Daniel Halvoník
09.04.15,07:11
Čítal som, že pokiaľ chce osoba poberať dávky v nezamestnanosti, mala by prioritne byť na území štátu kde ich poberá.

Chcem sa spýtať na takýto príklad; mám po sebe odpracované dva roky, budem mať nárok na takúto podporu ale chystám sa vycestovať na 6+ mesiacov až cca 1 rok. Nie za účelom práce, nie v EU, nie v jednom štáte.

Moja prvá otázka; mám nejakú možnosť splnomocniť napríklad rodinného príslušníka aby počas môjho odcestovania túto podporu poberal za mňa? Prípadne, že by mi chodila na účet aj keď budem preč?

Ak nie, bude možné podporu poberať potom čo sa vrátim napríklad o 12 mesiacov?

Viem, že si to predstavujem ľahko, dostávať peniaze za váľanie si šumiek, ale tých pár eur by som sa rozhodne počas/po tejto ceste hodilo.



Ďakujem
ivka70
09.04.15,05:58
Podpora v nezamestnanosti moze a zvycajne byva vyplacana nna ucet, s tym problem nie je.
Podporu ale mozes poberat len ak si evidovany na UP, co so sebou prinasa aj nejake povinnosti aktivne sa zucastnovat na aktivitach UP.
Moze sa ti stat, ze ti UP niekolkokrat vytyci termin, na ktory sa musis dostavit osobne, pripadne ti posle vyzvu, na ktoru musis reagovat do 3 dni - co sa tazko da sklbit s cestovanim.
Ak by ta veradili pre nespolupracu z UP, stracas aj narok na vyplacanie podpory.

Na narok na podporu treba mat poistenie v nezamestnanaosti aspon 730 dni v poslednych 3 rokoch pred evidenciou, co sa da splnat aj po roku od skoncenia PP, len si to treba dobre prepocitat.
Pocas cestovania sa musis len dobrovolne poistit v zdravotnej poistovni, nemas povinnost byt evidovany na UP.
veronikasad
09.04.15,06:26
Pre prípad nepredvídaných udalostí (predlženie doby pobytu) je dobré nechať doma vyplnený a podpísaný registračný list FO, aby ho poverená osoba mohla prihlásiť na dobrovolné poistenie v sociálnej poisťovni.