Augustin1981
08.04.15,09:23
Dobry den.
Chcem poprosit o radu.Mam kopanu studnu,ma asi 40 rokov.privod z nej do sachty pri dome je dlhy asi 120m.Zo sachty ide rozvod do domacnosti(ten je cisty).Privodna rura zo studne je riesena samospadom je plastova,cierna a jej vnutorny priemer ma asi 4 az 5cm.Problem ktory mam je ze rura je takmer zanesena.voda doteka velmi pomaly.Studna je na kopci a ide to samospadom,ale zhruba v strede(60m) je rura v nizsom bode ako pred sachtou..Predpokladam ze v tom mieste dakde je zanesena.Studna bola dlhu dobu nepouzivana..Moja nmoznost je vykopat v tom mieste sachtu,rozdelit ruru,precistit nasledne spojit a nechat servisnu sachtu do buducna.
Avsak rad by som sa vyhol tejto cinnosti ak je mozne pouzit dakeho krta,alebo nieco co by pod tlakom precistilo usek dlhy asi(60m).Mozem cistit zvrchu zo studne alebo zo spodu od aktualnej sachty..

Jedine co ma trapi je dlzka potrubia.Mozno sa uz dakto stretol s podobnym problemom.
Dakujem za rady
J500j
08.04.15,11:31
Daj do studne ponorku - tlakovú aspoň na výtlak 50 - 70m napr TM -10 ktoré je do 60m - pripoj na hadicu samospádu a poriadne prečisti vodou zo studne pod tlakom. malo by to stačiť. Nedávaj nič do hadice, určite tam je toho bordelu už dosť - nech sa ti nezaštupluje. Pozor, kalové čerpadlo do výtlaku 6m nestačí - je to veľká tlaková strata na tú vzdialenosť..