Wotan
26.05.15,07:14
Rodicia pestuju rozne druhy zeleniny na zahrade. Pokial neboli taketo dazde, vsetko bolo v pohode, krasne sa vsetko urodilo, a teraz ked sa ma zberat niektora uroda, niekolko dni prsi a nastala invazia slimakov.

Zozeru vsetko, jahody, mrkvove listy, salat, i cibulu!!! Nezostane takmer nic, ani listy, ani plody.. je ich strasne vela, denne zbierame X slimakov. Postrekovat nemozeme, kedze sa to zbera a konzumuje...

Minuly rok v dobe zaplav to bolo este horsie.

Ale takto nema zmysel nic pestovat, to je proste invazia, ktoru si neviete predstavit.

Vyskusali uz vsetko, vsetky rady co boli na internete, rozne chemicke pripravky... par ich vyhynie, ale to je len maly zlomok....

Viete poradit naozaj ucinnu metodu na slimaky /tie hole, bez domceka/?

Nema nikto z vas takyto problem? Ma napadlo este ohradit tie plochy nejakym oplotenim so zahnutym koncom aby to nepreliezli, ale vsetko ohradit to neni sranda... a hlavne ked vyjdu aj zo zeme... Neverim, ze nie je nic proti tomuto problemu...
evuš
26.05.15,05:27
Toto nie je iba váš problém, ale mnohých ľudí, čo niečo pestujú..posledné roky sú slizniaky naozaj premnožené...veľmi účinným prostriedkom voči nim je kačica - indický bežec..prečítaj si tu : http://www.zooenc.eu/sk/indicky-bezec/
http://www.indickybezec.cz/chov-indickeho-bezce/
Známa ich chová najmä kvôli premnoženým slimákom....

Aha, a dnes čítam toto tu : http://www.topky.sk/cl/10/1478075/Invazia-slizniakov-v-slovenskych-zahradach--Odbornik-radi--plati-na-nich-jedine-toto
Peggynka
26.05.15,05:38
arizona
26.05.15,06:25
truch
26.05.15,06:58
kdesi som čítala, že treba okolie rastlín posoliť, neviem, či to funguje, treba vyskúšať :)
misa2
26.05.15,07:14
daj si do google vyhladat "hlistice na slimaky".
Wotan
26.05.15,07:45
to by nebolo zle, ale nemaju momentalne moznost tam chovat kacice, a ktovie ci by nepojedli aj nieco ine :)
Wotan
26.05.15,07:46
vyskusali sme uz x milion sposobov na zaklade takychto rad a diskusii... nepomohlo.. ale pozriem aj tuto temu dokladnejsie..diky
Wotan
26.05.15,07:47
to vyzera byt zaujimave, ale aj cena.. no kedbyze to zaberie, tak super
evuš
26.05.15,08:03
..tie bežce sú pažravé najmä na slimáky.... :D
Wotan
26.05.15,09:15
slimak bez ulity = slizniak, ci nie? Myslim ano
Valcake
26.05.15,09:30
Ja som vyskúšala tiež všetko možné, ale potom som im dala Mesurol...POZOR! škodí psom, mačkám. Modré granulky posypem okolo rastlinky na zem.. Na chate si to ale môžem dovoliť...

http://www.florasystem.sk/mesurol-alimax-5-x-50g
..teraz som kúpila to isté pod iným menom...je toho tam viac a je aj lacnejšie..
kuravesele
26.05.15,09:51
ja idem dnes alebo zajtra striekať hlístice...dám Vám vedieť, či zabralo...:D
arizona
26.05.15,10:51
Ja by som tie rozne gulicky pod zeleninu nesypala. Predsa len sa tie jedy dostanu cez korene do plodov...radsej posol obycajnou solou,mas to lacnejsie a bez chemie
evuš
26.05.15,10:55
..ja neviem, ale mať v pôde pokapaných slizniakov + hlístice....no asi eee....
kuravesele
26.05.15,12:52
tak ak je lepšia napr. presolená zemina evuš...:D alebo guličky ktoré sú 100% - ná chemikália...tak ja potom neviem, že čo je lepšie...:D
Wotan
27.05.15,06:15
a ako sa to teraz vola? i ked chemiu by som naozaj nechal len ako uplne poslednu moznost
Wotan
27.05.15,06:16
dobre, som zvedavy :)
evuš
27.05.15,06:17
Čo je lepšie ? Nemať slimákov :D :D
arizona
27.05.15,06:57
Tak ich posol obycajnou kuchynskou solou. Tiez posyp cesticky okolo hriadok. Cez sol sa nedostanu,skapu do par minut,ako sa jej dotknu
Valcake
27.05.15,09:00
...prečítaj si toto...

http://www.agroaliance.cz/sk/spickova-kvalita-v-boji-proti-slimakom-a-slizniakom/

...no napriek tomu som zatiaľ dávala iba okolo kvetiniek, ale vraj je šetrnejší...slimáky milujú hosty, aksamietnice...tak by mi všetko vyžrali. Medzi zeleninu skús soľ /ako radí arizona/príp. vaječné škupiny, ale to je -vápnik a to nemôžeš všade...ešte tak sklo...hm porežú sa slimáci, ale aj ty...
Wotan
27.05.15,12:33
pozriem..diky... inak k tej soli - to je sice pekne ze podu okolo rastlin posolim, ale po prvom dazdi je sol prec... rep. este pocas dazda :) a vtedy hlavne slimaky idu ked je mokro... to iste s tou chemiou...
Valcake
27.05.15,17:53
s chémiou nie...to nové pritom odrádza domácich miláčikov a odoláva vode... nemám to odskúšané, ale už som rozsypala,... no uvidím výsledok až potom keď pôjdem na chatu...dám vedieť
draik
27.05.15,19:32
Cvične som skúšal Metarex, vydržal na betónovom múriku aj dážď. Okrem toho som ho rozsypal v tráve a burine mimo záhrady v čase, keď som videl na tráve slušný počet menších slizniakov, mali okolo 2-4 cm. Dávku som dal zjavne vyššiu ako odporúčaných 0,5g/30 granuliek na m2, jednoducho som rozhadzoval. Po týždni som skonštatoval, že slizniaky prakticky zmizli.
Celkovo sa mi osvedčil zber a pivové pasce, okrem toho sa premnožili malé slimáky s ulitou, ktoré vraj požierajú slimačie vajíčka. Tiež sa ubytoval ježko, neviem ale, či mu chutia aj slizniaky.
Tento rok je zatiaľ u mňa slizniakov rádovo menej ako vlani, keď som ich večer čo večer po tri týždne zberal.
220870
27.05.15,19:49
Prirodzený nepriatelia slimákov sú Jašterice a žaby.Požierajú im nakladené vajíčka.Mám to odskúšané s jaštericami .Stačí im niekde v záhrade vytvoriť domov ,stačí kopa starých tehál väčších kameňov a prisypať hlinou.
balunka
28.05.15,03:17
a neskúšal niekto dať do záhrady ohorky z cigariet,podľa mňa by im to smrdelo a nešli by tam,kedysi som niekde čítala že to dávajú do črepníov ako ochranu proti voškám
Oliwa
28.05.15,05:25
a čo chudáci nefajčiari...
kačenka
28.05.15,09:45
Dnes som čítala, že účinné sú ovsené vločky, neviem, ešte som to neskúšaka :-D
Tweety
29.05.15,07:47
fortunka
29.05.15,08:41
My ich pekne zbierame, alebo striekame savom :P A rychlo a aj tie najmensie... este ani listy sme nemali v zahrade a uz sa slimacili vsade.... ale ta kacicka sa mne osobne velmi paci :))))
hanusvas
29.05.15,11:30
Mne jedna znama radila, ale sam som to neskusal, davam iba ako tip. Ak sa rozmiestni po zahrade niekolko nadob s pivom. Udajne sa tie slimaky opiju a utopia. Mala by ich udajne pritahovat aroma piva. No ale, obnasa to naklad - kupu piva.
A este jedna kibicovska rada, ktoru ale asi kazdy pozna. Ak mas okolo obrabanej pody travnik alebo burinu, musi sa kosit - pravidelne na co mozno najkratsie. Nepomoze to definitivne, ale situaciu aspon zlepsi. Tie svine sa tam schovavaju cez den pred slnkom a v noci odtial vyliezaju. Cim dalej sa nachadza husty porast, tym menej ich statisticky doputuje na zahony.
hanusvas
29.05.15,11:39
Ano, tento sposob boja je znamy. Pozrel som linky, ...a uz je tam neziaduci vedlajsi efekt. Pozieraju aj dazdovky. Dazdovka je velmi, velmi uzitocny tvor, obzvlast v zahradke...
ja.nus.ka34
02.06.15,17:40
Mne poradili zmiešať hrubú múku s mletým čiernym korením a posypať okolo koreňov zeleniny...vyskúšali sme a zatiaľ sa neukázali...čas ukáže...a pomáha vraj fosforečnan železitý,ale chémiu zatiaľ nechcem použiť
arizona
02.06.15,19:02
Tej druhej rade moc neverim. U nas prsalo vyse 2tyzdne v kuse,travnik okolo hriadok so zeleninou vyhukol skoro na 40 cm. Na hriadkach,ani v zahrade nemame jedineho slimaka. Asi sa im nechce splhat po tej vysokej trave...
vemak
02.06.15,19:25
skúste zohnať ježa a spraviť mu "pekné bývanie". To fakt zaberá, U nás sa zabývali a každý večer sa vyberú na lov. Ráno sú po záhrade len rozdrvené ulity.
DAJANKA81
02.06.15,19:28
tak to z tej zeleniny veľa neostane.Soľ síce zaživa zožerie slimáky,ale úplne zničí i všetko naokolo.Na slimáky je dobrý popol,okolie treba posypať popolom,no pôsobí len pokiaľ nezaprší.
Oliwa
03.06.15,05:29
Vemak, ježko nám špacíruje po záhrade každý rok od susedov k nám a naopak... Evidentne týmto slimákom nevadí. Žiadne ulity totiž nemajú a vyliezajú rovno spod zeme, aj keď sú hriadky čisté, normálne vidno po nich v zemi dierky veľkosti priemeru ceruzky... Muž ich statočne vyzbieral. Teda, myslela som si... Až pokým som si dnes ráno nešla obrať jahody... A čo myslíte, koho som tam našla? Na najkrajších, najčervenších kúskoch tie malé drobné hnusoby... Rozčúlili ma hneď ráno... Asi si myslia, že jahody pestujeme kvôli nim...

Popol odskúšaný už vlani... nefunguje... šalát vlani zožrali napriek tomu, že som osobne obsypala každú hlávku...
Presedlali sme na piliny, čo nám zvýšili z dreva - akcia tri v jednom: ekologická zbraň hromadného ničenia, prírodný mulč na zadržiavanie vlahy a oddialenie klíčenia burín... Rajčiny zatiaľ sú, slimáky v nich nie... neviem, či vďaka pilinám alebo preto, že im rajčiny pre ich špecifickú arómu nechutia... Za obeť ale padlo 6 paprík a dva šaláty - hneď skraja... tam som piliny nestihla dať... Obetovala som ich pre záchranu ostatnej úrody...

Čo sa týka rád s pivom... Známy minule spomínal, ako jeho susedia dali do veľkej misky pivo, nech tie potvory pokapú... tak ním nešetrili...
Výsledok: ožral sa im pes... :D
Oliwa
03.06.15,05:40
Najlepšie by bolo naučiť sa z nich spraviť delikatesu alebo ich vyvážať... Ale to nehrozí... Aj tak by ma zaujímalo, ktorý dovolenkár ich sem zo Španielska priviezol...
2009
13.06.15,01:22
Pozrite čo som našla na nete. Držím palčeky https://www.youtube.com/watch?v=ZoBeKS64_xc
Terezia13
13.06.15,14:22
Jutre
31.12.15,19:44
luck
20.05.16,07:45
Na slimakova slizniakov , ale aj inych zahradných škodcov je velmi vhodná kačica indický bežec. Ja som si ju pre rovnaký problem zaobstaral a mam velmi dobre skusenosti. Su uzitočne nielen preto že likviduju ale aj su naviac velmi elegantný doplnok zahrady. Maju držanie tela ako tučniak a nelietaju. Sfarbenia su rozne velmi pestre aj ako dive kačky. Znašajú pri tom konzumovateľné vajíčka každý den po roku chovu. Vrelo odporúčam. V súčasností sa mi podarilo aj odchovaťa tak mam radost a rad ich ponukam dalej..