kabeloman
04.05.15,16:29
Pred rokom 1955 clovek A vlastnil parcelu v extravilane a clovek B v intravilane.

V r. 1955 si clovek A vymenil parcelu z clovekom B a bez prepisu si obaja vymenene parcely nerusene uzivali.

Cloveku B r. 1961 vymenenu parcelu (extravilan) zobralo JRD do kolektivizacie a v R.1965 clovek B zomrel.

V r.1993 sud rozhodol,ze vymena parciel plati,a pravoplatnymi vlastnikmi parcely A (v intravilane) su bezpodielovymi vlastnikmi a na zaklade sudneho rozhodnutia a uzemneho planku predmetnej parcely boli aj zapisani do katastra nehnutelnosti a dostali list vlastnicstva.

Dnesni vlastnici parcely A sa k tomu stavaju tak,ze oni si vybavili svoju parcelu,tak nech si vybavim aj ja tu svoju,ktora je ale stale na meno ich nezijuceho stareho rodica a po dedickom konani onu parcelu nezdedil nikto z nich,kedze je defakto (ale nie na papieri) moja. (nechali ju mojmu (uz nezijucemu) otcovy,ktory ale v tom case nemal zaujem o parcelu B ale iba o parcelu A,ale na sude r.1993 neuspel) ja chcem naopak parcelu B,lebo uznavam vymenu z r.1955.

Az teraz r 2015 chcem ako vnuk ziskat parcelu B ,ktora je ale stale napisana v katastri na vlastnika A,kedze vymena parciel r. 1955 nebola prepisana uradne,a parcelu ma stale v prenajme JRD.

Ako si teda moze dedic (ja) najjednoduksie vybavit ich parcelu B,ktora je ale stale v katastri vedena naich meno ,a okrem toho je parcela B slale v JRD ? (v sudnom rozhodnuti z r 1993 je vymena parciel spominana,ale nie je tam uvedene cislo parcely B a okrem toho na sude sa hlavne preberalo a bolo uznane len pravoplatne vlastnicstvo parcely A)
branislavp
21.11.15,01:43
Ak máš právnu listinu doma, ktorá je dôkazom obojstranného súhlasu výmeny parciel medzi vlastníkmi A a B, tak ju zanes na kataster. Podľa tej listiny by mohla byť vykonaná zmena vo vlastníctve na Tvojho otca. Zápisy podľa katastrálneho zákona sú záväzné, pokiaľ sa nepreukáže opak. T.j., preukázal by si vlastníctvo Tvojho otca touto právnou listinou. Nájom parcely v družstve nerieši vlastníctvo.
Ak bola výmena parciel dohodnutá iba na slovo, tak musíš osloviť dedičov vlastníka A, aby podali návrh na prededenie parcely, ktorú chceš a až po tom, ako ju nadobudnú do vlastníctva Ti ju môžu darovať, atď., na základe zmluvy, aby bol vykonaný zápis v katastri na Tvoje meno.
Alebo, zájdi si na notariát a tam sa informuj. A možno to už máš vyriešené od mája 2015.
Mária27
21.11.15,06:20
Daj aj ty návrh na súd, že parcela patrí do dedičstva po otcovi. môžeš použiť všetky dokldy a navrhnúť svedkov.
misoft
22.11.15,16:24
Môže použiť i toto: V r.1993 sud rozhodol,ze vymena parciel plati,a pravoplatnymi vlastnikmi parcely A (v intravilane) su bezpodielovymi vlastnikmi a na zaklade sudneho rozhodnutia a uzemneho planku predmetnej parcely boli aj zapisani do katastra nehnutelnosti a dostali list vlastnicstva.
Je to tiež predsa právne uznanie výmeny.
Mária27
22.11.15,16:57
ano, aj na tie doklady som myslela