ktorá mi najlepšie prosperuje. Kvôstky sú zadarmo, vruble tiež akurát ten čas. Čas sú peniaze... Ak však ide o rekreačnú voľnočasovú aktivitu na záhrade, tak je to pre niekoho možno zabavnejšie takto a pre iného zas radšej teoreticky na internete... Len potom aj výsledok je taký... teoretický.
Iste chceme to ihneď aj za cenu že to vlastne nebude celkom to čo nám bude po dlhé roky chutiť a každý deň sa na ten stromček pozerať a možno vykape oveľa skôr a niekedy sa hovorí že lepšie z kratšej cesty sa vrátiť späť k PC...
Niekedy by možno predsa len nezaškodilo občerstviť rozprávky a prídeme na to že aj ten Jano možno nebol až taký hlúpy i keď mal vždy šťastie. Alebo to šťastie toľko vytrvalo šteklil až sa usmialo aj na neho?
osky
04.03.15,08:15
Wabi,Wabi-mal si byt spisovatelo,dobre som sa pobavila a nechapem toho hlupeho Jana co Sem dal minusku...no co zu.ale odrodu si nam neporadil,tak poprosim.ja som nasla taku ze Tena by mala rodit v juli a Fantazia v auguste.
obe su zevraj odolne proti kuceravosti,co by bolo super.

ja si predstavujem obe odrody na jednom stromceku.co ty na to?
lebo vsak ten moj plan robim pre teba,je toho veru dost,ale este studujem v starsich temach a na nete.lebo buchty nemam a bez nich do chotara nejdem....
Jarka 1
04.03.15,08:25
wabi, asi sa nudíš. Namiesto tej rozprávky si mal poradiť a mohlo to byť na tri riadky. Porada je od slova radiť. Mňa by tiež zaujímala odpoveď na túto časť otázky:

"Kto pestuje nejaku konkretnu odrodu pripadne viacej a vie porovnat tak prosim nech sa podeli o info. (velkost, chut, oddelitelnost od kostky, napadanie osami,...)"

Teraz buď múdry.
J500j
04.03.15,10:19
Chcel by som tento rok vysadit 2 nektarinky (skoru a neskoru) ale neviem ci som si celkom spravne vybral...
Dnes uz je na trhu obrovske mnozstvo odrod ale prakticke skusenosti a porovnania konkretnej odrody sa tak lahko ako pri broskyniach clovek nedopatra.

Zda sa ze momentalne je dost popularna a skoro vsade dostupna odroda Big Top ktoru by som volil ako tu skorsiu. Myslim ze ta dozrieva niekde na prelome jul/august
Z neskorsej stale vaham ci zhanat Fantasiu, Venus, Orion,..?

Podmienky myslim ze mam celkom dobre nadmorka vyska 150m a stanovisko bude prevazne slnecne.
Poda zasadita tak odhadujem ze idealnesie bude zhanat na podpniku GF 677 alebo
B-VA-2 ?
Pozeram ze su na trhu aj kontajnerove odrody napr. ako Snow Queen ale zda sa mi to uz dost predrazene...

Kto pestuje nejaku konkretnu odrodu pripadne viacej a vie porovnat tak prosim nech sa podeli o info. (velkost, chut, oddelitelnost od kostky, napadanie osami,...)

Dakujem




Nektarínka BIG-TOP je dobrá voľba. Mám ju od roku 2013 a s jej kúpou som aspoň ja osobne veľmi spokojný. Je to pomerne veľký stromček mohutnejšieho vzrastu, pomerne pevných konárov,. Plody sú tmavo bordové mäsité, po dozretí šťavnaté s vynikajúcou chuťou. O výbornej chuti sa vyjadrili aj všetci, ktorí ju u mňa ochutnali. Bola to ozaj dobrá voľba. Neoľutuješ. Plody možno prirovnať k predávaným veľkým španielskym nektarínkam v obchodoch – marketoch.
Obrázok je z roku 2013 umiestnený v mojich obrázkoch v galérii na kiwifôre na strane 3. Od kôstky idú v zrelom stave - keď sú mäkké ťažšie, čo však nám nevadí pretože všetko sa spotrebuje na priamy konzum. Pre zaváranie v tvrdšom stave sa oddeľujú pomerne dobre - obstojne. Tak ako pri všetkých nektarinkách, je to ich jediný nedostatok.

Verím že budeš spokojný nielen ty ale i okolie.
Názov BIG-TOP jej plne prináleží.

http://www.kiwiforum.cz/forum/gallery/pic.php?mode=small&pic_id=511 (http://www.kiwiforum.cz/forum/gallery/viewpic.php?pic_id=511)

jano
Tripmag
04.03.15,13:53
dakujem
konecne tomu Janovi napisl niekto mimo rozpravky a este aj so zavideniahodnou fotkou :)
lebo Jano potrebuje zasadit nieco poriadne a nie cakat na semenace, zhanat step a potom sa modlit aby mu to ocko chytilo....
wabi
05.03.15,20:17
Nuž pardon že podpichujem, len že skôr sa ujme očko než veľký presadený strom broskyne, či nektariny, nehovoriac o vitalite a dlhovekosti a v neposlednom rade aj úrode...
Tripmag
10.06.15,18:59
pridavam fotky
rastie to same :D sak bodaj by nie ked ma kazdy stromcek v jame 50L kompostu :)
Big Top ide pekne ale Venus to je taka burina ze do jesene bude u susedov :D
Tripmag
23.08.15,07:54
Tak je tu cas strihat a pre zaujimavost pridavam foto.
Lava strana Venus a prava je Big-Top.
Na jar ked sa sadilo sme zrusili celu korunu lebo nebola pouzitelna a nechali sme iba 5 pukov na oboch nektoskach.
Myslim ze za jedno leto slusny vykon a celkom sa nam aj podarilo zapestovat korunu zhruba ako sme si predstavovali. :)