zakizan665
13.03.15,07:59
Kupujem včely z vedľajšieho okresu (je to síce len 20 km) ale potrebujem veterinárny atest a pán ktorý má včely na rámikoch, ktoré by mi vyhovovali, tvrdí, že mi ho môže dať až neskôr v apríli lebo vtedy je nejaká plošná kontrola a skôr mu ho nevydajú, včely mi však predáva už teraz v marci, kým ešte nevyletujú.Včielky sú zdravé schopné, len chcem mať istotu potvrdenú veterinárom. Ešte len začínam tak sa v tom nevyznám, môže toto potvrdenie vystaviť veterinár aj v inom období ako sa robí plošná kontrola na mor včelieho plodu, ak mu dám na rozbor melivo? Ďakujem za odpoveď.
lacotinka
13.03.15,07:02
Podľa mňa :
Prečo by veterinár neurobil, ak mu zaplatíš !
sosak
13.03.15,07:30
Ak si začínajúci včelár, tak by si mal prelúskať včelárske fóra, kde sa čo to priučíš, plus absolvovať nejaké školenie, ohľadom chorôb včelstva, a pod. Nejeden včelár doplatil na choroby včiel a musel spáliť všetko, aby sa choroby nešírili ďalej. Nič sa nestane, ak si včely zakúpiš v apríli, po veterinárnej kontrole. Je riziko kupovať včelstvo bez veterinárnej kontroly, môžeš prísť o peniaze a celé včelstvo. Na slová majiteľa, ktorý predáva včely by som neveril, len veterinárovi, po kontrole.
http://www.vcely.sk/forum/viewforum.php?f=38&sid=65b0dbec7bdaa774a86c21a58607ca9b
lujza.j
13.03.15,08:32