majlo89
05.05.15,12:31
ahoj. chcem si zaobstarať menič napatia 12/230V, ktorý napojím na starú autobatériu,prípadne na auto. Raz za čas ho využijem na práce na chalupe,kedže tam nemám elektriku. Len neviem aký mám kúpiť aby utiahol aj elktrické náradie (napr malú flexu,vrtačku,vysávač a pod.) 1000W bude stačiť?máte niekto skúsenosťi? Ked kúpim silnejší, môžem mi to poškodiť alternátor v aute?
Nandrolon
05.05.15,11:02
Akumulátor v aute ti to jednak odrovná, nie je stavaný na také vysoké odbery a hlavne také hlboké vybitia, ale druhá vec je že akumulátor /starší/ ti v žiadnom prípade nedá pri tých 1000W to je z 12V TRVALE 80A.
Ďalšia vec je, že väčšina vysávačov má ďaleko vyšší príkon ako 1000W. My máme doma maličkú etu s príkonom 2400W a to ešte počítaj straty v meniči.
osobne by som volil nejakú šikovnú elektrocentrálu.
majlo89
05.05.15,11:35
najskor som rozmyslal nad centrálou. Menič je len variant o ktorom sa chcem poinformovať. Využil by som skôr malu flexu alebo tú vrtačku. Flexa s priemerom 115mm ma príkon 700 W nie? to by ten menič alebo centrála utiahlo?
Ešte jedna vec,keby si zaobstaram aj silnejšiu baterku (Napr. do kamionov čo idu 180A) staršiu samozrejme.
majlo89
05.05.15,11:49
Ešte ma napadlo,ked budem používať menič pri naštartovanom aute tak sa bude stíhat dobíjat ta baterka?
allgreen
05.05.15,11:52
Menič asi fakt nie, je to stavané na notebooky,mobilne nabíjačky, autochladnicky, malé TV a pod. Kúp centrálu a máš istotu že ti nič nedo.... na aute.
Nandrolon
05.05.15,11:55
Tie kvalitné batérie do kamiónov majú častokrát nad 150 kg.
Klasické olovo nie je vôbec stavané na toto použitie, jednak
a/ ak sa nepoužíva 3-4 mesiace, neudrží napätie, treba ho nabíjať aj keď sa nepoužíva
b/ hlbokým vybíjaním sa ničí
Olovo je stavané na krátkodobé, časté a pravidelné cykly /štart pár sekúnd s 250A/ a následné dobitie alternátorom.
A ak uvažuješ staršiu olovenú baterku, tak tá ani čerstvo nabitá ti neudrží veľký prúd. Ak by aj teoreticky udržala, tak čo ti pomôže nejakých 20 minút a potom zase otrava s jej nabíjaním. Myslím že úplne slepá ulička.
Ak by si uvažoval o nejakom solárnom článku, ktorý by cez deň ukladal energiu do olova a následne by si večer s tým "poháňal" zopár ledkových svetiel, tam sa to bežne používa.
Nandrolon
05.05.15,11:56
Nie je to isté. Ak budeš brať 80A a dobíjať ti bude 60, tak nielen že zaťažuješ elektroinštaláciu v aute ale neviem čo na to povie samotný alternátor, či nezhorí.
majlo89
05.05.15,12:10
Máš pravdu,len ked to by som zas nevyužil. Mám na mysli občasné užívanie. Jedná sa mi tiež o cenu a váhu.Menič skovám do vrecka a idem z chalupy preč.Hádam niekto napíše o skúsenosti - pozítívnej :-)
allgreen
05.05.15,12:24
žial skúsenosť nemám, len viem ze lacný menič ti bude nanič, a lacná centrála (100€) utiahne brúsku aj vŕtačku. Sused nemá elektrinu?
misoft
05.05.15,14:13
Kua - majlo - šak skoč niekde, kde požičiavajú, požič si centrálu na 24 hodín, zacáluješ pá € a na robotu to stačiť bude.
Potom vrátiš a je to. A nebudeš sa musieť ešte starať o nejakú údržbu a pod.