mandyla
08.04.15,18:40
Prosím, pomôžte mi určiť čo to je za chorobu slivky- minulého roku mala prvýkrát, uschli jej mladé výhonky. Aj plody boli postihnuté, zdeformované. Chcela by som predísť tejto chorobe postrekom, poraďte mi, čím a kedy ju mám postriekať.
Terezia13
08.04.15,18:22
bolo treba odfotiť listy, ak dobre vidím, niektoré vetvičky sú skoro bez listov, niečo podobné mala aj naša višňa, na ďalší rok už na nej nebolo vidieť žiadnu chorobu, dobre rodí, choré vetvičky sme zimným rezom odstránili, niektoré ešte sú bez listov, ale na rodivosti chorobu nie je vidieť
lacotinka
08.04.15,18:57
Deformované plody na (bystrickej) slivke bývajú od šarky

proti šarke je najúčinnejšia sekera !
mandyla
09.04.15,05:31
Je to odroda Stanley, a podľa susedov to našťastie nie je šárka, tak neviem, či môžu mať pravdu.
mandyla
09.04.15,05:40
Sú to krátke vetvičky, na dlhších konárikoch. Tiež som ich chcela odstrániť ale zarezávala som hlbšie (neodhadla som)kde už vetvička bola živá tak som radšej prestala kým nie je jasné po kade je vyschnutá. Odstrániť všetky asi nie je možné. Sú ešte všetky bez listov. Mne ide o prevenciu lebo potom už je neskoro. Nemáte nejakú dobrú radu proti hrdze hruškovej?
Terezia13
09.04.15,06:20
podľa obrázkov to vyzerá na moniliózu slivky - holé vetvičky a listy sú zhnednuté, zošúverené
Antea
09.04.15,16:57
mandyla, nepestovať borievky alebo hrušky, kdesi som čítala, že najmenej 100 m od seba, ale sa mi to nezdá na záhrade mám jednu hrušku, borievka široko-ďaleko žiadna, a hrdza sa vyskytuje, tak neviem, ja otrhám listy a spálim
...ale k téme, tiež sa mi to javí ako monilióza
lacotinka
09.04.15,18:22
stanley je ozaj rezistentná
mal som v záhrade (na tej možno v malom (10%) aso 2-3 x za 10 rokov zaschlo
aj mám teraz inde
vlani napr bolo veľa sliviek zdvojených
arizona
09.04.15,18:38
Podobnu pliagu sme mali na slivke aj my. Dedulo-zahradkar od susedov nam povedal, ze je to rakovina, ze ju mame vyrubat.
Neverili sme, dva roky sme sa snazili slivku zachranit. Zial nepomohlo. Plody nestihli dozriet,opadali, boli male , scvrknute, zdvojene. Aj zbytok konarov postupne zoschol...vsetka snaha bola marna...
legolas
19.04.15,12:34
.. minulého roku boli všetky slivky postihnuté vyschýnaním lístkov, spôsobili to kyslé dažde v rámci celej SR, nedalo sa proti tomu nič robiť, toho roku sa tie slivky javia v poriadku....
BXLmiami
20.04.15,06:27
My sme vlani mali uplne prázdnu záhradu,ešte som to nezažila,nič nebolo na stromoch.Aspon som sa naučila vážiť si to domáce ovocie,ktoré inokedy prehadzujeme lopatou a vnucujeme celému okoliu.Dúfam že tento rok sa to nestane.
wabi
20.04.15,07:08
Ale veď to je jasná monília...
Hubové ochorenie. Postrek je možný fungicídmi a tých je veľa treba len postupovať podľa návodu.
Ak v kritickom období bude sucho, neprejavý sa v tom roku choroba.
*Postihuje mahrule, višne a slivky najčastejšie ale môže sa objaviť aj na iných kvôstkovinách...
Postihnuté konáriky je najlepšie ostrihať a nechať len zdravé a tie sa zas rozkonária a zahoja...