neva19
07.04.15,19:33
Stav: dcére končí koncom apríla materská dovolenka. Pred jej nastúpením bola zaevidovaná na úrade práce necelé 2 mesiace po skončení pracovného pomeru na dobu určitú.

Otázka: Ako postupovať, ak by sa chcela dať opäť zaevidovať na úrade práce a dočerpať tak podporu v nezamestnanosti za 4 mesiace, ktorá je vyššia, ako rodičovský príspevok ???
Hľadala som informácie a natrafila som na toto:
"Žena na rodičovskej dovolenke sa môže zaevidovať ako uchádzač o zamestnanie a zároveň môže poberať aj rodičovský príspevok," tvrdí Lukáčová z Ústredia práce.
"Nie je možné súčasné poberanie rodičovského príspevku a dávky v nezamestnanosti," konštatuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
Zdroj: http://poradna.sme.sk/c/7309685/ak-na-materskej-pridete-o-pracu-nemusite-ziskat-davku-v-nezamestnanosti.html

Ako je to v skutočnosti?
Pokiaľ by chcel otec dieťa poberať rodičovský príspevok /má nárok na materskú – avšak tú nechce využiť/ je toto možné.?
V sociálnej poisťovni nám povedali, že materská má prednosť pred rodičovskou.
veronikasad
07.04.15,17:38
Pozri § 106 Zákona o soc.poistení

§ 106

Poistenec nemá nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti za dni, počas ktorých
a) má nárok na výplatu nemocenského,
b) má nárok na výplatu ošetrovného,
c) má nárok na výplatu materského,
d) sa mu vypláca rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu.45b)

-------
rodičovský príspevok počas poberania dávky v nezamestnanosti môže poberať druhý rodič dieťaťa - v súbehu so zamestnaním.
neva19
08.04.15,08:44
ďakujem
aaklokin
20.04.15,06:59
Ja som podobný prípad akurat ja mam nárok na plných 6 mesiacov podpory v nezamest. to znamená, že partner by mohol popri práci poberať rodičovský príspevok a ja by som mohla tých 6 mesiacov dávku v nezamestnanosti..a potom...dalo by sa to zas prehodiť na mna ten rodičovský?