ibo81
20.04.15,19:33
Ahojte,zdedil som starú záhradu, kde nebol roky vykonaný rez. Začal som už skoro zjari, ale stále mi ostalo veľa stromov, hlavne jablone. Chcem sa opýtať, či im nejako veľmi uškodím, ak by som rez, hlavne kvázi zmladzovací, robil celoročne.
Ďakujem.
mimo123456
20.04.15,20:22
Ahoj, staré stromy (a ešte ak je ich veľa) by som zmladzoval aj počas roka, ale rany by som ihneď balzamoval, voskoval. Z toho ako píšeš maš zásadný problém, že maš veľa stromov a veľa práce s nimi. Nenechával by som preto všetko na zimu (február 2016). Tiež záleží aký bude rok (vlaha), videl som, že stromy vyschli, keď im zrezali drasticky vršky a neošetrili.
BXLmiami
21.04.15,12:17
Zrež to postupne,neriskuj,radšej sleduj ako sa ktorý strom správa,rodí ochutnaj ovocie a tak.Ak neboli roky rezané,ešte chviľu vydržia.Prípadne si najdi odborníka v okolí,neznič si zahradu, staré stromy vedia dať urody na kilá,ked vysadíš strom nový,musíš roky čakať.
buchač
21.04.15,12:48
Hlavne toho odborníka. Na svoju záhradu som ho zavolal na jeseň.
Stromom dal fest zabrať...je síce pravda, že nasledujúci rok z úrody zišlo, no o rok neskôr to bola paráda.
Potom už len udržiavanie stromov, to sa dá naučiť...
tannenkau
21.04.15,13:33
Do 20 % koruny / rok by mali zniesť hocikedy

A mohol by si to aj využiť pred zberom úrody = ľahšie na zemi, ako na rebríku :D
BXLmiami
22.04.15,04:56
Ako čo,napriklad čerešne,višne broskyne ano,po zbere úrody.Ale nie naraz superradikálne,lebo ak to nikdy nerobil nemusí to dopadnuť dobre.
tannenkau
22.04.15,07:10
píšem 20 %

a broskyňa určite
na 90% aj višňa znesie
to sú ako buriny
BXLmiami
22.04.15,07:22
Vieš to lepšie ako ja :-))) Aj ty si ma to svojho času učil.To Tvoje ked chceš budeš rásť naozaj funguje :-))