maleky
22.03.15,13:02
Rád by som sa opýtal na pozadie prípadne bezpečnosť cloudu na slovensku. Ak ma niekto skusenosti mozno aj z legislativneho hladiska.Pŕiádne iné vedomosti literaturu, odkazy. Ďakujem
misoft
22.03.15,15:58
CLOUD - pochybujem, že na Slovensku sú nejaké cloudové servery (iba ak nejaké firemné). Pre "súkromníkov", ktorí využívajú Cloud (Onedrive, Dropbox, Google Drive a pod.) je to irelevantné - tie servery totiž nie sú na Slovensku (vo väčšine prípadov tam, kde je aj hlavný server služby, alebo poskytovateľa - teda na 90% USA - a tam platia iné zákony.
Takže riešiť bezpečnosť cloudu na Slovensku nemá cenu. Slovensko (a jeho legislatíva) ani nemá prístup k súkromným dátam na cloude.
Bezpečnosť - dáta prenášané do a z cloudu sú šifrované - preto sa NSA v USA snaží pretlačiť, aby mohli "šmírovať" všetku komunikáciu a tlačia na to, aby im boli "zo zákona" poskytnuté verejné kľúče k všetkým dátam - i tým na Cloude.
Ale pokiaľ by sa tak stalo - tak zbohom súkromie, zbohom tvoje dokumenty, fotky a pod.

http://lmgtfy.com/?q=cloud+computing
misoft
29.03.15,15:18
Zase som sa niečo naučil.....
Roman 321
24.06.15,08:57
Už sú na Slovnesku firmy, ktoré ponúkajú CLOUD a majú vlastné servery - Napr. WINGU .
Sú dátové centrá a tie zodpovedajú za bezpečnosť hardvéru a správca serveru - firma zodpovedá za dáta. Každý, kto si prenajme cloud tak má vlastné prihlasovacie údaje pod ktorými sa do Cloudu dostane. V prípade ak by k čomukoľvek došlo a niečo sa poškodilo tak sa to spravuje podľa ustanovení Obchodného zákonníka a k nemu potom prislúchajúcich subsidiárnych predpisov. Teda ak dve firmy spolu uzatvoria zmluvu podľa obchodu a mne sa stratia dáta tak v občianskosúdnom konaní sa môžem domáhať škody.
misoft
24.06.15,10:32
Hmmm... takže vieš viacej - dobre vedieť. Inak, ak si niečo "uložíš" na cloud - stále by to malo byť TVOJE vlastníctvo - preto by sa to malo šifrovať. Správca cloudu zodpovedá za správne "uloženie" obsahu - a máš pravdu - pokiaľ by to potentočkovali - tak by sa museli zodpovedať .....