Marián Kapičák
13.03.15,19:41
Dobrý deň. Potrebujem poradiť od niekoho skúsenejšieho. Mám ovládač na procesore z roku 2006. Lenže ked dám vyhladať aktualizáciu tak mi nič nenájde...taký istý problém som mal aj z grafikou tak som ten ovládač odinštaloval a potom mi našlo najnovšiu verziu. Lenže neviem čo sa stane keď odinštalujem ovládač na procesor...bojím sa že ho nespustím (ntb) alebo ja neviem..prosím poradte mi čo sa stane alebo ako to mám riešiť. Ďakujem.
misoft
13.03.15,19:46
Ovládač na procesor? Hádam ovládač chipsetu. To je ale skupina ovládačov pre matičnú dosku, radiče diskov, zvukovú kartu, grafickú kartu (ak sú integrované na doske).

Pokiaľ by si chcel aktualizovať chipset drivery, musíš PRESNE poznať, akú máš dosku, zvukovku, grafiku (pokiaľ nemáš integrované na doske - vynecháva sa), USB, klávesnica, SATA a IDE radiče..... Zistiť, či verzia BIOSu bude s tými ovládačmi chipsetu spolupracovať. Stiahnuť ho, uložiť, nainštalovať, postupovať podľa zobrazovaných pokynov.

Malý príklad: https://www.youtube.com/watch?v=wybzDNKoJns

Pokiaľ by si "odinštaloval" ovládače chipsetu - tak si si sám odpovedal - BIOS síce nabehne, ale potom black screen. Koniec.

Ja mám na starom PC ovládače MB (chipset) ešte z roku 2001! A funguje ďalej.

Pokiaľ to nie je potrebné - nevŕtaj sa v tom. Ak ti hlási, že nemá nové verzie, tak asi nemá (ono niekedy ani nenájde, i keď sú novšie).

Ak chceš aktualizovať, tak jedno po druhom. Zvukovka samostatne, grafika samostatne, sieťovka samostatne.....

Ovládače takto na jednotlivé komponenty nájdeš skôr, ako na celý chipset (ktorý je mimochodom u klasických PC dodávaný na CD ako ovládače matičnej dosky)
Marián Kapičák
13.03.15,20:02
no ja neviem čo mám spraviť...keď spustím hocičo tak mám približne 15 fps...a nechápem prečo...pred pár dňami mi všetko išlo v pohode a mal som približne 60-80 fps...nevieš mi podariť ako to napraviť ? ja som si myslel že by to mohlo byť v tých ovladačoch preto som sa pýtal najskôr na to...
karakul
13.03.15,20:36
1. netreba hľadať ovládač pre procesor, ale prípadnú aktualizáciu BIOS-u.
2. v prípade podporovaného CPU netreba žiadny ovládač, operačný systém si ho nainštaluje sám.
misoft
14.03.15,12:17
Pokiaľ máš nízke fps - je to len ovládačmi GK + niečo ti vyťažuje procesor (ktorý potom nestačí spracovávať a odovzdávať dáta cez BUS pre GK.
Najskôr si skontroluj v Správcovi úloh, ktorý proces ti najviac vyťažuje procesor. Potom zistíš i to k čomu patrí.
Niekedy sú to rôzne programy na pozadí, prípadne programy, ktoré tam nemajú byť - malware.
na www.malwarebytes.org si stiahni program (stačí FREE), nainštaluj a daj plný sken. Čo sa nájde, vyhodiť.
Ovládače chipsetu sú na to, aby sa jednotlivé komponenty v PC medzi sebou "dohovorili" - bez nich by PC bol len kopou švábov, tranzistorov, diód.... teda elektronický šrot.
dmc
14.03.15,16:02
- aktualizuj BIOS a chipset

(povodne som napisal nieco ine- nekonstruktivne -ale radsej som to prepisal)