evinka33
02.03.15,10:43
Živnostník mal živnosť od 06/2014 do 10/2014, počas podnikania vystavil len dve faktúry prvú na sumu cca 4000 Eur pre firmu a druhú na cca 200 Eur pre súkromnú osobu za stavbárske práce. Teraz ide podávať DP s paušálnymi výdavkami. Prosím o radu v dvoch otázkach: 1. ked odvod do zdravotky za október zaplatil až v novembri môže si ho uplatniť do výdavkov? 2. tú druhú faktúru mu tá súkr.osoba nezaplatila a ako sa vyjadrila ani nezaplatí, a pre 200 eur sa s ňou po súdoch ťahať nebude ... ako a či vôbec má takúto faktúru zaevidovať ? kedže už nepodniká, faktúru má vykázať len ako zostatok pohľadávok či má o ňu nejako navýšiť základ dane? za pomoc vopred ďakujem
mondes
02.03.15,09:50
1. Pri ukončení živnosti je podnikateľ povinný upraviť ZD o neuhradené pohľadávky a záväzky a o nespotrebované zásoby. Takže na tvoju otázku odpovedám áno.

2. Ak mu skutočne nezaplatil, tak ja osobne by som o tej faktúre pri paušále ani neučtovala, ale na druhej strane nič sa nestane, ak to uvedie v záväzkoch a pripočíta k ZD. Pri takomto príjme mu nevyjde žiadna daň ani v prípade, ak si tých 200 Eur započíta do príjmu.
evinka33
02.03.15,14:29
ďakujem za odpoveď, a tých 200 by potom mal uviesť v ktorom riadku danoveho priznania?
mondes
02.03.15,14:32
Ja by som to pri paušále pripočítala k príjmom, teda do r. 2 príjmy zo živnosti.