Daniel Halvoník
06.04.15,21:58
Chcel by som sa spýtať ako postupovať keď viem, že idem cestovať na minimálne 1 rok. Chystám sa využiť workaway a naplánovať cestu skrz južnú ameriku s maximálnym zdržaním v určitom štáte 3 mesiace, koľko tam môžem byť bez víz. Za tú dobu chcem byť iba ako dobrovoľne nezamestnaný a nútený platiť ~50€ mesačne. Ako by som mal postupovať keď sa chcem úplne odhlásiť zo zdravotnej poistovne a možným návratom o cca 1 rok.

Ďakujem
avalik
06.04.15,20:12
Zájdi do svojej zdravotnej poistovne poradia ti ako postupovat, ci je mozne pred odchodom sa odhlasit alebo az po uplynuti 6 mesiacov od pobytu v cudzine, pripadne ako dorucit potvrdenie o zamestnani a zdravotnom poisteni v cudzine.
Brčo
07.04.15,03:30
Pred par rokmi som cestoval cez 2 roky mimo SK a bol som odhlaseny z vszp.Postup bol taky:
V tatrabanke som si vybavil kreditnu kartu s cestovnym poistenim(poistenie bolo cca1000 sk na rok).Poistenie plati iba mimo SK a ak ides na viac ako 6 mesiacov v kuse.S s tym som isiel za tetulkami do poistovne,ktore mali z toho hokej,ale po vysvetleni a par telefonatoch ma odhlasili z poistenia.
Po navrate(cca 27 mesiacov) som sa prihlasil v poistovni,dostal karticku a platim dalej.Aktualnost informacii je treba si overit v tatrabanke,popripade mozno ina banka ponuka podobny produkt.
PS:A poistovna mi po navrate preplatila liecebne naklady v Tibete cca 5000 sk,tak ze to bolo pre mna velmi vyhodne
Daniel Halvoník
07.04.15,04:31
to znamená, že ak si zariadim dlhodobé cestovné poistenie (napr. AXA za 212€/rok) nebudem musieť platiť mesačne tých ~50€ akoby som bol dobrovoľne nezamestnaný?
Chobot
07.04.15,05:23
Zákon o zdravotnom poistení umožňuje odhlásenie z povinného zdravotného poistenia podľa § 3 ods. 2:

(2) Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt3) na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak

a)....
c) dlhodobo sa zdržiava v cudzine a je zdravotne poistená v cudzine a na území Slovenskej republiky nie je zamestnaná ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť; za dlhodobý pobyt v cudzine sa považuje pobyt dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,

Najprv si musíš vybaviť cestovné poistenie v trvaní viac ako 6 mesiacov. S dokladom o poistení navštíviš tvoju zdravotnú poisťovňu a odhlásiš sa z povinného zdravotného poistenia. Ak nie si nikde zamestnaný a nemáš aktívnu živnosť a ani nie si evidovaný na úrade práce, tak ťa poisťovňa odhlási, vrátiš preukaz poistenca a nie si povinný platiť zdravotné poistenie.

Po návrate z cudziny, ak sa vrátš v tom istom roku, tak sa musíš prihlásiť v tej, z ktorej si sa odhlásil.

Ak sa vrátiš v nasledujúcom kal. roku, môžeš sa prihlásiť potom späť na zdravotné poistenie v ktorejkoľvek zdravotnej poisťovni - viď. ô 7 ods. 2:

(2) Poistenec môže zmeniť príslušnú zdravotnú poisťovňu vždy len k 1. januáru nasledujúceho kalendárneho roka. Prihlášku možno podať najneskôr do 30. septembra kalendárneho roka. Prvá veta a druhá veta neplatí, ak poistenec zmenil zdravotnú poisťovňu z dôvodu, že sa stal nezaopatreným rodinným príslušníkom na účely vykonávania osobitných predpisov.3a) V prípade zániku a vzniku verejného zdravotného poistenia podľa § 4 a 5 v priebehu toho istého kalendárneho roka musí poistenec podať prihlášku v tej zdravotnej poisťovni, v ktorej bol poistený naposledy.
ivka70
07.04.15,05:37
Ano, ale musis byt mimo SR dlhsie ako 6 mesaicov.
Brčo
07.04.15,14:34
Presne tak